Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Honnan ered az a néphit hogy...

Honnan ered az a néphit hogy péntek 13 szerencsétlen nap?

Figyelt kérdés

2015. febr. 13. 15:51
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
91%

Az angol wiki szerint elvileg Krisztus pénteki megfeszítéséből, és az utolsó vacsora 13 résztvevőjéből ered.

[link]

2015. febr. 13. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

A 13-as szam igazabol mar az okor ota rossz hirben van. Az okori gorog filzofia a 12-est tartja a tokeletes szamnak, igy a 12+1 valami olyasmi, ami belerondit a tokeletessegbe. Hogy ez miert volt igy , az jo kerdes, mindenesetre itt hivnam fel a figyelmet, hogy Europaban eredetileg 12-es szamrendszert hasznaltak, igy a 13 volt az elso szam, ami nagyobb mint egy tucat, es sehogy se igazan lehet vele mit kezdeni. A 12-es egy jo “termeszetes szamrendszer”, konnyu felezni, harmadolni, negyedelni, eleg jol adta magat arra, hogy napokat 12-be osszak (ez is okori “talalmany”), es az eveket is 12-re tagoljak. A 10-es rendszerre csak sokkal kesobb tertunk at, es szamos nyelv orzi is a 12-es rendszer nyomait. Szoval en gyanitom, hogy a 12-es mint “tokeletes szam” es a 12-es szamrendszer mint praktikus szamrendszer hasznalata erosen egybevag. Manapsag erdekes modon a 10-es szeretjuk, lasd kerek evfordulok erosebb unneplese…


De mindegy miert, a lenyeg a lenyeg, hogy a 12-es a tokeletes szam, a 13-as pedig a rossz, immar sok ezer eve. Aztan persze erre egy csomo vallasi elem rakodik ra, peldaul ma mar sokan feltehetoen valoban az utolso vacsora letszama miatt tartjak szerencsetlennek Europaban, habar peldaul a german mitologiaban is volt egy hires vacsora: Odin, 11 vendeg, es 13. vendegkent toppan be Loki, hogy csinaljon egy kis zurzavart es elinditsa a vilagveget. Magyarul a 13-as szam szerencsetlen volta mar jo ideje eleg alaposan korbe van bastyazva Europaban. A Bibliabol sok szamot ki lehetne pecezni szerencsetlen szamnak (apokalipszis 4 lovasa miatt a 4-et pl). Tehat valoszinuleg az, hogy az utolso vacsora 13-as szamat peceztuk ki, az valojaban a joval regebbi felelmek miatt volt, es nem az utolso vacsora tette a 13-at szerencsetlenne.


A pentek pedig a heten nem a legjobb nap, mivel hagyomanyosan penteken hajtottak verge a kivegzeseket, raadasul a katolikus egyhaz a boszorkanyok napjanak kialtotta ki, feltehetoen szinten german mitologiai gyokerek miatt.


Szoval adja magat, hogy a pentek es a 13 kombinacioja extrem szerencsetlen legyen. Erre jatszik meg ra az a korulmeny, hogy a templomos lovagok brutalis kivegzeset 1307 oktober 13-an penteken hajtottak verge, ami megfelelo tovabbi taptalajt adott a pentek 13-tol valo rettegesnek.

2015. febr. 13. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Nekem azt mondták, hogy péntek 13-án mészárolták le a templomos lovagokat
2015. febr. 13. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Én is a templomos lovagos verziót ismerem.
2015. febr. 14. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim válasza:
Azt én bis úgy tudok h a péntek a kivégzés napja volt. Én a 13-ról uúgy tudom h van a 12 hónap és h az a tökéletes ezért a 13 már nem . Én ezt hallottam.
2015. febr. 14. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonimalkoholista válasza:
Péntek 13-án átkozta ki a pápa a templomos lovagrendet.
2015. febr. 15. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Péntek 13-án születtem :)

Ez évben is péntek 13-án lesz a születésnapom,de hülyeségnek tartom ezt a péntek 13.-i babonát.

2015. febr. 16. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Úgy tudom, hogy (állítólag) péntek 13.-án égették meg a templomosok nagymesterét, aki a máglyáról megátkozta a francia királyt.
2015. febr. 16. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

A 13-nak tényleg valami keresztény eredete lehet, mert csak olyan területeken ismert.

A japánoknál pl. a 4 a szerencsétlen szám. Ott eléggé egyértelmű az ok, a 4-es kiejtve ugyanaz, mint a halál.

De van még nekik dögivel számbabonájuk:

[link]

2015. febr. 17. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
A 13-as eredetét ez előzőkben eléggé jól meghatározták. De tudni kell, hogy nem minden kulturkörben van jelentősége. A gyökere valószínűleg onnan ered, hogy nemosztható maradék nélkül, és ez a számoláskezdzdetén minden kulturnépnek feltünt. Lehet talán kapcsolata a Hold keringésével ami közel 2 x 13,5 nap (nem a Hold fényváltozási ciklusa, hanem a keringési, un. sziderikus periódus!), de ez vitatható. Mindenesetre feltűnő, hogy az Ó-babiloni Állatövnen nem 12 hanem 13 csillagkép volt, ez csak később "kopott le". Általánosságban azonban a 13-as és a péntek korai európaai fejlemény. (A Közép-amerikai indiánok időszámításában pl. kiemelten fontos szám volt.) A péntek csak azóóta érdekes nap, amióta a hét napos időbeosztást használják (az egyiptomiaknál pl. 10 napos dekádokra osztották a hónapot!). Valószinű kapcsolata van a zsidó sbbattal, ami pihenő nap, tehát a teendők egy része (pl. az előzőkben is emlegetett kivégzések) péntekre halmozódtak. A ma legtöbbször emlegetett magyarázatok középkori eredetűek. BQ.
2015. febr. 17. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!