Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Milyen időponttól számítjuk...

Milyen időponttól számítjuk Sztálin hatalmát?

Figyelt kérdés
Bemutatót kell készítenem "Lenin halála, Sztálin hatalomra kerülése" címmel. Az első résszel nincs gond, de valahogy mintha nem függne össze a másodikkal. Lenin '24-ben halt meg, de a Wiki szerint Sztálin ezután még kb. 10 évig csak párttitkár volt, Lenin utódjául Alekszej Rikovot jelöli meg a Népbiztosok Tanácsának elnökeként. Mint a Bolsevik párt vezetője szemben Sztálin volt az utódja. Igazság szerint nem vagyok tisztában azzal, hogy melyik mit jelent és mi a különbség köztük, ráadásul nem találtam meg azt az eseményt, amitől a sztálini diktatúrát számítjuk (hacsak nem Néetország támadása '41-ben). Pontosan mekkortól tartjuk Sztálint a Szovjetúnió személyi diktátorának? Illetőleg, ezen bemutató keretén belül valakinek volna ötlete, hogy mennyire behatóan kellene foglalkozni a hatalmi harc más résztvevőivel?

2015. febr. 22. 11:22
 1/3 anonim ***** válasza:

A kommunistáknál igazából a főtitkár/első titkás az igazi vezető, nem az elnök. Lehet, hogy ez pont Sztálin idejéből ered, de később végig így volt, ahogy nálunk is, Kádár első titkárként és főtitkárként vezette az országot.


Szerintem akkortól számíthatjuk Sztálint a Szovjetúnió egyedüli vezetőjének, amikortól kiszorította a hatalomból Trockijt, tehát valamikor 1925-től.

2015. febr. 22. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Való igaz és anekdotába illő körülmény, hogy a párt mindennapi ügyeivel való titkári hatalomnak előtte senki sem ismerte fel a lehetőségeit. Sztálint kitolásból tették meg a párt titkárának, unalmas feladatnak tartották, de ő rádöbbent a hatalom lehetőségére és ki is használta.

Természetesen szükség volt segítőtársakra, de ezek egy részére automatikusan adódtak, akik névtelenül engedelmeskedtek, de a KB. köreiben is voltak szövetségesei, pl. Zinovjev, akikkel azért később teketória nélkül leszámolt.

Sztálin mindig betartotta a formát, amikor a vezetőség tagjait likvidálta, de soha nem mert senki ellene szavazni, úgy játszott velük, mint macska az egérrel.

A betegeskedő Lenint is könnyen el tudta szigetelni és kezdetben gyakorlatilag az ő tekintélyére támaszkodva építette ki a hatalmát, vagyis röviddel a titkári kinevezés után szervezte úgy a dolgokat, ahogy az a számára előnyös volt.

Lehetősége nyílt például Trockijnak olyan feladatot adnia, ami csökkentette a népszerűségét és ráadásul a nyakára küldött hozzá, vagyis Sztálinhoz hű embereket.

Viszonylag nagyon rövid idő alatt magához sikerült ragadnia az irányítás szálait. Már nem emlékszem a pontos dátumra, mikor nevezték ki a titkárság élére, de ezt az életrajzából, vagy a róla szóló filmekből megtudhatod.

2015. febr. 23. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Úgy érzem, megtudtam amit akartam, köszönöm szépen!
2015. febr. 25. 21:27

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!