Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért van az, hogy az angolszá...

Miért van az, hogy az angolszászoknál a római számokat kisbetűvel írják és a római I az nem egy számjegy, hanem egy "i" betű?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy alakilag teljesen azonos a nagy "I"-vel, de elvileg akkor sem ugyanaz, nem?
2015. febr. 28. 11:53
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A feltételezésed téves, ugyanis mind a kisbetűs, mind a nagybetűs helyes az angolban. Tehát nem kizárólag kisbetűs az írásmód, hanem mindkettő megengedett.


"We can use upper-case letters (capitals) or lower-case letters (small letters) when writing Roman numerals. So the following numbers are exactly the same: XVIII = xviii = 18"


Itt olvashatsz róla:


[link]

2015. febr. 28. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
A te válaszod téves, ugyanis én egy szóval sem írtam, hogy nem így HELYES az angolban, csak azt, hogy nem így írják. Olvasd el még egyszer a fenti kérdést. Lehet, hogy lehet úgy is, de a gyakorlatban mégis mindenki mindenhol kisbetűvel írja.
2015. febr. 28. 12:07
 3/9 anonim ***** válasza:
És akkor mi a kérdésed? A válasz az, hogy azért, mert szabály szerint megtehetik. Arról nem tehetnek, hogy benned ez megütközést kelt. A te szubjektív tapasztalataid nem esnek egybe a valósággal, ez a szóhasználatodból is látszik, hiszen azt állítod, hogy "mindenki mindenhol" Ez finoman szólva is meggondolatlan dolog.
2015. febr. 28. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

De nézzük meg a kérdésed második részét:


"Tudom, hogy alakilag teljesen azonos a nagy "I"-vel, de elvileg akkor sem ugyanaz, nem?"


Nem alakilag, hanem tartalmilag azonos. Szerinted elvileg nem ugyanaz a kettő, de gyakorlatilag igen, mint az a fentebb belinkelt nyelvészeti honlapon is ki van fejtve.

2015. febr. 28. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

"És akkor mi a kérdésed?"


Az, hogy miért teszik.


"A válasz az, hogy azért, mert szabály szerint megtehetik."


A szabály szerint mi is megtehetnénk, mégsem terjedt el ez a hagyomány sehol az angolszász rendszeren kívül.



"Arról nem tehetnek, hogy benned ez megütközést kelt. A te szubjektív tapasztalataid nem esnek egybe a valósággal, ez a szóhasználatodból is látszik, hiszen azt állítod, hogy "mindenki mindenhol" Ez finoman szólva is meggondolatlan dolog."



Hagyjuk a személyeskedést, nem hat meg, hogy megsértődtél. És azért írom, hogy mindenki mindenhol, mert minden angol nyelvű tudományos munkában így van. Angol egyetemre jártam, a jelenlegin is minden anyag, amivel foglalkozunk, angol nyelvű. Mindenhol így használják az angol anyanyelvűek. Nem értem, miért, hiszen a kontinensen mindenki a nagy változatokat használja és használta mindig is.

2015. febr. 28. 14:49
 6/9 anonim ***** válasza:
Mert az angolok büszkeségből, vagy dacból juszt se úgy csinálnak semmit, mint ahogyan a kontinensen vagy máshol csinálják. Ők nem ejtik az r betűt pl. a hard szóban, ellenben az amcsikkal. Ők az út bal oldalán közlekednek, szemben az amcsikkal és a kontinensbeliekkel. Ők nem vezették be az Eurot fizetőeszközként, mint a többi EU-s ország. És még lehetne sorolni a különcségeiket. Semmi sem jó úgy nekik, ahogy azt máshol mások csinálják. Szerintem ez valami nemzeti kivagyiság náluk, amivel meg akarják mutatni, hogy különbek mindenki másnál, vagy nem tudom, valami ilyesmi lehet a dologban.
2015. febr. 28. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Szerintem elsősorban a hagyományaikat szeretik őrizni, de például a hüvelyk milliméteresítése is egy csomó nehézséget vet fel.

Azt rebesgetik, hogy nem is a skótok a fukarok, hanem az angolok, csak a skótokról terjesztik.

Mindenesetre a hatalmas pénzköltségen kívül is szinte beláthatatlan következményei lennének a 'különcségeik' megváltoztatásainak.

Így szokás. Nekem mondjuk a latin beszédük tetszik, már hallottam, Horésösz, meg Kjurésösz ez olyan, mintha én magyar nyelvtan szerint olvasnék angol szövegeket, de ezek szerint nekik szabad, nekem meg nem.

2015. márc. 2. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Ó igen, az angol különcség... kedvencem a keverőcsap, amivel egyszerre forrázod le és fagyasztod meg a kezeidet. Fantasztikus, hogy egy ilyen marhasághoz büszkeségből ragaszkodnak. És igen, a latin nevek. Én is elgondolkoztam már nemegyszer, hogy amúgy ők komolyan azt hiszik-e, hogy tényleg így kell ejteni a latin neveket. Olyan, mintha mi magyarosan C-A-E-S-A-R-nak ejtenénk, az s-t is "s"-nek ejtve. Bár úgy tudom, a valóságban senki sem ejti ki jól a latin szavakat, mert eredetileg nagyon nem így hangozhattak.
2015. márc. 2. 00:37
 9/9 anonim ***** válasza:

Szerintem eléggé ismert a latin kiejtése, mert a fonetikát már a görögök kitalálták, a rómaiak tőlük vették át és jelentősen továbbfejlesztették.

Latin fonetikai leírásról nekem nincs tudomásom az ókorból, de szerintem létezett, egészen biztos vagyok benne. Ókori szerzőtől olvastam egy fonetikai összefoglalót régebben, az etruszk nyelvről, ezért gondolom, hogy latinról is írtak, amelyet ezért nagyjából jól beszélünk a mai szabályokkal is.

Az persze kétségtelen, hogy a Római történelem évszázadai alatt a beszélt nyelvük is változhatott, ezért az állításod, vagy feltételezésed esetleg a korai szakaszra igaz lehet.

2015. márc. 2. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!