Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Az irodalom miért tudomány?

Az irodalom miért tudomány?

Figyelt kérdés
Egyik nap mikor hallottam az irodalomtudós kifejezést, nagyon kellett nevetnem. Nem értem, hogy mi benne a tudomány.

2015. ápr. 9. 17:14
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Maga az irodalom az nem tudomány, hanem egy művészeti ág.


Viszont a szövegek értelmezése, a szövegelméletek, a szövegek történetével foglalkozó diskurzosok azok igenis tudományok. Most nem fogok ebbe mélyen belemenni, mert sztem felesleges. Bizonyára csak annyi ismereteid vannak az "irodalomról", amit az iskolában tanultál vagy nem tanultál (inkább az utóbbi), és biztos azt hiszed, hogy mindenki beszél össze-vissza arról, hogy "mit gondolhatott a költő". Ezért felesleges is fárasztanom magam, maradj ebben a hitben.


Legyen annyi elég, hogy a művészettörténet is tudomány, a képzőművészetekkel, építészettel is művészettörténészek foglalkoznak. Ugyanígy az irodalommal is irodalomtörténészek, irodalomtudósok stb. foglalkoznak.


Egyébként az irodalomtudományoknak olyan szaknyelve van ám, hogy ha beleolvasnál egy mukkot nem értenél belőle. Semmi köze nincs ahhoz, ami az irodalomkönyvedben van.

2015. ápr. 9. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nyugi a tanult versekből se értek sokat :D
2015. ápr. 9. 17:38
 3/4 Vree ***** válasza:
100%

Nem azért, mert nem tudod, mivel foglalkozik egy irodalomtudós?


Most eltekintve a klasszikus művészetek/természettudományok vagy a modern /társadalomtudományok (humán/reál) felosztásoktól, az irodalomTUDÓS nem ugyanaz, mint az író. Amivel az utóbbi foglalkozik, igen, az művészet, és tudományos módszer aránylag kevés van benne.

De az irodalomTUDÓS az a következőkkel foglalkozik:

az irodalom szisztematikus tanulmányozása és analizálása; a történetek szerepe, társadalomra gyakorolt hatása, az emberi információközlés, az emberi intellektus történelme, a nyelv története és filozófiája, a kultúrák és civilizációk tanulmányozása, mindezt rendszerezetten, bizonyítékok és logika útján, tehát tudományos eszközökkel;


ez pedig akkor, tetszik-e neked vagy sem, tudomány!

2015. ápr. 9. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
67%
Én el tudom neked hinni, hogy nem tudod, hogy az irodalomnak van tudomány része, de én azért nem lennék büszke rá, se arra, hogy nem érted a verseket. Feltételezem nem vesztek olyan mély és értelmezhetetlen verseket.
2015. ápr. 10. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!