Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek minden tudomásunkh...

Szerintetek minden tudomásunkhoz érzékelések vezetnek? Minden tudás alapja a tapasztalat?

Figyelt kérdés
2015. ápr. 23. 00:06
 1/5 Vree ***** válasza:
Ezt hívják empirizmusnak.
2015. ápr. 23. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Nem csak a közvetlen tapasztalat vezethet új tudáshoz, de a gondolkodásnak muszáj tapasztalatból kiindulnia. Lehet, hogy több száz éve élt emberek tapasztalataiból, tehát mi kiindulhatunk egy korábbi következtetésből is.
2015. ápr. 23. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Azaz a gondolkodás nem előzheti meg a tapasztalatot. Lehet kicsit furcsának fog tűnni a felhozott példa, mégis bennünk emberi lényekben vannak félelmek az ismeretlentől. (Fear of the unknown), ami elég irreálisnak tűnik, hiszen miért félnék én attól, amit még nem tapasztaltam meg, azaz nincs tudásom róla, csak prekoncepcióim. Vagy adott esetben a médiumok által beindul a gondolkodási folyamat, ami kelthet fals illúziókat, tévképzeteket. Nem csoda, hogy a közép-európai ember paranoiás lesz, amikor nap mint nap a képernyőre mered és beszűkül a tudata, a virtuális világ csapdájába esik.

Ez az egyik faktor, ami szüli a félelmeket. A másik oldalról tapasztalati síkon az idősebb generációban megszületnek indokolatlan félelmek, hiszen a a világháborúk borzalmait át kellett élni, amit rávetít a jelenre. A tapasztalatot egy más érában szerezték, és nem egyeztethető össze azzal, amit a mai korban valóban megtapasztalunk, átélünk félelemként. Azaz a különböző korokban szerzett tapasztalatok között nincsenek átfedések vagy csak elenyészőek.

2015. ápr. 23. 12:24
 4/5 anonim ***** válasza:

Húha, akkor te inkább érzelmek, főleg félelmek megalapozottságára gondolsz, nem tudományos következtetésre, ahogy én értettem. Az érzelmek nem a tudásunkból táplálkoznak, hanem ösztönösek, és a túlélést segítik. Ha minden félelem csak tapasztalatból származna, az nem lenne egészséges evolúciós értelemben.


Az is igaz, hogy a tapasztalaton alapuló félelmet (pl. a háborútól való félelmet) nehéz átadni a generációk között, azt valóban tapasztalni kell. A harctól, összecsapástól, haláltól való félelem ösztönös, de a harcra késztetés is, és hogy melyik erősebb, az már kulturális kérdés is. Bejön a képbe a társadalmi kontroll, a tanult dolgok, neveltetés, stb. Ha gyerekkorban valaki megtanulja, hogy a háború rossz, akkor kerülni fogja, még ha nem is ismeri. Ha a kölyök műanyag kalasnyikovval kergeti a szomszéd gyereket és még élvezi is, akkor nem fogja tudni, amit a nagyapáink tudtak, tehát a tapasztalás nem jut el hozzá, és félni sem fog a harctól. Tudni fog róla, hogy milyen volt, de az nem biztos, hogy a döntéseit is befolyásolja.

Nem is olyan egyszerű kérdés ez. :)

2015. ápr. 23. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ki lehet következtetni dolgokat logikai úton elméletben, de aztán mindenképp le kell ellenőrizni, hogy működik-e, létezik-e a valóságban, tehát, hogy megtapasztalható-e. Az az igaz számodra amit megfigyelsz.
2015. ápr. 25. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!