Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ösztön, gondolat, döntéskészsé...

Ösztön, gondolat, döntéskészség, INT?

Figyelt kérdés
Kérdésem lenne hogy a mai társadalomban léteznek e olyan személyek akiknek nincsenek önálló gondolataik, az agyuk ösztönöket nyújt csak a testnek, megélhetnek ők a 21. században? Kell intelligencia pl ahhoz hogy tudjunk írni, logikai feladatot megoldani, vagy lehet ösztönből is? Az állatok gondolkodnak, pl a nyúl, vannak gondolataik vagy csupán ösztönök, külvilágra adott reakciók vezérlik testüket? Az ember nem lehet, hogy csak azért "fejlettebb" mert fejlettebbek az ösztönei? Ösztön=problémamegoldó képesség, akkor minek Intelligencia hogy feltaláljuk magunkat hasonló helyzetben, problémákat oldjunk meg, gondolkodjunk, ha az ösztön, tudomásul vevés nélkül az agyban megpróbálja a lehető legjobban lekezelni az adott helyzetet? Mi a különbség az ösztön és a gondolkodás között, ha mindakettő problémákat old meg, életben tart? (legalábbis megpróbál a maga módján) a gondolat miért hatásosabb? Lehet több gondolata is az embernek, gondolkodhat egyszerre 2 dolgon? Engem személy szerint idegesít hogy egyszerre csak 1 és nem több dologra tudok figyelni, egy dolog foglalja le a teljes koncentráló képességemet és a többi amit csinálok éppen az ösztön/tudatalattiból jön/automatikus reakció (pl légzés, vagy a forró radiátorról gondolkodás nélkül elkapjuk a kezünket, ha felénk jön a labda nem gondolkodunk csak fejünk elé tesszük a kezünket pl.) és ha gondolkodnánk, túl lassan döntenénk, az ösztön meg gyorsabb, akkor az azt is jelenthei, hogy némely helyzetben hasznosabb mint a gondolkodás? ÉN pl nem tudok valakihez beszélni a mondatokat gondolataimon keresztül létrehozni és közbe hallgatni egy szöveget amit később visszamondok, legalábbis egyidőben nem. Viszont egyszerre tudok biciklizni, a lábammal tekerni a pedált és közben valakihez beszélni mert a pedálozás az ösztön/tudatalattiból létrejött inger, hogyan lehet olyanokat létrehozni hogy automatikusan hajts végre egy műveletet ahelyett, hogy gondolkodnál rajta/figyelnél rá? Vagy ezek a mozgásingerek csak úgy egy idő után beidegződnek miután megtanultunk pl biciklizni? Napóleon 7 felé tudott egyszerre figyelni, hogyan, miért? Úgy született/elérte? Én annyit tudok erről, hogy az ösztön gyorsabb megoldást hoz létre, de nem vezeti le racionálisan a jövőbeli lehetséges lehetőségeket ezért a gondolat lassabb ugyan jóval, de hasznosabb de szituációfüggő, erről mit gondoltok? Illetve a tudatalattit kihasználva lehet racionálisan valamilyen problémának a megoldásán töprengeni, anélkül, hogy ez tudatosulna bennünk és a végeredmény ami létrejött racionális úton levezetett lehetséges lehetőségek alapján létrehozott döntés anélkül, hogy figyelnénk rá? Hogyan lehet több dologra figyelni, van erre tanulható módszer? Mert engem zavar hogy egyszerre csak egyfelé vagyok képes koncentrálni, figyelni, és ha pl beszélgetek valakivel és valaki elvonja a figyelmem, rá kezdek figyelni akkor elfelejtem hogy hol is tartottam mert a gondolatmenetemet áttereli egy másik témára és mivel csak egy felé tudok figyelni ezért elfelejtem hogy hol tartottam, ahelyett, hogy a bejövő hangra is figyeltem volna, tudatosult volna bennem és utána még vissza is tudtam volna mondani, eközben pedig beszéltem volna folyamatosan amire szintén figyelek egy megszakítatlan gondolatmenetre? Elvben nálam (nekem) el sem lenne képzelhető, hogy egyszerre 2 dologra tudjak figyelni, ez hogyan lehetséges? (Biztos, hogy lehetséges mert Napóleon is 7 felé HÉT FELÉ tudott figyelni!!!...)

2015. máj. 4. 19:05
 1/2 JaniB válasza:

Volt egy teszt a TV-ben amiben magukat Multitaszknak valló embereket teszteltek. A teszt rámutatott, hogy az embernek nem erőssége a multitaszking. Szerintem ez a 7 felé figyelő napóleon egy legenda. Szimultán sakkozás létezik. Az viszont sakk akár hány emberrel is játszod. Tehát nem igazi multitaszkikng.

Ösztönösen kezdjük életünk de a tanulás folytán a megtanult és bevált dolgok ösztönössé válnak. Nem fogunk gondolkodni egy egy szituációban, hogy hogyan döntsünk ha az a szituáció már sokszor megtörtént velünk. Tehát mondhatni vannak velünk született ösztönök illetve "tanult" ösztönök. Ezt hívják rutinnak. Gondolkodni csak akkor gondolkozol, ha bizonyos dolgokban még nincs rutinod vagy új szitu ál elő.

2015. máj. 8. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
Ez tetszetős kérdés, később még szerintem lehet, hogy visszatérek ide.
2018. jan. 4. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!