Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ki tudnánk-e találni egy jó...

Ki tudnánk-e találni egy jó magyar szót a "projekt"-re? Van-e valakinek ötlete?

Figyelt kérdés

Ha mondjuk a fejlesztési tervből kiindulva csinálnánk egy olyan szót, mint a maszek.

Vagy valami hasonlót, hasonló alapon.



2015. máj. 21. 01:45
 1/8 2xSü ***** válasza:
2015. máj. 21. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Kedves Süsü; ezek közül egyiknek sincs olyan hangulati értéke a projektnek megfelelően, mint a maszeknak.(nek?)

Inkább nak.

2015. máj. 21. 02:32
 3/8 2xSü ***** válasza:
66%

Mit értünk „hangulati érték” alatt? Egy szó esetében két megközelítés lehet:


Pusztán nyelvtani megközelítésből a maszek ugye egy rövidítés, egy összetett szó, a magánszektor rövidítése. A projekt meg nem összetett szó, ráadásul ugye nem is magyar szó. Van magyar megfelelője, ezek közül van, ami összetett szó. A maszek esetén az első szótagokból áll össze a rövidítés. Akkor tessék: munterv, munprog, ütterv. Pusztán szóelemzés szempontjából pont olyan „hangulati értéke” van, mint a maszek szónak. De nem igazán értem, miért kellene egy A fogalomnak és egy B fogalomnak azonos hangulatúnak lennie.


Lehet tartalmi jellegű is ez az un. hangulati érték. Ebben az esetben nem a szónak, hanem annak van egy hangulata, amit reprezentál. Egy adott korban egy adott tevékenység, az azt végző emberek jellemvonásai, szóval egy csomó dolog megadja a hangulatát a szónak. A projektnek is van egy hangulata. Ebben benne van az is, hogy pont azok használják így ebben a formában, akik előszeretettel nevezik idegen néven a dolgokat (projekt, team, meeting). Ha most magyarítod a szót, pont ez a hangulati elem tűnik el.


Meg úgy összességében nem értem, hogy miért kell magyarítani egy olyan szót, aminek van magyar megfelelője, és használjuk is. Oké, egy fájlt lehet magyarítani, mert a jelentéstartamának nincs magyar megfelelője. Vagy mondjuk a digitális szót is lehet magyarítani, persze nem biztos, hogy érdemes.


Mindenesetre nekem ez a hangulati érték nem igazán értelmezhető.

2015. máj. 21. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Persze, hogy tartalmilag gondoltam. Mint, ahogy a maszeknek is van egy tartalmi hangulati színezete is, talán pont ellenkező, mint a projektnek. Olyan házi használatra való, papírtalan, szomszédias, ilyesmi; ellentétben a projekt utóízével az ember szájában.

Lehet ,hogy régi fekete-fehér filmeket nézve jutna az ember eszébe, nem tudom.

DE azért próbálkozhatunk, nem?

2015. máj. 21. 04:05
 5/8 anonim ***** válasza:
41%
Találjuk fel a spanyolviaszt?
2015. máj. 21. 05:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Mi értelme lenne a dolognak?

Az ilyen eröltetetten "magyar" szavak, kifejezések nem maradnak meg, mert a már jól bevált, mindenkinek érthetö és rövid szót nem fogják felcserélni olyannak, amit használat esetén elöször mindig el kell magyarázni.

2015. máj. 21. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ez az utóíz meg hangulat szerintem nem más, mint maga a jelentés, tehát a szóalak és a konkrét fogalom kapcsolata a fejünkben. Mivel a projekt már meghonosodott valamennyire, elég nehéz lesz egy másik szóval kiváltani, akár csak rokon értelmű szinten is. Olyan, mintha a taxira keresnél egy "jó magyar szót". Ha még a korai időkben (amikor még nem számított jövevényszónak sem a "project") mondjuk egy humorista kitalált volna egy másik szót, akkor az vert volna gyökeret a magyarban. De erről valószínűleg lekéstünk, legalábbis utólag már nehezebb.


Amúgy ha ötletet vársz, akkor legyen "vetítés". :))

2015. máj. 21. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
26%

Legyen "strubanc".


Azért javaslom ezt, mert egy Batman-képregényben ez volt a hangutánzó szó egy ütéshez írva (ka-pow!, smack!, biff! és hasonlók helyett). Strubanc!

2015. máj. 21. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!