Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Régen az emberek a komolyzenét...

Régen az emberek a komolyzenét ugyanúgy szerették, mint a mai emberek a modern zenét?

Figyelt kérdés
Szóval eljártak koncertekre, szívesen hallgatták a fiatalok is?
2015. júl. 11. 18:59
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Fiatal koromban színházban dolgoztam, sok komoly zenét megismertem (Liszt, Chopin, stb). És igen, néha komolyzenei koncertre, de még az Operába is elmentem, de a táncdalokat is ugyanúgy szerettem.

Ma már nem vagyok fiatal, de máig "mindenevő" vagyok.


Ha még régebbi időre gondolsz, akkor régen a komolyzene elismertebb volt, a királyi udvarokban is komolyzenét játszottak.

2015. júl. 11. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A helyzet nem ilyen egyszerű.


Régen is volt "klasszikus" zene, ill. "világi" és "egyházi" zene.

Ízléstől és lehetőségektől függően jártak az emberek zenét hallgatni, pl. az úri családok komolyzenei koncertekre, sőt, a nagyon gazdagok a saját birtokukon szerveztek koncerteket (vendégzenészekkel), a nagyon-nagyon gazdagoknak meg saját ún. udvari zenészeik voltak.

Szintén szerveztek táncos összejöveteleket (bálokat, mulatságokat), amelyeken az adott kor tánczenéi szóltak (pl. a keringő, a mazurka stb.) Ezek a megjelenésükkor ugyanúgy modernnek számítottak.

A falusi (szegényebb) réteg "saját" zenéivel szórakoztatta magát, másfajta táncokkal és dalokkal. A hangszeresek összeálltak egy-egy településen, és bálokon, lakodalomban, szüreti mulatságokon stb. húzták a "talpalávalót".

Vándormuzsikusok is járták az országot.


És most is van kortárs komolyzene, a "modern" nem csak a "könnyű" műfajt jelenti. Sőt, sokan szeretik a régi klasszikusokat is. (És ha az átlag igényesebb lenne zeneileg, akkor még többen szeretnék...)


Ha részletesen érdekel a téma, kereshetsz zenetörténeti írásokat a neten, hogy hogyan és mikor alakultak ki az egyes műfajok, kik voltak híres udvari zenészek stb. :)

2015. júl. 11. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Krande válasza:
100%

Persze, mert nekik az volt, nem youtube. Nyilván egy csomó olyan dal akadt (főleg kocsmadalok pl :) ) amik nem maradtak fönn. Szórakozásnak pl a mainál sokkal gyakoribb volt a (nép)tánc, rengeteg olyan zenére táncoltak amiket ma már csak hallgatunk ücsörögve. Ugyanazokhoz a hangokhoz teljesen más miliő társult.


De nyilván akkor is voltak kényes ízlésűek és sznobok, ha ezt akarod tudni :)

2015. júl. 11. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom mit értesz a kérdés alatt kérdező. Azt akarod megkérdezni, hogy 1700-ban, 1800-ban is olyan szerepe volt a komolyzenének mint ma a könnyűnek? Hogy fogta magát az egyszeri földműves vagy gyári munkás és eljárt-e koncertekre? Természetesen nem, ez a gazdag polgári és nemesi réteg mulatsága volt.
2015. júl. 11. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!