Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Vajon milyen forrásra utalhat...

Vajon milyen forrásra utalhat Nemere István "A székely nép története" című könyvében, mikor a székelység honfoglalás utáni évtizedekbeni kétnyelvűségéről ír? (folyt. és idézet alább)

Figyelt kérdés

Ti tudtok olyan korabeli (nagy eséllyel bizánci) forrásokról, melyek a magyarokhoz csapódott segédnépekre, törzsekre is ilyen részletekben kitértek volna?


Idézem Nemere sorait: "Jó lenne tudni, vajon milyen nyelven beszéltek a székelyek ezer-ezerszáz évvel ezelőtt? Minden bizonnyal egy török nyelvet, ezt valószínűsíti belső ázsiai származásuk, török nevük (eszkil, eszekil stb. ), az Attila-hagyományuk, a rovásírásuk, az adózási rendszerük (. ) Biztos írásos emlékünk, forrásunk van arról, hogy a székelyek 950 körül, tehát a 10. század közepén kétnyelvűek voltak. Az egyik nyelvük a magyar volt - de mi lehetett a másik? Hát egy török nyelv Aztán az a másik, az igazi, az eredeti szépen lassan elkopott, elfelejtődött. " - fogalmaz Nemere.


Jelen tudomásom szerint a székelyekről az első fennmaradt feljegyzés 1116-ból való egy cseh krónikás tollából.



2015. aug. 23. 20:34
 1/5 anonim ***** válasza:
93%

Sajnos nem tudom ,de a székelyek a kazároktól származnak és a kazárok nyelvét használták.


[link]


[link]


"Müller Konrád germanista és Babinger Ferenc würzburgi egyetemi tanár kiderítette, hogy a székelyek, kiknek eredete egy évezredig vitás volt, azonosak a kazárokkal.

"

2015. aug. 23. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Szóval egy nomád-türk nyelvet használhattak az őseik.


UI: Helyes megnevezés a türk ,mivel a törököt a népre használják.

2015. aug. 23. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
71%
Nemere nem szokott ilyen csacsiságokkal foglalkozni, mint források, vagy ellenőrizhető bizonyítékok :)
2015. aug. 23. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Eddig minden jó, a kazár nyelv egy csuvas jellegű türk nyelv volt, amely nem mond ellent Nemerének, aki pár oldallal odébb maga is arra a megállapításra jut, hogy nagy valószínűséggel csuvas-türk nyelvet beszélhettek a székelyek. De csak jó lenne tudni, hogy az a bizonyos kétnyelvűség tényleg hol volt leírva. :)
2015. aug. 23. 21:25
 5/5 anonim ***** válasza:
71%

Erről tudomásom szerint csak találgatások vannak a tudományon belül, hogy a székelyeknek mi volt az eredeti nyelve. Konkrétan semmilyen kézzelfogható korabeli forrás nem támasztja azt alá, hogy kétnyelvűek voltak-e. Ha lenne erről valamilyen forrásunk, egyből megoldódna a székelyek eredetének kérdése, legalábbis valamilyen úton el tudnánk indulni ezzel kapcsolatban. Viszont ennek hiányában csak feltételezések vannak.


Mivel most hirtelen nem vagyok naprakész a témában, csak azt tudom mondani, hogy úgy emlékszem, hogy vannak korabeli források a honfoglaló magyarságról, amik leírják, hogy milyen törzsekből állt az akkori magyarság. Viszont ezeket a törzseket nem tudjuk 100%-ban beazonosítani pl. a mai székelyekkel. Tényleg csak talágatások vannak ezzel kapcsolatban.


Egyébként én nem tudom, mit írt ez a Nemere, de az biztos, hogy a székelyeknek az Attila-hagyománya a XV. században kezdett kialakulni, előtte szó sem volt ilyesmiről a körükben. Ez viszont tuti.

2015. aug. 24. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!