Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek létezik az igazság...

Szerintetek létezik az igazság fogalma?

Figyelt kérdés
Egy ismerősömmel beszéltem, aki jogi pályára készül. Szerinte létezik. Szerintem viszont nem lehet definiálni.
2015. okt. 20. 21:43
 1/6 dellfil ***** válasza:

Az igazság fogalma létezik, hiszen beszélünk, gondolkodunk róla. Te is feltetted a kérdésedet vele kapcsolatban. :)

De abban igazad van, hogy nem igazán definiálható mint olyan.

Azért elég jól körülírható és valamilyen szinten és mindenkinek van valamilyen elképzelése róla. Más kérdés, hogy ezek az elképzelések sok esetben nem fedik egymást. A legtöbb esetben. De el lehet filozofálgatni arról, hogy a valóság igaz-e, illetve ha az, akkor a valóságban ott rejlik-e az összes igazság. Meg persze az ellentétei...

Mivel fogalom, ezért szerintem nem létező mindaddig - mint minden fogalom - ha nincs aki elgondolja, használja, értelmezze.


dellfil

2015. okt. 20. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

"Hisz a valóság elpereg, s megmarad a látszat" írja József Attila.

"Ha minden tételt igaznak fogadunk el, akkor a magunkkal ellentétes is igaznak kell elfogadnunk, ami viszont tagadja a mi igazunkat." A citátum Albert Camustól származik, de nem szó szerinti idézet.

Valóság? Igazság? Nehezen körülhatárolható, mivel csak részigazságok vannak, ha elkezdünk filozofálgatni erről a kérdésről. Minden látszólagos. A Buddhista filozófia lényeg a soha nem állandóság, például ha ma látok egy fát, ami zöldell, azt holnap már nem ugyanolyan állapotban fogom látni. Más szemüvegen keresztül nézem akkor vagy valóban a fa változott? Ami tegnap igazság volt, az mára nem az. A filozófia feladata nem az igazság felfedezése, hanem az igazság keresése. Véleményem szerint csak részigazságokat tudnak megfogalmazni. Semmivel nem lehet teljes mértékben azonosulni, csak kiszűrni belőle azt, ami előrevisz.

2015. okt. 20. 23:36
 3/6 anonim ***** válasza:

Az "igazság" szót kétféle értelemben használjuk:


1: valóság. Ez a legjobb tudásunk szerint létezik - bár torzítva érzékeljük, de ez az érzékelés javítható.


2: igazságosság. Ez pedig emberi kategória: vagyis annyiban létezik, hogy ez egy elérendő cél, és az egész emberiségtől függ, hogy mennyire tudjuk betartani. Elvileg ez is elérhető, de szintén nem tökéletesen.

2015. okt. 21. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Wadmalac ***** válasza:
100%

A természetben, világunkban egyértelmű valóságok, igazságok léteznek, csak nem tökéletesen megismerhetőek. Vagy érzékszervi, vagy mérési, vagy szubjektív okokból, vagyis hozzánk minden információ az igazságról közvetetten, torzítással vagy hiányosan jut el.

Az egyértelmű igazság fogalma a kvantumfizika, a Heisenberg-féle határozatlanság mikrofizikája szintjén lesz csak kérdéses.


A matematikai logika természetesen tökéletes igaz/hamis választást használ absztrakcióként.


De amint ezt megpróbáljuk a való életre ráhúzni, jönnek a problémák.

2015. okt. 21. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Az igazság fogalmát az élet minden területére alkalmazhatjuk, sőt az élettelen minden területére is.

Az igazság olyan, mint egy nagyon bonyolult függvény (vagy inkább még olyanabb). Értelmezési tartománya van. És minden tartományban más.

A kő a földön (normál körülmények között -tudom ám, hogy vannak itt nagyon ravasz okos emberek is) leesik, ha elengeded. Ez abszolút igazság. Sok ilyen van. Nevezheted jó részét természettörvénynek is.

Az élet a háborítatlan természetben szép! Ez alapigazság. Annak, aki szereti a természetet. Aki viszont az úgynevezett megrögzött városi, annak ez egy nagy hazugság. És még sok köztes megítélés is van, a szemlélettől függően. Mert az emberi érzelemre, értékre, tulajdonságra vonatkozó dolgok (és még egy csomó, az ember értékítéletétől függő dolog) a sokféle szemléletű ember számára mind más mértékben fogadható el, ezért más az igazságértéke is. Ennyiben viszont az igazság relatív.

Amikor tehát az igazságot akarjuk vizsgálni, elengedhetetlen annak megnevezése, mire vonatkozóan (megadjuk az értelmezési tartományt). Csak így dönthetjük el, mi az igazság, milyen mértékben, és emberfüggő-e. És az emberfüggő igazságot úgy tehetjük abszolúttá (már ha ilyen bornírt igényünk van), hogy hozzátesszük a relativizáló szempontot is. A szépség minden ember számára más, de mindenkinek kellemes. Ez (talán) egy abszolút igazság, mert benne van annak relatív volta és legfőbb tulajdonsága is.

2015. okt. 21. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Angelo84 ***** válasza:
"IGAZSÁG az, ami túl van minden ellentmondáson, és minden kétségtől mentes; ami valójában egyszerűen túl van mind az ellentmondás, mind a kétség lehetőségén is; túl az idő és a forgandóság változásán és váltakozásán; örökké egy és ugyanaz, nem változtatható és nem változó; egyetemes és ezért független minden emberi fogalomalkotástól."
2015. okt. 22. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!