Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Tényleg vannak eszperantó...

Tényleg vannak eszperantó anyanyelvű emberek? Hogyhogy?

Figyelt kérdés

"Up to 2,000,000 people worldwide, to varying degrees, speak Esperanto, including perhaps 2,000 native speakers who learned Esperanto from birth. "


[link]


2016. jan. 25. 01:31
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom vannak-e ténylegesen eszperantó anyanyelvűek, de ha vannak, akkor ugyan azon a módon lettek azok, ahogy te magyar anyanyelvű: a szüleik eszperantóul beszéltek hozzájuk kisgyermekkorukban.
2016. jan. 25. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Wadmalac ***** válasza:
69%

Valóban így van, sok gyerek nőhetett fel úgy, hogy anyanyelvük mellett az eszperantót is születésüktől tanulták a szüleiktől, így saját nézőpontjukból az eszperantó IS anyanyelvük, de hivatalosan nem hiszem, hogy egy mesterséges nyelvet be lehet jegyeztetni anyanyelvnek.

Persze nem ismerem az anyanyelv bejegyzésének szabályait, főleg más országban nem.

2016. jan. 25. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
54%

Igen, valóban vannak, de csak 100-200 körüli mennyiségben, és az eszperantó náluk nem a hagyományos értelemben anyanyelv, hanem az egyik családi kapcsolattartási nyelv. (A kettő nem ugyanaz.)


Gondolj bele, ha például egy magyar és német eszperantista fiatal összeházasodik, de például Franciaországban vállalnak munkát, otthon milyen nyelven fognak egymással beszélni? Előbb-utóbb megtanulják ugyan a helyi ország nyelvét, de a legkönnyebben mégis az eszperantóval boldogulnak egymás között. És ha születik egy gyerekük, automatikusan ő is beszélni fogja az otthoni nyelvet - eleinte legalábbis biztosan így van.


Később érdekesen alakul az eszperantós családok gyerekeinek nyelvhasználata. Nyilván megtanulják a környezet nyelvét (óvoda, iskola, TV, stb), sokszor megtanulják a szülők nyelvét is, így ők általában 3-4 nyelven beszélnek (legtöbbször anyanyelvi szinten) - ezért egy idő után az eszperantó háttérbe szorul, és megmarad a család egyik (!) kapcsolattartási nyelvének.


Az eszperantóról sok érdekeset tudsz olvasni a www.eszperanto.hu oldalon, ott van például egy link egy újságcikkre egy magyarországi eszperantós családra is:

[link]

2016. jan. 25. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
73%

Valahol olvastam, hogy egy angol(?) nyelvész apa az újszülött gyerekével klingon nyelven beszélt 1-2 évig, és a gyerek azon a nyelven kezdett beszélni. Később persze átállt az angolra, és már nem is emlékszik a klingon szavakra. Elvileg ő az egyetlen ember, akinek klingon az anyanyelve, de tényleg csak elvben. :)


Ilyen értelemben biztosan vannak eszperantó anyanyelvű gyerekek, de ahogy fentebb írták, szinte biztos, hogy előbb-utóbb át fog állni egy élő nyelvre.

2016. jan. 25. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
67%
Elvileg léteznek. Eszperantóul "denaskulo"-nak hívják őket, és akkor fordul ez elő, ha két, egymást az eszperantó mozgalom révén megismert szülő erre a nyelvre (is) neveli a gyerekét születésétől kezdve. Ismert példa Soros György. Viszont azt nem tudom, hogy a természetes anyanyelvének a használata mennyiben befolyásolja az eszperantót (pl. egy francia eszpes eszperantója mennyiben különbözik egy németétől vagy kínaiétól).
2016. jan. 25. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 EagleHUN ***** válasza:
50%

Vannak!


Sőt egyszer olvastam hogy a "Klingon" nyelvet kidolgozó nyelvész a saját gyerekéhez 2 éves koráig csak Klingonul beszélt. Így a fia az egyetlen ember aki a Klingon kitalált nyelvet anyanyelvi szinten beszéli.

(Más kérdés hogy ez őrült és felelőtlen kísérlet volt az Apuka részéről.)


Szóval az ugyanilyen módon "kitalált" Esperantó nyelvet beszélők is Beszélnek Esperantóul a gyerekeikhez így az az anyanyelvükké válik.

2016. jan. 25. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 EagleHUN ***** válasza:
50%
Ja hoppá, valaki már írta ezt a Klingonosat.
2016. jan. 25. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
A klingonnal az volt a baj, hogy nem volt szava például az asztalra. Azóta ezt a hiányt pótolták.
2016. jan. 25. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Wadmalac ***** válasza:
100%
Konkrétan mi a probléma a kommentemmel, amitől majdnem mínusz pontos? :D
2016. jan. 26. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

A Nyelv és Tudomány ismeretterjesztő folyóirat 2010. január 5-én közölt le cikket a mosonmagyaróvári Slezák családról. Slezákék olyan család, ahol a gyermekeknek az anyanyelve az eszperantó.


"Egy család, ahol eszperantóul társalognak"

[link]


A Morning Show is foglalkozott velük 2013. szeptember 17-én. A Nyelv és Tudomány 2013. szeptember 24-én közölt le erről az adásról egy kritikát.


"Eszperantó gyorstalpaló"

[link]


"Eszperantó reggelire"

[link]

2016. ápr. 2. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!