Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Vajon a Taured-ből származó...

Vajon a Taured-ből származó ember a párhuzamos dimenziók bizonyítéka, vagy csak kitalált hoax?

Figyelt kérdés

A történet:


"Utas a nem létező országból

A tokiói Haneda repülőtéren 1954-ben egy kaukázusi férfira figyeltek fel, mivel olyan útlevéllel utazott, amelyet azelőtt még senki sem látott. A papírok és az állítása szerint olyan országból jött, ami lényegében még ma sem létezik. Az országot Taurednek nevezte és elképesztően ledöbbent, amikor meglátta, hogy a térképen az országa helyén Andorra található. A nála lévő üzleti dokumentumokat hamisnak nyilvánították, viszont az útlevelet eredetinek minősítették. A legmeghökkentőbb az, hogy már több mint 5 évnyi pecsétet tartalmazott a tokiói reptértől. A dolog pikantériája viszont az, hogy a légitársaság csak 1952-ben kezdte meg működését, tehát csak 2 éves volt. Nyilvánvalóan feltűnt a férfi a hatóságoknak, aki egyébként több nyelven is folyékonyan beszélt és rengeteg európai pénzvaluta volt nála. Ki szerették volna, hallgatni, be is kísérték egy szobába, onnan viszont nyomtalanul eltűnt a kihallgatás előtt. Többet soha nem hallottak róla."


Ti mit gondoltok?



2016. márc. 5. 11:00
 1/9 anonim ***** válasza:
91%

Ilyen történetet akárki ki tud találni.

Az útlevél hamisítás meg (sajnos) egy elképesztően bonyolult dolog, hogy példát is hozzak, Törökországban meg az IS-ben a mai napig nagy a kereslet a hamis szír útlevelekre.


Nem tudom, hogy létezhetnek-e párhuzamos dimenziók, de én azt viszont valószínűtlennek tartom, hogy ha létezik is, akkor 1 ország kivételével a többi mind ugyanaz. Eléggé valószínűtlen, hogy Andorra a másik dimenzióban Taured, Franciaország és Spanyolország meg maradt úgy ahogy van. Arról nem is beszélve, hogy Andorra katalán ország, tehát ha a szomszédos Katalónia is maradt a helyén a másik dimenzióban, akkor egy nagy hülyeség az egész.

2016. márc. 5. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
77%
Pontosítva (elírtam): az útlevél hamisítás nem egy nagy kunszt, aki tényleg profi szinten tud dolgokat hamisítani, az könnyen átverheti az embereket igazoltatásnál, arról nem is beszélve, hogy 1954-ben az útlevelek sem voltak olyan túlbiztosítottak, bonyolultak.
2016. márc. 5. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Csak a sztori eredetének igazolása mondana valamit. De az sem bizonyíték bármiféle párhuzamos valóságra.

Szóval itt kétszeres a valószínűtlenség.

2016. márc. 5. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Vree ***** válasza:
93%

Az a baj, hogy forrásmegjelőlés nélkül ez csak egy sci-fi történet, nem rejtély.

Amikor utánanézek az interneten, minden oldal csak más oldalakra hivatkozik forrásként, ahol ez már megjelent.


Némi kutatás után erre a hivatkozásra találtam: első formájában megjelent a Lehetőségek Határai c. könyvben (The Directory of Possibilities, írta Colin Wilson & John Grant) 1982-ben. A kommentek alapján Wilson & Grant nem szolgál a könyvben további hivatkozással.

Marad tehát az ő szavahihetőségük, ami ugye alapból nem sok; teljesen szavahihető embertől is elvárjuk, hogy valamiféle bizonyítékkal szolgáljon, ehhez tedd hozzá, hogy amikor az Amazonon megnyitom a "szerző további művei" részt, 0 meglepetést okoz számomra, hogy ilyen művek mosolyognak rám - idézem a címeket szó szerint:


Colin Wilson: Atlantisz, a Neandervölgyiek királysága - 10ezer év elveszett történelem

Colin Wilson: Az űrvámpírok

Colin Wilson: Kopogószellem, avagy tanulmány a pusztító kísértetjárásokról

Colin Wilson: Az Atlantisz tervrajz - kulcs egy elveszett civilizáció titkaihoz

Colin Wilson: Az Idegenek Hajnala

Colin Wilson: Túlvilág - a pszí-kutatás felnőtté válása

Colin Wilson: Különös erők - asztrális kivetítés, reinkarnáció, varázsvessző és szellemírás


Azt hizem, szükségtelen folytatnom, pedig igazi kincsesbánya van még a neve alatt hasonló témájú művekből.

2016. márc. 5. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Vree ***** válasza:
83%

(bocsánat, a Directory pontos fordítása "jegyzék" lenne, elírtam.)


Amúgy jövőre vonatkozólag, ha ilyen történettel találkozol (és hajjaj, van ám belőlük, mert bizonyos oldalak futószalagon gyártják őket és gátlás, tényellenőrzés és-gondolom-honorárium fizetése nélkül adják a mások által közölteket is tovább), akkor:


1. lépés: nézz utána, hogy független külső forrás hivatkozik-e az esetre. Ha egy eset elég ismert, lesz róla Wiki cikk, satöbbi, de valahol meg fogja neked adni az "ősforrást", akár több tucatnyi független tanút is.

Mondjuk ha Hasfelmetsző Jacket keresem, vannak korabeli újságcikkek, van az FBI-nak ügyirata róla, ezeken el lehet indulni, hogy ki, mit, mikor, milyen tanúktól vagy milyen kutatás alapján hallott és ez alapján pontosítani az igazságot.


2, ha NINCS ilyen független forrás, ami megerősítenmé, akkor utánanézni, hogy a cikk, a bejelentés, honnan jött. Valaki valahol leírta.


Namost az ún. "paranormális" legendák esetében sokszor az derül ki, hogy a népszerű történeteket egymás közt adják-veszik, anélkül, hogy bármi tényfeltáró munkát hozzátennének (sokszor még a sajtóhibákat se sikerül közben korrigálni :p), az eredeti szerző pedig, ha fellelhető, általában teljesen megbízhatatlan.


Tehát nyilvánvaló hoax. De mondok mást. Milyen az, amikor nem az?


MNondjuk, az okapi nevű állat Európában Henry Morton Stanley által vált ismertté, de csak 1901-ben sikerült okapimaradványokat Londonba küldenie egy másik felfedezőnek, Harry Johnstonnak. Honnan tudjuk, hogy ez a félig zebra, félig zsiráf állat nem hoax?


Először is belátható, hogy Stanley VALÓBAN elment Afrikába és valóban foglalkozott állatok befogásával. Ez még nem feltétlen jelent semmit - rengetegen járnak Afrikában, nem jelenti, hogy ne hatzudhatnának. Na de sok paranormális történet már ITT elvérzik, hiszen rögvest kiderül, hogy a szerzőjük se nem szakértője a témának, se nem bizonyoshatott meg a létezésükről. Stanley (aki ugye Livingstone megtalálásáról híres) azinkívül tiszteletben álló férfi, akinek addigi állatokról szóló írásai megbízhetóak. Még mindig csak 1 embernél tartunk, de pont ez a lényeg, jelezni akartam, hogy:

lehetséges olyan eset, hogy a 2. olyasvalamit tár fel, amit csak 1 ember vallomása alapján ismerünk, mégis megbízhatónak látszik. Számos "Forteánus" rejtély ide tartozik, hiszen akár újságcikkek, korabeli nyomozás vagy kutatás is létezik róluk.


Csak a legtöbb fentihez hasonló történet :p nem így keletkezik. :p Hanem egy már eleve bizonyíthatatlan, erősen valószínűsíthetően csak forint/legépelt szó alapon született terméket adnak tovább (hol kiegészítve, hol meghúzva) olyan médiumok, ahol szintén nem a tények, hanem az olvasó fantáziájának kielégítése a cél. :p

2016. márc. 5. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Erről a Taured-es dologról van Wikipedia cikk.


[link]


Bár a forrásoknál nincs valami nagy választék.

2016. márc. 5. 13:58
 7/9 Vree ***** válasza:
87%

Itt van még valami - csak hogy ne mondhassa senki, hogy lazsálok, mint tényfeltáró roporter. :D


Ahogy mondtam, a Wilson-féle könyvben állítólag nincs forrás. De ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy nem létezik, mert ahogy mondtam, az ezoterikus írók hajlamosak egymástól hivatkozás nélkül átvenni történeteket.


A theghostinmymachine.wordpress.com írója a saját cikkében szintén hivatkozik a Wilson-féle könyvre, bár olvasni ő sem olvasta és csak szintén csak internetes keresésre hivatkozik, de ott közli azt az információt (amit, hogy kitől hallott, nem ad meg), hogy a történet megjelent mér egyszer Paul Begg "Into Thin Air: People Who Disappear" (kb. A puszta levegőből: Emberek, akik eltűnnek) c. könyvében, ami ha igaz, a maga 1979-es keltezésével 3 évvel megelőzi Wilson könyvét.


A gond az, hogy a blog szerzője egyértelműen nem olvasta Begg könyvét és nem tudta megerősíteni, hogy valóban benne van-e ez is: itt látható egy komment például (lap alja), ahol próbál érdeklődni róla :p

[link]


Ha igaz lenne, akkor folytatni lehetne ugye Begg írásának vizsgálatával.


Tovább kutattam és valamivel alaposabb munkára akadtam a Skeptcio fórumon, ahol ugyanis valaki OLVASTA Wilson könyvét.

[link]


Eszerint a "The Directory Of Possibilities"-ban szereplő pontos szöveg így szól:


"Más emberek is állították már magukról, hogy olyan országból érkeztek, amik nem is léteztek. 1851-ben bizonyos Joseph Vorin került a német hatóságok figyelmébe: egy Laxaria nevű helyről állította magát érkezni, egy Sakria nevű országban.

1905-ben egy fiatalembert letartóztattak Párizsban; ismeretlen nyelvet beszélt, de annyit sikerült közölnie, hogy Lisbian polgára (nem, fontos megjegyezni, Lisszaboné).

És 1954-ben egy útlevélellenőrzés Japánban állítólag kiszűrt egy embert, akinek a papírjait egy Taured nevű nemzet állította ki."


És ennyi, egyetlen mondat, az összes többi részletről szó nem esik róla.

Mindössze a "további olvasmányok" szekcióban van egy utalás Begg könyvére, bár itt újabb érdekes dolog történik, a hivatkozott könyv ugyanis tévesen "Out Of Thin Air: People Who Appear From Nowhere". Azaz: "A Puszta Levegőből: Emberek, akik a semmiből jelennek meg" címen jegyzi - az eredeti cím ellentéte! xD


Itt a nyom megszakad, ugyanis Begg könyvét továbbra sem olvasta vagy tudta fellelni senki.

De találgassunk:


1. lehetőség: Begg szóról szóra leközölte az eredeti történetet, úgy, ahogy az internet továbbadta, és forrásokkal is szolgált hozzá.

2. lehetőség: Begg valóban az ősforrás, de a történet máshogy nézett ki; az öszes további részlet utólagos hozzáköltés. Wilson tévedésből hivatkozott más néven a könyvre.

3. lehetőség: Begg könyvében nem szerepel az információ, Wilson találta ki, és az ő tréfája, hogy szándékosan egy nem létező (de megtévesztő módon egy valódi könyv címére hasonlító) címre hivatkozik. A történet többi részét az internet találta ki.

2016. márc. 5. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Vree ***** válasza:
60%

#6os kommentre, Kérd.: ugorj a lap aljára a References-hez, és láthatod, hogy az összes forrás 2015-ős keltezésű és csak más hoax/paranorma-gyűjtő ooldalakra mutogat.

Nézd meg a lap tetejét: "törlésre kijelölt lap".

Nézd meg az URL-t: nem Wikipédia, hanem [link]

A valódi Wikin nincs ilyen cikk. Ha a View History-ra ugrasz, láthatod, hogy a cikket 2015 decemberben hozta létre valaki, és szinte azonnal törlésre is került, mert nem felelt meg a Wiki tényekre vonakozó kritériumainak.


Wiki cikket bárki tud csinálni. :p Most rögtön felmegyek, és csinálok egyet a macskámról, azt is majd hamar törlik. :p Teljesen nyilvánvaló, hogy valaki, aki ezt egy hoax/para oldalon olvasta, csinált róla egy Wikibe átkpoizott verziót, ami kb 5 percig létezett, aztán törölve lett. :p

2016. márc. 5. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
56%

Az ilyen dolgokról úgy lehet a lehető legkönnyebben eldönteni, hogy kitalációk-e vagy sem, hogy meg kell nézni, hogy mennyien/milyen oldalak foglalkoznak vele. Ha ez a Taured-es sztori igaz lenne, már a csapból is ez folyna, a média szüntelenül foglalkozna vele, de mivel ez nem így van, így valószínű, hogy vagy egy kitaláció, vagy egy kissé humoros átverésről van szó. Semmivel sem lehet bizonyítani, hogy nem a szobájának az őrei engedték el, mert ők is tudták, hogy kitaláció az egész, és majd nagy szenzáció lesz.


Mellesleg útlevelet hamisítani nem nagy kunszt, Törökországban meg Ukrajna/Oroszország sz@rabb részein egy kisebb iparág szakosodott erre (vagy pedig megveszik a másik ország útlevelét, azaz lefizetéssel, és a magyar útlevél elég kelendő Ukrajnában). Egy útlevél hamisságát ránézésre nem lehet megállapítani (csak akkor ha kezdő/kontár munka), csak ha alapos vizsgálatnak vetik alá. Gondolj bele, a józsefvárosi piacon diplomát is vehettél, tökéletesen ugyanúgy nézett ki, mint ha eredeti lenne, ezt simán meglehet útlevéllel is csinálni.

Ha meg van valami ismerősöd egy nyomdában, akkor lehet el tudja neked intézni, hogy egyedi (általad kitalált országbeli) útleveled legyen.

2016. márc. 5. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!