Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Meg tudná valaki magyarázni...

Meg tudná valaki magyarázni nekem érthetően hogy mi is az a "korpusznyelvészet"?

Figyelt kérdés
Már olvastam itt-ott dolgokat róla, de nekem nem jött át, hogy mi is a lényege vagy az értelme. Állítólag egy elég elvont tudomány....
2010. ápr. 8. 15:55
 1/1 anonim ***** válasza:

ez tulajdonképpen olyan nyelvészet, ami a számitástechnikára van kiélezve. a számítógépet használja alapvető eszköznek, algoritmusokat, statisztikai elemzéseket alkalmaz, amiket más módon nem vagy csak nagyon nehezen lehetne megcsinálni. és végülis ez az értelme is.


bizonyos része elvont, ha úgy tetszik, de ezzel minden tudomány így van.


pl. csinálsz egy korpuszt (adott szempont alapján válogatott szöveggyüjteményt) ami tartalmazza az elmult 15 év minden olyan általános iskolás dolgozatát, aminek az egri csillagok volt a témája. (nyilván ez nem fog sikerülni, de elméletben mondjuk van ilyen)


ezen végezhetnél egy csomó vizsgálatot, pl. átlagosan egy-egy hány szavat használnak bennük (nő, vagy csökken az aktív szókincs), mennyire összetettek a mondatok (nyelvi kifejezőképesség), leggyakoribb szavak (szókincs változása) stb.


ezek megfelelő kezekben, megfelelő tudással nagyon fontos adatok lehetnek arra vonatkozóan pl., hogy milyen az oktatásunk, min kell és kell-e egyáltalán változtatni.

2010. ápr. 8. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!