Csomorkány kérdése:

Mennyi volt a 15 évesek várható élettartama az ókorban és a középkorban? Milyen forrásokból lehet erről olvasni?

Figyelt kérdés
Az világos, hogy a csecsemőkorban várható élettartam nem volt túl acélos, de azt a csecsemőhalandóság vágta agyon. Egy elhunyt csecsemő és egy elhunyt 70 éves átlaga 35 év. Ezért kérdeztem rá a kamaszkort megéltekre és a forrásokra. Az a tippem, hogy akik megélték a kamaszkort, azokra már nagyjából a mai számok vonatkoznak, tehát még 50-60 év, összesen 60 és 80 között.

2016. máj. 12. 08:46
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
87%

"Az a tippem, hogy akik megélték a kamaszkort, azokra már nagyjából a mai számok vonatkoznak, tehát még 50-60 év, összesen 60 és 80 között."



EZ ÍGY VAN!

2016. máj. 12. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
7%
Az őskorban az átlag élettartam 40-50 év között volt, a középkorban sem volt fényesebb a helyet. Akkor nem volt fejlett orvostudomány ami így kitolja az életet.
2016. máj. 12. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
40%

Ilyen sokáig nemigen éltek, lévén, hogy nem egészségesen táplálkoztak, nem tisztálkodtak rendszeresen, a gyógyászat sem tartott ott, mint most, így sokkal előbb elvitte őket valami kórság. Nem volt nyugdíjrendszer sem, így aki már nem tudott dolgozni és nem tartotta el a családja, az egyszerűen éhen halt.


Egy ilyent találtam: [link]

2016. máj. 12. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:
Az a baj, hogy a "halálozás" az tipikusan nem a kérdésemre válaszol. Világos, hogy ha összeadsz egy csecsemőt és egy nyolcvanévest - márpedig ha nyersen a halálozást számolod, akkor össze kell adni - akkor erre 2 X 40 év jön ki. De engem a csecsemőhalandóságtól megtisztított adat érdekelne.
2016. máj. 12. 09:46
 5/24 anonim ***** válasza:
85%

Az átlagéletkor nem mond ki semmit, mert a csecsemök 60%-a meghalt az elsö évben - és ezzel igen erösen lerontja az átlagot.


10 csecsemöböl 6 meghal 1 évesen, a maradék 4-böl kettö 25-30 ésvesen és kettö meg 80 évesen, akkor ezek átlaga 22 év lesz - pedig "csak" csecsemök haltak meg korábban ennél.


Az meg végképp hülyeség, hogy nem egészségesen étkeztek, nem mosakodtak eleget, nem volt nyugdíj - ha kicsit is foglalkoztál volna családfakutatással, akkor tudnád, hogy az emberek közül nagyon sok megélte a 70-80-90 éves kort (mármint azok közül, akik túlélték a csecsemökort)

2016. máj. 12. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
100%

Az angol Wikipedia várható élettartam cikkében található egyik forrás:


[link]


A táblázat angol nemesek 21. születésnapja után várható hátralevő éveit mutatja be, ami a 13. században összesen 64-re jön ki, a 14-ben a bubópestis miatt 45, a 15-ben 69, a 16. első felében pedig 71.

2016. máj. 12. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:

Itt nagyjából választ kaphatsz a kérdésedre:


[link]


Egyébként nemrégiben olvastam valahol, hogy az európai átlagéletkor a XX. század elején, vagyis még az I. világháború kitörése előtt, kb. 43 év volt.

2016. máj. 12. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 hollófernyiges ***** válasza:
87%

Itt azt írják, hogy az ókori Rómában a várható élettartam 20-30 év volt, ami ha megérted a 10. évedet 48 évre módosult. Vagyis a felnőttek átlag 48 évesen haltak.

[link]

2016. máj. 12. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
8%
Ókori római költők, írók, szónokok körülbelül 60 évet éltek.
2016. máj. 12. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
Úgy tudom az ókori görögök kb. 70 évet éltek, a rómaiak és a középkori európaiak 60-at.
2016. máj. 12. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!