Csomorkány kérdése:

Mennyi volt a 15 évesek várható élettartama az ókorban és a középkorban? Milyen forrásokból lehet erről olvasni?

Figyelt kérdés
Az világos, hogy a csecsemőkorban várható élettartam nem volt túl acélos, de azt a csecsemőhalandóság vágta agyon. Egy elhunyt csecsemő és egy elhunyt 70 éves átlaga 35 év. Ezért kérdeztem rá a kamaszkort megéltekre és a forrásokra. Az a tippem, hogy akik megélték a kamaszkort, azokra már nagyjából a mai számok vonatkoznak, tehát még 50-60 év, összesen 60 és 80 között.

2016. máj. 12. 08:46
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
77%

"Az a tippem, hogy akik megélték a kamaszkort, azokra már nagyjából a mai számok vonatkoznak, tehát még 50-60 év, összesen 60 és 80 között."

Azert ez nem igy van. Antibiotikumok nelkul, egy influenzaba, vagy egy csunyabb serulesbe nemreg meg siman bele lehetett halni. Erre meg az is rajon, hogy regebben sokkal tobben vegeztek olyan munkat, ahol komolyabb serulessel is gyakran szamolni kellett.

2016. máj. 12. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
76%

Egyébként hiába vitatkoztok ezen, adatok nincsenek erről, vagyis az ókorban, középkorban nem voltak statisztikák. Egy-egy ember életkorát lehet tudni, akikről írtak valamit, de ez nem olyan adat, amit átfogóan lehet társadalmakra értelmezni.


Egyébként szerintem akik elérték a serdülőkort, átlagosan sokkal hamarabb meghaltak, mint a mai ember, mert az ókorban, középkorban rengeteg olyan dolog halálos volt, ami miatt most csak kapsz egy tetanuszt és kész. Ott voltak a háborúk, a járványok, egyoldalú táplálkozás, higiéniai körülmények, ezeregy dolog, amibe simán bele lehetett halni. Egymást érték az éhségjárványok, a pusztító háborúk, amikor irtották egymást, a háborúk nyomában pedig betegségek.. Ne mondja már nekem senki, hogy átlagban annyit éltek az emberek, mint ma... :D Aki ilyet mond, menjen vissza időgéppel, az első fogfájásnál megkéred Dzsingisz kánt, hogy nyisszantsa le a fejedet...


Akikről vannak egyébként adataink, azok általában nemesek vagy polgárok, akik más körülmények között éltek, de egy átlag noname földtúró paraszt szerintem 40-50 évet élt, vagy még annyit sem.


Az ipari forradalmak után kezdett megugrani a várható életkor, mert feltalálták a szappant, védőoltást, jobban táplálkoztak az emberek stb. Úgyhogy annak sincs igaza, aki előttem a 19. századi nagyapákról beszélt, mert ők is már teljesen más körülmények között éltek, mint az ókori, vagy a középkori, földbe vájt kunyhóban tengődő emberek.

2016. máj. 12. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:

Ahogy az előző hozzászóló írja, nincs statisztika erről (sem). Azon kívül rettenetesen megy a propaganda is, "30 évet éltek" és társai...


https://www.youtube.com/watch?v=BFIRpJkKXsc&t=7m52s


"feltalálták a szappant" - ...az őskorban, igen.

2016. máj. 12. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 hollófernyiges ***** válasza:

"adatok nincsenek erről"


Korabeli hivatalos statisztika nincs, de a temetőkben fekvők halálozási korát elég jól meg lehet becsülni.

2016. máj. 13. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
0%

A temetőkben fekvők halálozási aránya sem mond sokmindent, a statisztikát nem helyettesíti. Ugyanis a temetőkben fekvők adatai is csak szórványos adatok, és csak hozzávetőleges adatokat szolgáltatnak. Pl. lehet, hogy feltárod egy 14. századi falu temetőjét, és lehet, hogy a háromnegyede az ott elhunytaknak egy pestisjárványban halt meg 15-20 éves korában. Akkor ebből most arra fogsz következtetni, hogy a 14. századi EURÓPÁBAN ennyi ideig éltek az emberek? Na, hagyjuk már.

Nem beszélve arról, hogy egy temetőben mindenféle életkorú ember van, a statisztikák ezzel szemben egy társadalom összes 15 évesét nézik, vagy az összes 60 évesét stb. (bár a legtöbb statisztika reprezentatív mintákkal dolgozik, de egy adott korszakra szerintem csak egy temető alapján nem lehet reprezentatív adatmintát gyűjteni).

2016. máj. 13. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:

"Na, hagyjuk már. "

Szerencsére a régészeknek több eszük van, mint neked.

2016. máj. 13. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
23%

Értem. Én szerintem érveket hoztam fel. Lehet, hogy nem jó érvek, de legalább érvek, és nem személyeskedek és sértegetek senkit. Ha talán neked van valamilyen ellenérved, szívesen elolvasom, de ha csak sértegetni tudsz, akkor felesleges írkálnod, mert ezek szerint neked még annyi eszed sincs, mint nekem...


Szóval, valami indok?

2016. máj. 13. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
Milyen érvek? Miről beszélsz? Halvány elképzelésed sincs, hogy a régészek milyen egy sor emberi leletből miképpen következtetnek az adott csoport koreloszlására, de kinyilatkoztatod, hogy ez csak hülyeség lehet. Személyeskedő hozzászólásom teljesen megalapozott.
2016. máj. 13. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
100%

Igen, egyrészt mint írták pontos adatokkal lehetetlen szolgálni, lévén hogy pontos demográfiai összeírások sem történtek. Ez lényegtelen abból a szempontból, hogy a történelmet általábana rendelkezésre álló információkból rekonstruáljuk, mivel talán a XX. századtól eltekintve az itt lévők közül senki nem volt jelen benne.

Az információk alapján, amit nem csak régészeti leletek, hanem különböző helyi városi összeírások és egyéb írott források alapján következtettek ki a születéskori várható átlagéletkor 30 év körül volt ókorban és középkorban egyaránt. Természetesen az alacsony átlagéletkort részben a magas csecsemő- és gyarmekhalandóság okozza. A számítások alapján aki megélte a felnőttkort átlagban 50 évet élhetett meg.Ezt persze befolyásolhatta társadalmi pozíció, vagy élőhely, korszak és sok egyéb tényező is. Magasabb társadalmi szférákban élők várhatóan tovább éltek. Szemben a modern városokkal, a középkori városokban rosszabb körülmények uralkodtak mint a falvakban, alacsonyabb volt az életkor ott. Nagyobb járványok idején mint XVI-XV. században alacsonyabb volt az átlagéletkor.

Továbbá az hogy a felnőtt kort megéltek átlagéletkora 50 év volt nem jelenti azt hogy törvényszerűen 50 évesen eljött hozzájuk a kaszás. Volt aki előbb halt meg, volt aki akár 60-70 évet is élt. Természetesen ritkább volt mint manapság, és nem hemzsegett az idős emberektől a falu, ezért is nagy tiszteletben álltak.

A felnőtt kort megéltek átlagéletkorát tekintve azt se felejtsük el hogy akkoriban intenzívebben működött a szelekció. Tehát aki megélte a felnőttkort annak valószínűleg nagyon erős immunrendszere volt. Háborúk voltak, gyakrabban mint manapság és elég pusztítóak voltak mint ahogy ma is. Gyakran egész vidékek néptelenedtek el. Azonban nem minden nap jött a tatár. Most lehet éjjel 3 fele már rosszul fog az agyam, de példaként Magyar Királyságot tekintve, nagyobb pusztító háborúk az ország területén a tatárjáráson kívül nem folytak a török hódoltságig.

Ami a higéniát illeti a középkorban is létezett szappan, elterjedt volt felsőbb körökben. Azt is értelmetlen feltételezni hogy a középkori ember nem volt tisztában a tisztaság fogalmával és szeretett koszos, büdös lenni. Az hogy a személyes higéniájuk a maihoz viszonyítva elmaradottabb volt inkább a korlátozott lehetőséégeknek tudható be. Nem volt tusfüdő, folyékony szappan, kézmosócsap stb...

Ennek ellenére tudták mi az a fürdés. Már csak azért is mert az igaz középkori emberkénk hetente egyszer legalább, vasárnap elment templomba. De templomba nem volt illő koszosan, piszkos ruhában megjelenni, hanem csak tisztán és szép ruhában. Mivel a vaásnapi mise egy jeles alkalom volt a középkori ember életében, és Istent sem akarta sérteni ezért lepancsizott és felvett egy tiszta ruhát. De amúgy is fürdött, hisz miért is lett volna jó neki retkesen. Hogyan? Hát nem a legújabb axe tusfürdővel a meleg vízben, hanem favödörből öntötték a vizet a magukra és megmosakodtak.Ha volt a közelben patak,folyó akkor ott, kivéve a nőket mert az szemérmetlenség. Tehát nem ette meg őket sem a piszok, viszont valóban nem létezett kézfertőtlenítő kézszappan így az emberünk nagyobb eséllyel kapott el valamit ilyen úton.


Ez a könyv egyébként pont a középkori emberek átlagéletkorának témáját érinti, bár interneten nem elérhető az egész szöveg de érdekes.


[link]

2016. máj. 14. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 A kérdező kommentje:
Köszönöm a forrásokat, volt néhány szaxerűnek tűnő, és meggyőző.
2016. máj. 14. 21:07
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!