Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a véleményetek a gender...

Mi a véleményetek a gender elméletről?

Figyelt kérdés

Aki nem ismerné,az a lényege,hogy el kéne törölni a társadalmi nemeket(nem a biológiait).

Számomra ez szimpatikus,mert egyetértek azzal,hogy semmi szükség a nemi alapú diszkriminációra pl,hogy egy férfi nem lehet óvóbácsi,vagy egy lány csak babával játszhat,a fiúk nem sírhatnak stb,illetve a nemi alapú kötelező "feladatoknak" se látom sok értelmét.

Nektek mi a véleményetek?

(A kérdéssel az a célom,hogy egy izgalmas beszélgetés/kulturált vita alakuljon ki belőlle,ezért szeretnék mindenkit megkérni rá,hogy kulturált módon fejtse ki a véleményét és ne menjünk át személyeskedésbe,köszönöm:))


2016. jún. 10. 22:55
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
26%
Még így sincs kifejtve mire gondolsz. "El kéne törölni a társadalmi nemeket". Mégis hogyan?
2016. jún. 10. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Az a lényeg,hogy az embereket ne a nemül alapján ítéljék meg.Ne legyen egy séma,hogy te lány/fiú vagy ezért neked így kell viselkedned,te ezt feladatot láthatod el,neked ezt kell csinálnod.
2016. jún. 10. 23:04
 3/19 anonim ***** válasza:
52%
Ez egy társadalmi szokás. Ezen nem lehet változtatni, mivel egy passzív tényező. Gyereknevelés kérdése.
2016. jún. 10. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 Vree ***** válasza:
31%

"Gender" angolul egyszerűen annyit tesz: nem. (Mármint biológiai nem.) Szóval ennek szerintem valami más neve lesz, legalábbis szerintem aligha adna valaki olyan általános nevet (vagy engednék neki), mint "nem-elmélet". (És akkor a többi nemekről szóló kutatás az mi? :) )


Van egy olyan dolog, hogy "nemi séma elmélet" (Sandra Bem, 80-as évek), erre gondolsz esetleg?, ami azt írja le, hogy a nemhez kapcsolódó jellemvonásokat (szerepek/sztereotípiák/előítéletek) hogyan építi ki a gyerekekben, tartja fenn és adja tovább a társadalom. Itt két (több?) fajta nézőpont van aszerint, hogy ki mit gondol: a nemi bekategorizálás hasznos-e a társadalomnak vagy közömbös vagy akár káros. Bell a maga részéről a teljes egyenjogúság híve volt és gy gondolta, hogy a sémák megakadályozása lenne a kívánatos. De mondjuk a kutatás ettől függetlenül hasznosan felhívja a figyelmet a sokszor szükségtelen önbeteljesítő sztereotípiák működésére.

2016. jún. 10. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
84%

Azért ez nem olyan egyszerű. Működnek a hormonok a háttérben, ami miatt az ember fia/lánya adott viselkedésmintákat követ, önkéntelenül, akaratlanul.


Az más kérdés, hogy vannak olyan szabályok, amelyeken lazítani lehetne. A "férfi nem sírhat" például egy ilyen, köztudott, hogy a visszafojtott negatív érzelmek megbetegítenek, vagy később törnek a felszínre agresszió formájában.


Okosan kellene ezt kezelni, mindent a maga helyén, de nem szélsőségesen. Szerintem a mai emberiség még nem érett meg rá.

2016. jún. 10. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
75%

"pl,hogy egy férfi nem lehet óvóbácsi,vagy egy lány csak babával játszhat,a fiúk nem sírhatnak stb,illetve a nemi alapú kötelező "feladatoknak" se látom sok értelmét. "


Lehet óvóbácsi. Lehet lányként fiú játékkal játszani és fordítva. A fiúk is szoktak sírni. Mi a kérdés tulajdonképpen?

2016. jún. 11. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
55%

Szerintem ez egy borzasztó veszélyes társadalmi kísérlet.

Egyrészről hibás ideológiából táplálkozik. Ugye az az alapja, hogy legyen egyenlőség, ne érjen senkit hátrány a neme miatt. Csak az egyenlőséget összekeveri az egyformasággal. Ez olyan, mintha úgy akarnánk egyenlőséget tenni a mozgáskorlátozottakkal hogy mindenkinek levágnánk a lábát. Mert ugye akkor mindenki egyforma, azaz egyenlőség van.


A következő baj vele az, hogy a biológiai nemünk olyan valós különbségekkel jár, ami okkal tükröződik a társadalmi elrendezkedésben. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy jó ha a férfiak előnyben vannak, mert nem jó. Csak azt, hogy bizonyos szerepkörök, sztereotípiák valószínűleg jó ha megmaradnak. (Üzenem az egyik előző kommentelőnek, hogy a biológiai nem az alapvetően a sex és nem a gender. A gender sokkal többet jelent, pl az olyan nem, mint a németben a szavak hím- vagy nőneme, ami nem sex hanem gender. A sex megfelelője az ivar lehetne, tehát minden amiben a nemet ivarra lehet cserélni: ivarszerv, ivaros szaporodás, az sex, ami inkább ilyen elvi dolog az meg gender.)


Szóval szerintem ez az egész genderizmus egy ugyanolyan meggondolatlan, feltérképezetlen, téveszmék által hajott agyrém, mint a kommunizmus volt. Ahogy a kommunizmus is azon bukott meg, hogy ez ember egyszerűen nem önzetlen, nem működik az az alapelv, hogy dolgozz annyit amennyit tudsz és kapj annyit amennyire szükséged van. Mert az ember lusta és hátradől és azt mondja, hogy ha így is úgy is annyit kapok, amennyire szükségem van, akkor épp csak a minimumot dolgozom, majd extráért dolgozom extrát. De azért ahol megpróbálták, ott elég jól szétverte a társadalmat mondjuk úgy 50-100 évre (mert nálunk pl még a mai napig megvannak a hatásai). Attól tartok, hogy az emberek torkán lenyomott genderizmus ugyanígy természetellenes és végső soron a nyugati világ önkéntes elbukásához is elvezethet, igen jó eséllyel.

2016. jún. 11. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 Vree ***** válasza:
44%
^köszönöm az "üzenést", de nem azért tettem hozzá a "biológiai" előtagot, mert nem ismerem a jelentést, hanem hogy a tagadószótól (nem) megkülönböztessem. Csók.
2016. jún. 11. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:

Kedves 3-as,a társadalmi szokások generációról generációra változnak,tehát nem egy állandó dolog.

Kedves 4-es,nagyjából itt vannak az előzmények.

[link]

Egyébként ezt a nemi séma elméletet nem ismerem,de mindenképpen utánaolvasok,köszönöm a tippet.

Kedves 6-os,teljesen igazad van,nem jól fogalmaztam.

Természetesen lehet,csak még mindig van rengeteg előítélet ezekkel a dolgokkal kapcsolatban.

Kedves 7-es.

Nagyon örülök neki,hogy ennyire jól megy az önkifejezés/vélemény nyilvánítás.

Nem foglak se lepontozni,se jelenteni,mert én tiszteletben tartom mindenki véleményét,remélem legalább egy kicsit elgondolkoztat ez a gesztus.

Kedves 8-as,elgondolkodtató ez a párhuzam.

Abban teljesen igazad van,hogy sajnos ezek az eszmék soha nem fognak úgy megvalósulni,mint ahogy a kitalálóik tervezték,és sajnos nagyon könnyű szélsőséges irányba elvinni.

Én akkor kezdtem el foglalkozni a témával,amikor párhuzamosan olvastam női feminista és férfi antifeminista blogokat és elgondolkoztam rajta,hogy tulajdonképen mi lehet a forrása annak a gyűlöletnek,ami ezekben az emberekben van és mi okozhatja ezt az ellentétet a két nem között(tudom itt már szélsőségekről beszélünk és egy szinten van a kurucinfóval,de szerintem az emberek nagy többsége már érezte azt a gyűlöletet,amit ezek a blogok ontanak magukból,csak lehet hogy kevesebb ideig)

Én úgy gondolom,hogy ezeknek a társadalmi előítéleteknek elég nagy szerepük van ebben.

A nők se boldogok,mert még mindig éri őket hátrány a nemük miatt és a férfiak se boldogok,mert őket is éri hátrány a nemük miatt és szerintem ennek előbb vagy utóbb muszáj változnia.Persze nem biztos,hogy a gender elmélet a megoldás.Esetleg nektek van jobb ötletetek ara,hogyan lehetne ezt az ellentétet feloldani?

2016. jún. 11. 03:41
 10/19 hollófernyiges ***** válasza:
67%
Nagyon helyes, hogy ki kell egyenlíteni a foglalkozásokban a nemek arányát. Pl. szemétszállító vagy favágó nőt még nem láttam és fura módon ezekre a foglalkozásokra a feministák sem kérnek kvótát.
2016. jún. 11. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!