Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha visszamennék a középkori...

Ha visszamennék a középkori vagy 17-18. századi Magyarországra, feltűnne az ottaniaknak valami különbség?

Figyelt kérdés

Ha most az öltözködést nem nézzük.


vagy ha feltűnne, mit történne velem?

Ha én visszamennék mondjuk Mátyás korába, vagy akár a Rákóczi szabadságharc korába, esetleg a 18. századba, akkor minden további nélkül el tudnék vegyülni, vagy ez nem lenne lehetséges?

Ha nem, miért nem?


Ezen mindig elmélkedtem. :D

Ha Mátyás király elé vezetnének mondjuk egy átlag jobbágy ruhában, akkor feltűnne neki valami "különös" vagy "más"?

Vagy pl Rákóczi Ferenc elé.



2016. júl. 4. 22:50
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
85%
Persze, hogy feltűnne, tegyük fel, hogy a ruhád korhű, de a beszéded például abszolút nem, teljesen másképp beszéltek akkor. Aztán a "szagod" sem stimmelne, lévén, hogy mindennap fürdesz(legalábbis remélhetőleg), másrészt nem ismernéd a szokásokat sem, és a beszédre visszatérve, aligha értenél meg másokat, vagy legalábbis nagyon nehezen.
2016. júl. 4. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 A kérdező kommentje:

Rákóczi idején vagy a 17-18. században gondolom nem beszéltek annyira másabban, vagy igen?


Mátyás korában mennyire volt másabb a köznapi nyelv a mainál?

2016. júl. 4. 22:58
 3/26 A kérdező kommentje:
Csak mert tájszólásom nekem is van, konkrétan Vas megyei.
2016. júl. 4. 23:01
 4/26 anonim ***** válasza:
75%
Egy fejjel magasabb lennél az átlagnál, hacsak nem vagy alacsony termetű.
2016. júl. 4. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 A kérdező kommentje:
180 cm vagyok.
2016. júl. 4. 23:04
 6/26 anonim ***** válasza:
86%
Első vagyok, nem vagyok nyelvész, de ha mondjuk belenézel pár Janus Pannonius versbe, az adhat némi támpontot, lévén Mátyás idejében íródtak. 17. és 18. századi magyar műveket találsz szép számmal, lehet szemezgetni, szerintem azért eléggé más volt. A 19. századi már érthetőbb, eléggé hasonlít a maira,vagyis inkább a 20. századira, mert a mai faszbúk nyelv már... ahh inkább nem szólok semmit.
2016. júl. 4. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
76%
Illetve azt is hozzátenném, hogy ha beszélgetésre kerülne sor, lehet öntudatlanul egy szimpla eldöntendő kérdésre azt válaszolnád, hogy "oké", ami eléggé modern szó, úgy hogy a többiek csak néznének...
2016. júl. 4. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim ***** válasza:
Hány éves vagy? Sokat sportolsz? Milyen ételeket eszel?
2016. júl. 4. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:

Pedig tájszólással is tudok beszélni, gondolom a jobbágyok nem irodalmi magyart beszéltek.


Amúgy minek hinnének? Kémnek? Vagy kivégeznének? Pedig hallanák, hogy magyar vagyok.

2016. júl. 4. 23:20
 10/26 anonim ***** válasza:
91%
Mátyás kora az még mondjuk a középkor, simán lehet, hogy eretneknek gondolnának, és elégetnének. Amúgy nem csak a tájszóláson múlik, a szókincs és teljesen más szavakból állt össze, egyes szavaknak más lehetett az alakjuk... stb.
2016. júl. 4. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!