Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Lehet valaki fiatalon bölcs?

Lehet valaki fiatalon bölcs?

Figyelt kérdés

Van egy volt osztálytársam, pontosabban az egyik barátom, aki hihetetlen figura. 19 éves fiú. Gyerekkorában a poklok poklát járta meg, és ma is szenved még. Alapból vannak problémái a fejében, meleg ezért sokat bántják, szinte minden szerette meghalt mára, az anyja körülbelül egy éve, az apja még kiskorában. Otthon pokoli volt nekik, mert szegények voltak és a papája is velük lakott aki örömmel megkeserítette minden percüket, meglepően kreatívan. De már ő sem él. Amikor elmondta ezeket csak nevettem, mert azt hittem hazudik. Valamiért hihetetlennek tűnt, hogy valaki 19 évesen ennyi mindenen átment. Ezt nagyon kevesen tudják róla. Sokan hülyének hiszik. Olyanok előtt egyáltalán nem nyílik meg, akikben nem bízik meg, úgyhogy előttük tényleg hülyének 'tetteti magát'. Gyakran kicsit komor, de sokat nevet. A szeme is mindig mosolyog.

Gondoltam ezeket leírom, mielőtt belekezdenék.

Az a helyzet, hogy mindegy ki önti ki neki a szívét, vagy ki megy oda hozzá, tényleg nagyon hasznos tanácsokkal tud szolgálni mindenkinek. Könnyen felismeri a helyzeteket, mikor kell megszólalnia. Még nem volt párkapcsolata, de még abban a témában is tud segíteni. Olyan dolgokat is át tud érezni, amiket nem élt át. Nála idősebbekkel is el szokott beszélgetni néha. Tudja mindig mikor mit kell mondani, mit kell tenni. Amikor piszkálták az iskolában akkor mindig tökéletesen lereagálta. Volt amikor nem törődött velük, de volt amikor hangosan kinevette őket, így őket hozta kínos helyzetbe. Meg egy filozófus veszett el benne, állítólag valami fajta író is, de nem mutat meg irományokat másoknak. Néha a legváratlanabb pillanatban ad tanácsot, nem csak amikor kérjük. Meg belelát az ember fejébe, tudja mikor vagyunk szomorúak, mindig kiveszi a szánkból a szót, azt mondja lassan beszélünk. Helyzettől függően racionálisat vagy érzelmeset vagy milyen választ ad. Okos is, legtöbb területhez meglepően hozzá tud szólni. Valamelyik nap szóba jött, hogy gondolkodik és emlékezik egy ember és elég hosszú és hiteles előadást tartott. Direkt utána olvastam tegnap. De így a legtöbb tudományfajtához, azon belül érdekes dolgokhoz is tud mondani valamit mindig. Ha pedig nem tud róla semmit, csak annyit mond, hogy: "ezen még nem gondolkoztam, hmm" pár perc múlva már hozza a teóriáit és feltételezéseit. Szerintem nála okosabb embert nem is ismerek. Meg szinte mindig mindenre emlékszik. Csak idegesítő, hogy sose kérkedik az adottságával, legalább egyszer learathatná a babérokat és középpontba kerülhetne. De azt mondja, hogy őt ez nem érdekli.

Megjegyzem nem minden szava kincs, általában tök átlagosnak tűnik, csak akkor okos ha kell.

Amikor megkérdeztem, hogy lehet ilyen bölcs, csak egy zsebfilozófiát húzott elő, csalódtam is benne, de lehet én nem értem: "nem vagyok bölcs, én úgy vagyok én, ahogy te vagy, te" - kevésbé költőien, más szavakkal mondta, de ez a lényeg. Meg valami olyasmit is mondott, hogy az ember a hibákból és a rossz dolgokból tanul, és neki tényleg kijutott belőlük.

Az lehetséges, hogy valaki 19 éves korára bölcs legyen? Vagy csak okoskodik és jól tippel? Ezt sose tudom eldönteni. Mert a fiatalok nem bölcsek, az öregek a bölcsek.



2016. júl. 7. 15:02
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
58%

"nem vagyok bölcs, én úgy vagyok én, ahogy te vagy, te"


Gondolkozz, és rájössz hogyan is értette.


-----------


Ő úgy olyan amilyen, ahogy te is olyan vagy amilyen. Azaz ő azért ilyen, mert egyszerűen ilyen, ő ilyen gondolkodású. Nem is biztos, hogy az élet tette bölccsé.


"Az lehetséges, hogy valaki 19 éves korára bölcs legyen?"


Igen. Mégis miért ne lenne lehetséges? Ha egy 19 éves annyi mindnet átélt, mint egy 65 éves, akkor van olyan bölcs, nem?


"Vagy csak okoskodik és jól tippel?"


Mit tippel? Ezt nem lehet tippelni


"Ezt sose tudom eldönteni. Mert a fiatalok nem bölcsek, az öregek a bölcsek."


Az öregek bölcsek? Érdekes, sok öregember van, tanulj tőlük. "Bezzeg a mi időnkben, nem voltak ilyen dolgok mint az ivóvíz meg a levegő..) A legtöbb már 60 éves korára elhülyül. A kommunizmusban nőttek fel, folyton mindenki mindenkit rágalmazott, a börtönbe juttatták egymást, ha valakinek nem volt szimpatikus a másik. Egy undirító ocsmány időszak volt. Az öregek bölcsek? Fogadnék veled egy 10 ezresben, hogy 100 öreg közül egy sem lesz bölcs, akivel találkoznánk. Csak a hiányos fogazatuk van, meg a hiányos eszük.. Meg az a sok hazugság, hogy régebben mik nem voltak. Mind irigy a fiatalokra talán sokan még a fiatalok halálát is akarnák. És ők a bölcsek... Röhögnöm kell.

2016. júl. 7. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Persze,nem korhoz kötött.
2016. júl. 7. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 Vree ***** válasza:
95%

Örülök, hogy ilyen érdekes barátod van. :)


Azt ajánlanám, vigyázz rá és segítsd a más emberekkel kapcsolatos sikerélményekben (akár még kicsit erőszakosan is :p) . Az emberek, ha úgy is tűnhet, hogy sokat tudóak és ezáltal sebezhetetlenek, igazából borzasztó sérülékenyek.

Aki annyi pofont kapott az élettől, annak pl. te vagy neki, és kitartasz mellette, azt többet jelenthet, mind gondolod. Például segíthet megnyerni/visszaadni a bizalmát az emberekben.



"Mert a fiatalok nem bölcsek, az öregek a bölcsek."

Dehogyis! Rengeteg öreg bolond is van. Az öregeknek csak több idejük volt, hogy átéljék ugyanazokat a dolgokat, mint a barátod. De egyáltalán nem szükségszerű, hogy megtették vagy hogy tanultak is belőle.

A tapasztalatot azt hozza magával, amit megtapasztaltak vagy kipróbáltak.


"nem vagyok bölcs, én úgy vagyok én, ahogy te vagy te"


Erről egy kedves íróm sorai jutnak eszembe (kicsit ferdítettem rajtuk):


"Nem tudhatom, amit tudsz, mert csak azt tudom, amit tudok. Nem láthatom, amit te látsz, mert csak azt látom, amit látok. Nem cserélhetem ki azt, amit te tudsz és te látsz, azzal, amit én tudok és én látok, mert a kettő nem ugyanaz a kategória. A tudásomat nem cserélhetem el valaki mással, mert akkor saját magamat kellene kicserélnem."


Én úgy értelmezném, hogy mindannyian járjuk a saját utunkat.


Valószínűleg ő is lát benned olyan vonásokat, akár tudást is, amiket irigyel. Talán sok mindent tapasztalt, de sok mindenre nem volt lehetősége, például egy boldog gyerekkorra. Te átéltél tapasztalatokat, amiket te talán észre se veszel, hogy ott vannak vagy hasznosak. Ennek a te viszonylagos tudatlanságod volt az "ára", de ő is fizeti az övét, még az se biztos, hogy nem szívesebben cserélne veled.


"Volt amikor nem törődött velük, de volt amikor hangosan kinevette őket, így őket hozta kínos helyzetbe. "


Ezt én is meg tudom csinálni; általánosban engem is végig szekáltak. Ilyen körülmények között az ember megragad minden lehetőséget, ami segíthet neki feljebb kerekedni egy elviselhetetlen szituációból.


Alapvetően alap esetben az átlag ember nem gondolkodik túl bonyolultan. Különösen igaz azokra, akik mindig megkapták, amit akartak, senki nem mondott ellent nekik, és a piszkálódók majdnem mindig ilyenek. (Máskülönben már megtanulták volna, hogy nem szabad.)

Túlságosan előre gondolkodnak, anélkül, hogy a kudarc lehetőségét számba vennék.

A legtöbb ember egy történetet lát a fejében:

"én most ezt-és-ezt fogom tenni, most ez-és-ez fog történni". Ha valaki nem úgy reagált, ahogy várta, akkor zavarba jön, nem tudja, mit fog cselekedni. Persze egyetlen váratlan esemény nem fogja megakasztani, de ha sorozatban történik, pláne ha ellentámadásba megy át, a saját logikájukat fordítod ellenük, megrendíted a bizalmukat önmagukban.


Gonosz dolog az ilyesmit kihasználni, de önvédelemből igazolható, és igazából csak hasznára válik ezeknek az emberek is, ha tanulnak belőle.


Persze vigyázni kell, ugyanis egy okosabb szakértő ember pontosan felismeri, hogy manipulálod, és egy lépéssel előtted jár. Ne hidd ezt a módszert se tévedhetetlennek, mert ellened is fordíthatják. :P


Kellemetlenkedők, részegek ellen persze nem nagy kihívás. És segít megakadályozni a vérontást.


Azt pedig mondanom se kell, hogy baráttal szemben, ahol a kölcsönös bizalom a cél, ilyet az ember nem használ.

2016. júl. 7. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Igen, vannak ilyen emberek. És még csak nem is kell tragikus élettörténet hozzá. Könnyen lehet, hogy ez a srác akkor is ugyanolyan éleslátással bírna, ha átlagos körülmények között nőtt volna fel.


A lényeg, hogy nagyon jó egy ilyen barát. Tarts ki mellette és próbáld vele akkor is tartani a kapcsolatot, ha másfelé sodor benneteket az élet.

2016. júl. 7. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:
0%
Lehet okos ennyi idősen ,de ahhoz hogy bölcs legyen meg kell tapasztalnia az életet. Lehetetlen ,hogy 18 évesen az legyen. minimum 50 évet kell élnie hozzá. Az meg hogy hozzá tud szólni minden témához valószínűleg azért van ,mert okoskodik de azt sem tudja miket beszél. Az ilyenek az én időmben egy-két pofon után megtanulták hol a helyük. nem sértésnek szánom ,de valakinek meg kellene mutatnia neki ,hogy az élet nem a beszédről szó l.
2016. júl. 7. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Íme a példa, hogy az életkor nem minden: Pofozkodós Pista 60 éves korára például csak eddig jutott :)
2016. júl. 7. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
83%

Igazából ez nem csak azon múlik, hogy valaki mit élt át. Ugyanis 60 évesen is lehet valaki ugyanúgy ostoba, ha egy unintelligens hülye. Az ilyen akármit él át, ugyanaz marad. Más lehet, hogy a töredékét sem éli át, de le tudja vonni a megfelelő következtetéseket, intelligens, empatikus, mély érzelmi életet él stb. - az ilyen fiatalon is tud okosakat mondani.


Vagy másképpen megfogalmazva: Az emberek többsége csak él egyik napról a másikra, akár 60 évig is, és végigmelózza az egészet, és elvan a közhelyes baromságok szintjén. Pl. "az ami nem öl meg, megerősít"-féle marhaságokkal letudja a bölcselkedést, és akármi történik vele, nem lesz bölcsebb. Más viszont mindig elemez, kutatja az okokat, analizálja a vele történt eseményeket a fejében, csendben van, és gondolkodik, töpreng - az ilyen viszont kevés tapasztalatból is sokkal többre képes jutni.


De függ egyéb dolgoktól is, veleszületett adottságoktól, olvasottságtól, tanulástól stb. is ez az egész.

2016. júl. 7. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
63%
Okos, sokat tanult, tájékozott, és sokat gondolkodik, így lehet bölcsebb a saját koránál. Ha majd megöregszik, akkor még bölcsebb lesz, hacsak nem butul el valamiért.
2016. júl. 7. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:
0%
Egy mindent-tudó meleg. Vigyázz, biztos csuklóból manipulál ha kedve tartja. Egyszer nehogy ágyba vigyenXDDDD
2016. júl. 10. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 dq ***** válasza:

Nem tudok, nem hallottam még senkirõl aki fiatalon bölcs lenne/lett volna.


Az a hevesség, a mindegy-mi-lesz, a rossz döntések kora (19).

Azt is meg merem kocáztatni hogy szervi/hormonális akadályai legyenek a bölcsességnek fiatalon, nem csak a tapasztalat hiánya. (még ha ki nem is zárható, de, ismétlem, én nem tudok ilyenrõl)



Mindenesetre aki ír (vagy olvas) az könnyûszerrel lehet bölcsebb a társainál, ha azok mondjuk mással múlatják az idõt.

Lehet hogy ahogy ti a focit követitek, õ úgy mások bölcsességét, életrajzokat és életszemléletét szívja magába... (és itt egyáltalán nem azt állítom hogy jobb, hanem inkább azt, hogy inkább bizonyos szempontból párhuzamba állítható a bölcsesség annak a tudásával hogy melyik focista mikor hol mennyit)

2017. jan. 21. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!