Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mennyire tartjátok normális...

EagleHUN kérdése:

Mennyire tartjátok normális dolognak és elfogadhatónak a "világpiaci árat"? Tényleg van még létjogosultsága (az alábbiak alapján)?

Figyelt kérdés

Megpróbálom lesarkítani a dolgot hogy értsétek miről is van szó!

Tegyük fel hogy a víznek csinálnak világpiaci árat (amúgy tényleg van neki).

Eszerint a szahara közepén pont annyiba kerül 1liter víz mint Norvégiában, Grönlandon vagy Magyarországon!

Tehát nem számít egy adott területen mennyibe kerül előteremteni ezt a forrást, vagy mennyibe kerül odaszállítani!

Pusztán a kereslet kínálat alapján van megítélve.

És ez csak azoknak jó akiknek valamiből kevés van de szükségük van rá.


Az olaj egy nem teljesen jó példa erre mert az USA csinálta meg a világpiaci árat rá, mert kevés volt neki, szüksége volt rá, és elegendő hatalommal bírt hogy ezt megtehesse. (Talán ez volt az első, meg az arany amire bevezették ezt az őrültséget!)

Az már más kérdés hogy az Olajtermelő országok összefogtak jóval később és azt mondták "túrót" majd mi meghatározzuk mennyibe kerül. (És igazuk is van ebben szerintem!)

//Mgj: Az most csak szerencsés véletlen hogy az olajpala kinyírása érdekében mindenkinek kedvezően módosították ezt az árat.//


Jobb példa lehet a gabonák.

Még egymástól nem is túl messze eső területeken is lehet akkora időjárásbeli különbség, hogy az egyik helyen a világpiaci ár melett bőven a megtermelési ráfordítási költség feletti a terméshozam, míg a másik helyen azt sem fedezi!

És eladják ugyanezen áron egy olyan helyen ahol meg sem terem, és az odaszállítás költsége "nem számít".


Hosszú távon ez csak nagyon keveseknek lesz jó!

Szerintem úgy ahogy van el kellene vetni ezt a rendszert és valami mást kitalálni, mert pont az említett gabonáknál vagy víznél súlyos helyzeteket teremthet.

(Pl gazdálkodók eladósodása tönkremenetele, élelmiszer hiány, éhínség szomjúság...)

Pl hiába lesz jó termés:

[link]

Ha nem tudja a gazda eladni jó áron:

[link]

Pont a világpiaci ár miatt ami meg bezuhant!


Lehet hogy pont azt kellene csinálni pl a gabonatermelő országoknak, mint amit az olajországok csináltak!?


Mit gondoltok erről?



2016. aug. 16. 09:19
 1/2 anonim ***** válasza:
86%

"Eszerint a szahara közepén pont annyiba kerül 1liter víz mint Norvégiában, Grönlandon vagy Magyarországon!"


Igen, de nem a kisfogyasztoknak. A kisfogyaszto altal fizetett dijat befolyasolja egy csomo dolog az allami intervenciotol kezdve a helyi keresletig. A nagykereskedok veszik annyiert a vizet, aztan adjak tovabb a fogyasztoiknak. (A mogyoronak is van vilagpiaci ara, megis boltrol-boltra, orszagrol-orszagra elter a mogyoro ara.)


"Tehát nem számít egy adott területen mennyibe kerül előteremteni ezt a forrást, vagy mennyibe kerül odaszállítani!"


De szamit. A vizert kifizeted a viz arat, a szallitasert meg a szallitas arat. Nyilvan. Tehat ha sokba kerul odavinni, tobbe kerul a vegen.



"És ez csak azoknak jó akiknek valamiből kevés van de szükségük van rá."


Akinek sok van, az nyilvan nem veszi, hanem adja. A vilagpiaci ar azt jelenti, hogy akinek keszlete van, ennyiert tudja eladni (a nagykereskedoknek, nem pedig a poharankent sorba allo afrikaiaknak), nem azt, hogy ott ennyibe kerul a csapviz. Norvegia nyilvan nem vesz vizet.



"Az olaj egy nem teljesen jó példa erre mert az USA csinálta meg a világpiaci árat rá, mert kevés volt neki, szüksége volt rá, és elegendő hatalommal bírt hogy ezt megtehesse."


Ha, szoval az USA csinalta, persze. Az OPEC-rol amugy hallottal mar? Meg a nagy olajvalsagrol?


(Talán ez volt az első, meg az arany amire bevezették ezt az őrültséget!)

Az már más kérdés hogy az Olajtermelő országok összefogtak jóval később és azt mondták "túrót" majd mi meghatározzuk mennyibe kerül. (És igazuk is van ebben szerintem!)

//Mgj: Az most csak szerencsés véletlen hogy az olajpala kinyírása érdekében mindenkinek kedvezően módosították ezt az árat.//



"Még egymástól nem is túl messze eső területeken is lehet akkora időjárásbeli különbség, hogy az egyik helyen a világpiaci ár melett bőven a megtermelési ráfordítási költség feletti a terméshozam, míg a másik helyen azt sem fedezi!"


Kicsit teljesen forditva ulsz a lovon. Kepzeld el, hogy gabonat akarsz venni. Nem hat kilot, hanem mondjuk ezer tonnat. Tegyuk fel, hogy van ket beszallito toled jobbra es balra, egyenlo tavolsagra. Hol veszed? Ott, ahol mondjuk tonnankent 10-be kerul, vagy ahol tonnankent csak 8-ba kerul. A szallitas resze ugyanannyi, mert ugyanolyan messze vannak. Tehat ha a vevo kozepen van, akkor ha valaki 8-at ker, akkor a masik se adja 10-ert, mert a kutya nem veszi meg. A boseg meg azt jelenti, hogy olyan sok van, inkabb odaadja 7-ert, mint hogy ra rohadjon. Vagyis boseg eseten az arak elkezdenek lefele menni. Namost a vilagpiacban az a szep, hogy mindig van valaki, aki kozepen van, azaz mindegy hogy innen vagy onnan vesz, ezert aztan a rendszer ossze van kotve. Peldaul ha Ausztralia vehet Chileben olcsobb buzat (mert ott epp hatalmas termes volt), akkor nem Kinaban fogja venni, azaz az olcso chilei buza lerantja a kinai buza arat is. De akkor viszont aki Kina es mondjuk Oroszorszag kozt dontott (legyen Mongolia), az meg raall a kinai buzara, ez lerantja az orosz buza arat. Akkor aki Oroszorszag meg Lengyelorszag kozt dontott, innentol az olcso oroszt valasztja, stb. Ellenben ha hiany van, akkor feljebb lehet menni az arakkal, mert akkor a vevok "licitalnak". Akkor Kina azt mondhatja Ausztralianak, hogy hat sajnaljuk, de Mongolia 10%-kal tobbet ad. Ja, ti adtok 20%-kal tobbet? Rendben. De akkor az oroszok is emelhetnek, akkor a lengyelek is emelhetnek, stb. Szoval a vilagpiaci ar az nem egy kitalalt dolog, habar lehet vele trukkozni egy kicsit, de alapvetoen az aktualis kinalat/kereslet szabja meg.


"És eladják ugyanezen áron egy olyan helyen ahol meg sem terem, és az odaszállítás költsége "nem számít"."


De szamit.


"Hosszú távon ez csak nagyon keveseknek lesz jó!"


Hosszu tavon ez mindenkinek jo. Pl azert olcso az okostelefon (olcso, azaz mondjuk nem ketmillio forint), mert a vilagpiacon, a leheto legolcsobban veszik hozza a ritka femektol a muanyagig mindent. Magat a kesz termeket is a vilagpiacon adjak el, igy nem tudnak elszallni az arak. Ugyanez igaz autora, elelmiszerre, stb.


"Szerintem úgy ahogy van el kellene vetni ezt a rendszert és valami mást kitalálni, mert pont az említett gabonáknál vagy víznél súlyos helyzeteket teremthet."


Hogy kenyszeritesz ra valaki arra, hogy ha valaszthat az olcsobb es a dragabb kozul, akkor a dragabbat vegye? (Csak azert mert ott benabban termelnek es ezert tobbe kerul egy tonna buza...) Vagy hogy mondod meg egy termelonek, hogy ugyan az USA 10-et ad egy tonna buzaert, de szegeny Etiopia nem tud csak 5-ot adni, de hat add nekik inkabb, mert ehezni fognak.



"Lehet hogy pont azt kellene csinálni pl a gabonatermelő országoknak, mint amit az olajországok csináltak!?"


Az olajtermelo orszagok a kitermelest szabalyozzak. Visszafogjak vagy epp meginditjak, ezt barmikor meg tudjak tenni. A gabonaval kicsit bonyolultabb a helyzet, mert amikor megtermett, akkor ott van, nem lehet mar visszatuszkolni a foldbe. Az olajtermelest barmikor le-fel lehet szabalyozni, a gabonatermelest csak evente ketszer, vetes idejen. Ennek ellenere a gabonatermo orszagok mondhatjak azt, hogy nem vetnek be annyi foldet buzaval (mashogy nemigen lehet leszabalyozni a termelest), de akkor meg azon lesz a siras, hogy jaj-jaj, parlagon allnak a jo kis foldek.


Neked leginkabb azt javaslom, hogy kevesebb alfahirt olvass, mert teljesen el vannak tevedve a dolgok mukodesevel kapcsolatban.

2016. aug. 16. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
0%

Utoljára Moammer Kadhafi próbálta meg megszabni az országa által kitermelt olaj eladási árát. Szerintem már nincs meg belőle egy ép DNS molekula sem, nehogy valaki klónozni tudja.

Le kell nyomni az USA-t, megvívni a harmadik nagy háborút, és újra fellendül a gazdaság.

Persze amilyen pechesek vagyunk, minket vagy az Oroszok, vagy a Kínaiak szállnak meg.

2016. aug. 16. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!