Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Nagy Sándor 33 élet évében...

Mr Orange kérdése:

Nagy Sándor 33 élet évében meghalt,16 évsen már hadvezér volt kevesebb mint 20 év alatt az akkor ismert világ javát meghóditotta szerintetek ha 60 évet él képes lett volna bedarálni indiát teljesen, kínát, és eljutni az atlanti óceánig is?

Figyelt kérdés

2016. aug. 26. 20:12
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudhatjuk. Az elfoglalt terület nagysága általában nem a hadjáratok idejével egyenesen arányos, még egy Nagy Sándorhoz hasonló géniusznál sem. Egyrészt minden hadsereg elfárad egyszer, még Napóleon egyébként kiváló katonái sem bírták a végtelenségig a győztes háborúkat. Valószínűleg Nagy Sándor seregeinek is eljött volna az a pont, ami után már nem tudtak volna bárkit legyőzni. Ha jól emlékszem a tanulmányaimból, az indiai hadjárat már valahol ennél a határnál járt: nem volt olyan óriási, mindent elsöprő siker, mint a korábbiak.

De az, hogy harcol a katona, csak egy dolog. Kell neki enni, ruházkodni, a fegyver sem tart örökké - az utánpótlást megszervezni pedig nem könnyű több ezer kilométeres távolságból. Persze akkoriban még ez nem volt annyira nagy feladat, mint manapság: a győztes sereg felprédálta, ami az útjába került, a probléma meg volt oldva.

Ha pedig véget ér a győzedelmes hadjárat és behódol az ellenséges királyság, nem oldódik meg minden. Sőt, akkor jön csak a neheze: közigazgatást kell kiépíteni, adókat kell szedni, meg kell akadályozni a lázadásokat - ebben is jó volt Nagy Sándor, de akkor is csak ember volt, véges képességekkel.

Szerintem lett volna még benne néhány jó év, de az nem jött volna össze neki, hogy a birodalma összekösse a két óceánt. Egy idő után úgy járt volna, mint a Római Birodalom: ha legyőz egy ellenséges népet az egyik határon, felbukkan máshol egy másik, a háborúnak sosincs vége. Azt pedig hosszú távon nehéz megoldani.

2016. aug. 26. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Lehet igazad van katonák elfáradtak ,az alkoholizmus megölte de szerintem nem pukkant volan ki életében a birodalma ,de halála után mindenképp mindegy,hogy mekkora ahogy ez meg is történt.Ez egy nagy talány marad.
2016. aug. 26. 20:56
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem akarom kisebbíteni a katonai géniuszát Nagy Sándornak, de azt azért látni kell, hogy sikeres hódításainak oka nem egyedül az volt, hogy kiváló hadvezér volt. Igazából az is közrejátszott ebben, hogy a Perzsa Birodalom, amit lényegében meghódított, már korhadt volt belülről, és csak egy lepke kellett rá, hogy összedőljön. Az így kialakuló hatalmi vákuumba nyomult be Nagy Sándor.


További területeket viszont már nem igen hódított meg, és kevésbé ismert, hogy Indiában egy ponton túl a saját katonái kényszerítették rá arra, hogy forduljon vissza. Ókori körülmények között egy sereg utánpótlását, stratégiai irányítását ilyen nagy távolságokban lehetetlen lett volna megoldani, és nem is lehetett, főleg ismeretlen, kies területeken.


A másik, hogy ókori körülmények között egy olyan óriási birodalom fenntartása is nagyon nehéz volt, mint pl. a Perzsa Birodalom, egyébként az ókori perzsa civilizáció fejlettségét dicséri, hogy ez mégis sikerült nekik viszonylag sokáig (szóval egyáltalán nem olyan elvadult hordák voltak, mint ahogy pl. a 300 című filmben vannak ábrázolva :D). Viszont ennél nagyobb területet egyszerűen lehetetlen lett volna egyben tartani. Ez biztos. Erre semmi esély nem lett volna. Indiát, Kínát meghódítani, és utána egyben tartani egy ilyen birodalmat, az lehetetlen.


Szóval ez nem úgy megy, hogy kiszámolod, hogy hány évet élt Nagy Sándor, és ha dupla annyit élt volna, dupla annyi területet foglal el :D Ez nem matematika és egyenes arányosság, ilyen logika a történelemben nem létezik.


Az viszont lehet, hogy igaz, hogy ha nem hal meg Nagy Sándor, akkor a birodalma nem omlik össze olyan hamar, hanem amíg él, addig megmarad. De a halála után ígyis-úgyis összeomlott volna.

2016. aug. 27. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Még eszembe jutott valami. Szóval a történelemben sokszor volt olyan, hogy uralkodók sikeres hadjárattal területeket szereztek, Nagy Sándor azért emelkedik ki, és híres, mert ő nagyon rövid idő alatt, nagyon fiatalon, tényleg bravúros hadvezetéssel óriási területeket szerzett.


Viszont az, hogy valaki elfoglalgat területeket, az egy dolog, ez semmit nem ér, ha utána ezeket nem tudja megtartani. Erről egyébként Machiavelli is értekezik A fejedelem című munkájában. Márpedig már Nagy Sándor életében komoly törésvonalak alakultak ki az általa elfoglalt birodalomban, és igazából már az életében komoly erőfeszítéseket tett kisebb-nagyobb sikerrel, hogy a birodalomban egységes kultúra alakuljon ki a hellén és a keleti kultúrák összemosódásával (ennek egyik híres momentuma az szúzai mennyegző, ami sok makedónban óriási felháborodást váltott ki.


A lényeg, hogy ha tovább él Nagy Sándor valószínűleg azzal telt volna el az uralkodása, hogy valahogy egyben tartsa a területet, és hogy a makedónok ne lázadjanak fel ellene. Illetve meg kellett volna oldania azt a lényegében lehetetlen feladatot, hogy a makedón alattvalói elfogadják egyenrangú partnernek a perzsákat, és hogy egy közös birodalmat építsenek ki, amolyan ókori multikulti államot (bár érdekes, hogy ez sok későbbi hellenisztikus utódállamban igazából sikerült is, de csak folyamatosan, idővel).


További hadjáratokra nem nagyon vállalkozott volna szerintem, mint ahogy már az életében is bebizonyosodott, hogy nem igazán van erre lehetősége. Az indiai tervei ugyanis kudarcot vallottak, tehát tényszerűen kijelenthetjük, hogy még keletebbre már nem tudott hódítani...


Machiavelli szerint egy jó uralkodó akkor igazán jó, ha nem csak kardozni és területeket foglalni tud, hanem azokat megtartani is. Igazából a területek megtartása, integrálása az igazi uralkodói feladat, és ez várt volna Nagy Sándorra is. Mi csak hadvezérként ismerjük, azt nem tudjuk, milyen lett volna egy nagy birodalom uralkodójának. De a lényeg, hogy a további életében biztos ezzel bíbelődött volna, hogy megtartsa a területeket, és ez elég nehéz feladat lett volna...

2016. aug. 27. 00:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

És akkor még valamivel kiegészítem az előbbi irományaimat, egy bizonyítás félével.


A rómaiak pl. nem azért hoztak létre óriási, hosszú ideig fennálló, tartós birodalmat (ami Nagy Sándor birodalmára nem volt jellemző...), mert jó hadseregük volt, és jók voltak a csatatéren. Az ókorban ugyanis több már jó hadsereg is volt, bár az igaz, hogy a római ezek közül is kiemelkedik, de ez még önmagában kevés lett volna.


Egy birodalom fenntartásához szervezni is tudni kell, infrastruktúrát kiépíteni, hatalmi-politikai rendszert működtetni, megfelelő politikai kultúra kell, rugalmasság, változtatásra való hajlandóság kell hozzá stb. A rómaiak ezekben voltak igazán profik. Hogy Nagy Sándor ezeket a feladatokat hogyan oldotta volna meg, ez soha nem fog kiderülni.

2016. aug. 27. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!