Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet

A kérdés

Hogyan fordítanátok le bármely idegen nyelvre a "tessék mondani", "tetszik tudni", stb. típusú kifejezéseket? Van még olyan nyelv, amely segédigével is ki tud fejezni magázódást?

Keress kérdéseket hasonló témákban: fordítás, magázódás, segédige

2016. nov. 22. 22:03  Privát üzenet  

A válaszok
savanyújóska nevű felhasználó válasza:

Sima magázodással, de pl. ha csak az angolt és a németet nézzük, a németnek rendes magázódó formája van, ott tehát nincs gond, angolban pedig egyedül a kifejezésekből látszik. hogy tegeződsz, vagy magázódsz. Ezekben biztos, hogy nincs ilyen megoldás, legalábbis nem 1-1-es megfeleltetéssel.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 84%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/7Időpont 2016. nov. 22. 22:48 Privát üzenet

Nem szívesen linkelek szótárat, de hátha segít:

[link]

# 2/7Időpont 2016. nov. 22. 23:13 Privát üzenet
Vree nevű felhasználó válasza:

Én személy szerint nem találkoztam olyan nyelvvel még, amiben létezne ez a "köztes" formula a tegezés és a magázás között. Magyar ugye akkor tetszikezik, ha a tegezést túl bizalmaskodónak, de a magázást túl távolságtartónak találja. Mondjuk komaasszonyok egymás között, kisdiák a tanárnővel, és így tovább.

Sok nyelv a 3. személyt használja a magázásra, függetlenül attól, hogy egy "Ön" személyes névmás van-e benne. Még az angolban is lehetséges ez: "Does teacher want to come?" "A tanárnő akar jönni?" Az angol alapbetően tegeződő nyelv*, és a titulusok (sir, madam, teacher, father, stb.) gyakoribb használatával igyekszik inkább a nagyobb tiszteletadást jelezni, de a 3. személyű megszólítás ha ritka is, létezik.

*hogy az óangolban hogyan alakult ki, most ne menjünk bele....

Magázó segédige: ilyenről nem hallottam.

A válasz 18%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 77%-ban hasznos válaszokat ad.
# 3/7Időpont 2017. jún. 26. 21:41 Privát üzenet
Távol-keleti nyelvek közül több még a magyarnál is fejlettebb rendszert működtet a tiszteleti formák kifejezésére.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 73%-ban hasznos válaszokat ad.
# 4/7Időpont 2017. dec. 2. 16:28 Privát üzenet
Az előző hozzászóló posztjához tenném oda még konkrétabban, hogy a japán pl. Olyan összetett rendszere van hozzá, hogy az embernek eldurran az agya, amikor áttanulmányozza.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 68%-ban hasznos válaszokat ad.
# 5/7Időpont 2018. aug. 7. 08:35 Privát üzenet
A tessék a tetsszék másik alakja (vagy tessen-tetsszen), tehát mondd, hogy "ez tetszik", értékeld nagyra, legyen örömödre, légy elégedett vele, stb. Valószínűleg azért is lett a magázás egyik formája, mert tulajdonképpen elkerüli a tiszta magázást, kihasználja, hogy a tetszik igét a vonzódás tárgya szerint ragozzuk, nem az alanya szerint. (Kicsit hasonló a szenvedő szerkezethez.)

# 6/7Időpont márc. 15. 03:22 Privát üzenet

A francia nyelvben - ha szó szerint fordítjuk - megtalálható a "tessék mondani".

Dites-moi, s'il vous plaît! (mondja meg, ha önnek is (úgy) tetszik!)

Magyarra inkább "mondja meg, legyen szíves!"-nek fordítják.

(Plaire = tetszeni.)

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 80%-ban hasznos válaszokat ad.
# 7/7Időpont márc. 15. 15:29 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
Nagyon megtetszett egy fiu, szoval elkezdtem vele irogatni es kedves de megtudtam h neki az egyik baratnom tetszik de a csajnak nem tetszik a srac. Szerintem minnel hamarabb...
Tetszik egy fiú de nem merek ráírni pedig mindig eldöntöm, tudtok mondani vmit ami segíthet kérlek?
Mondjatok nekem indokokat hogy miert megyek be egy osztalyterembe ahol az a fiú van aki tetszik. Tudtok nekem mondani indokokat meg okokat?
Mit tegyek ha egy fiú tetszik de nem merem mondani? A telefonszámát nem tudom!
I7 4790 hez milyen hűtőt tudnátok mondani? ( mert nem nagyon tetszik hogy pl "CS:GO" közbe már 60-65 C fokos a proci.
Végignéztem a lost girlt, és annyira megtetszett hogy azóta akármilyen sorozatot kezdek nem fejezek be mert nem tetszik annyira, tudnátok mondani olyan sorozatot ami szerintetek...

Kérdések a Tudományok rovatbólKérdések a Társadalomtudományok és bölcsészet rovatból

Minden jog fenntartva © 2019, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!