Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Melyek a legmodernebb kutatáso...

Pitiána Jones kérdése:

Melyek a legmodernebb kutatásokon alapuló tények a középkori Gutkeled (Guthkeled, Gút-Keled, Gut-Keled, Cletgud, Gledguth, Gwthkeleth) nemzetséggel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Felmerült bennem néhány kérdés a Gutkeled nemzetségre vonatkozóan. Talán valaki tudja a válaszokat, vagy tudja, hogy hol nézhetnék utána.


A neten mindenfelé azt írják, hogy "Gut és Keled ispánok 1093-ban és 1111-ben szerepelnek az oklevelekben".


"Györffy György kitűnő történészünk szerint Gut és Keled már Géza, illetőleg István idejében, azaz az államszervezés idején jöhetett hazánkba.

Szerinte is az a valószínű, hogy a Gut-Keled nemzetségnek az őse egyrészt a király székesfehérvári központja mellett, az úgynevezett Gut faluban, másrészt a Nyírségben, Adony környékén legkésőbb a 11. század első felében már letelepedett."


Kézai azt írja, hogy "Péter király idejében jőnek bé Kelad és Gúth testvérek a svábok nemzetségéből; Stof várából erednek." Ez ugye kizárt lenne, a krónikaíró 50-70 évet tévedett, ez előfordul.


Viszont Kálti Márk, 75 évvel Kézai után azt írja, hogy Vid ispán is Gutkeled volt. Vid pedig hamarabb eltűnik, mint ahogy Gút feltűnik, sőt, olvastam olyat, ahol az 1055-ös tihanyi alapítólevél Vitus ispánjával azonosítják a személyét.

"A nemzetség legrégebbi ismert tagja Gutkeled nembeli Vid ispán Salamon király idejéből." Kristó Gyula, Engel Pál, Makk Ferenc: Korai magyar történeti lexikon, cikkszerző: Sebők Ferenc, Akadémiai Kiadó, Budapest.


Kerestem a neten a sokszor említett 1093-as és 1111-es okleveleket, de sehogy nem sikerült rátalálnom. Esetleg azok meg 200 éve megvoltak, de már másolat sincs róluk? Viszont leltem pár érdekes mondatot, ami Dezsőrő, egy nem Gutkeled nembeli személyről íródott:


"Utolsó említése, a pécsi püspökség és a kalocsai egyházmegye határainak István pécsi püspök kezdeményezésére történő elhatárolását tartalmazó 1093-as keltezésű hamis oklevélben maradt ránk. Ez az az oklevél, amelyben első kalocsaiként szerepel, de püspöknek titulálva.

Az oklevél ugyan hamis, de bizonyosan egy korabeli oklevél felhasználásával készítették."

"A korabeli magyarországi latinság használta a suffraganeus megnevezést, az első esztergomi zsinat bevezetőjében is így említik a püspökségeket.

Első előfordulása a pécsi és kalocsai egyházmegye határairól szóló 1093-as keltezés alatt fennmaradt hamis oklevél."


Ebben az az érdekes, hogy épp azt írják mindenhol, hogy Gut 1093-ban Pécs határait mérte fel a király számára. Akkor az lehet a Gutkeled nemzetség névadójának írásos említése, ami hamis?

De legyen akár hamis, akkor is miért nem lehet megtalálni, miközben már az összest kiadták 200 éve, meg mindent digitalizáltak is?


Bánfi Lukács (1120 k. – 1181) a XII. századi magyar politikai és egyházi élet egyik legmeghatározóbb személyisége, a 17. esztergomi érsek is talány, néhol Gutkeled nembelinek tartják, nem tudom ez mennyire hivatalos.

A Wikipedián pl. nem írják, hogy Gutkeled lenne, de a felsőlendvai Bánffy családról azt írják, hogy Gutkeled, viszont a Gutkeled szócikk 30 családja között nem említenek Bánfit. Tudom, az csak a Wikipedia, de abban legalább van valami rendszer.


Az 1140 táján a csatári monostort alapító Márton ispánt az újabb források Gutkelednek tartják, de 100-200 éves forrásokban olvastam, hogy cáfolták ezt. Mi változott azóta, mire jöttek rá?



Tehát mi a tudomány jelenlegi állása a Gutkeled nemzetséggel kapcsolatban? Vagy van esetleg olyan könyv ami (tudományos és) ezzel foglalkozik?



2017. jan. 7. 19:47
 1/1 MDaniel98 ***** válasza:
A Gutkeled nemzetség és a gróf Erdödy család kapcsolata
2021. aug. 1. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!