Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ti is "teKnológia"-t mondtok,...

Ti is "teKnológia"-t mondtok, amikor a "technológia" szót próbáljátok kimondani?

Figyelt kérdés
Kicsit bántja a fülem, hogy egyes emberek K-t mondanak CH helyett. Miért nem képesek "helyesen" kimondani a ezt a magyarok?

2017. jan. 31. 22:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
"tehnológiá"-t mondok.
2017. jan. 31. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Én nem konkrétan K-val mondom, hanem egy "furcsa h betűvel" (nagyon kicsit "németes" h betű). Remélem, a CH-t erre a hangra értetted, és nem ténylegesen egy C-re meg egy H-ra. :D
2017. jan. 31. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Én ilyen "durva há"-t mondok.

De fura mert vannak akik pl. a technikát "teknikának", de pl. a mechanikát "mehanikának" mondják.

Az ilyen embereknek valószínűleg gondot okoz a "durva há" kiejtése és ilyenkor a k vagy h közül a könnyebben kiejthetőt mondják.

2017. jan. 31. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Csucsu007 válasza:
én ugyanazt mondom mint a Bach-ban... de am ez érdekes, mert mehanikát mondok pl
2017. jan. 31. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 dq ***** válasza:
100%

Tudtommal nincs helyes alakja. Mindenki úgy ejti ahogy akarja. Én legalábbis nem tudok arról hogy bárki (Kakadémia) elõírta volna, hogy hogyan kell kiejteni.


Majd ha kiadnak egy közleményt arról hogy mi az IPA alakja, utána lesz értelme a kérdésednek.

2017. jan. 31. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Először írni akartam, hogy bizony azt "k"-val ejtjük, de kimondtam hangosan és rájöttem, hogy én is "ch"-t ejtek, eddig fel se tűnt. :)
2017. febr. 1. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Igen, itt felmerült, hogy mit is értek 'ch' alatt.


Leginkább ahhoz áll közel, amit egyik válaszoló is írt a "Bach"chal kapcsolatban, de hasonlít még az Plútó Charon nevű holdjának kiejtéséhez is.. Az angol "technology"-nál kicsit keményebb, de semmiképp sem 'K'. Ez a 'ch' nagyon hasonló ugyanezen betű kiejtéséhez a szlovák nyelvben.

2017. febr. 1. 01:30
 8/11 anonim ***** válasza:

"én ugyanazt mondom mint a Bach-ban... de am ez érdekes, mert mehanikát mondok pl"


Az is érdekes, hogy én a Bach-ban erős h-t ejtek, míg a technológia és a mechanika szavakban ejtett "h"-m ettől különbözik. Igazából nem is ejtem a h-t az utóbbi két szóban, legfeljebb csak nagyon haloványan, inkább csak "átcsúsztatom" az előtte lévő magánhangzót az utána következő hangba. Jobba nem tudom kifejezni. ("Tennológia", "meanika", de a kérdéses helyen egy pillanatnyi csúszás van.)

2017. febr. 1. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
A Charon-nál én mindig cs-t ejtek :D (Cseron) Ez hibás?
2017. febr. 1. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Én úgy mondom, hogy 'teknológija' (IPA tɛknoloːgijɔ). Ugyanakkor vannak, akik úgy ejtik, mint a német 'Achtung' vagy a magyar doh szóban (IPA ˈaxtʊŋ, dox). Mások egy ennél előrébb képzett hangot használnak, mint a német 'ich', vagy a magyar 'kapj' szóban (IPA ˈɪç, kɔpç). Mindhárom változat elterjedt és elfogadott a művelt magyar köznyelvben.

Érdekesség, hagy a magyarban vannak ingadozó kiejtésű szavak, pl. az 'ihlet' szót sokan úgy ejtik, hogy [içlɛt], én viszont úgy, hogy [ixlɛt]. A 'düh' lehet 'dü' (IPA dy), vagy düh, erős hával (IPA dyx). A 'méh' (állat), méh (anyaméh) és MÉH (telep) szavaknál egy csomó kombináció lehetséges, de ez már off-topic, mert eredetileg azokról a szavakról beszéltünk, amikben k-t is lehet ejteni.


"Tudtommal nincs helyes alakja. Mindenki úgy ejti ahogy akarja. Én legalábbis nem tudok arról hogy bárki (Kakadémia) elõírta volna, hogy hogyan kell kiejteni.


Majd ha kiadnak egy közleményt arról hogy mi az IPA alakja, utána lesz értelme a kérdésednek."


Valóban, sosem jelent meg magyar kiejtési szótár, de ha megjelenik, akkor remélhetőleg mindezeket a változatokat dokumentálni fogja.


"Az angol "technology"-nál kicsit keményebb, de semmiképp sem 'K'."


Itt zavar van, mert az angolban szigorúan k-t kell ejteni, a 'technology' szóban ugyanaz a k hang van, mint az 'acne' vagy a 'nickname' szavakban.


Érdekesség, hogy a 'mechanika' szóban viszont univerzálisnak tűnik a magyarban a sima h hang. (Az angolban itt is szigorúan k van. mechanics = /mɪˈkænɪks/)

2017. febr. 1. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!