Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ki volt a legnagyobb hatású...

Ki volt a legnagyobb hatású filozófus?

Figyelt kérdés
2017. febr. 24. 10:30
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

Szerintem egyetlenegyet nem lehet kiemelni az összes közul.


Csak pl egy korszakon belül.


Vagy ha az egész filozofiatörtenetet nezed akkor csak tobbes szamban:A legnagyobb hatasu filozofusok

2017. febr. 24. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 Wadmalac ***** válasza:

Mit nevezel legnagyobb hatásnak?

Hogy hány emberre, civilizációra, vallásra voltak hatással a gondolatai?

Akkor Kung Fu Ce (Konfuciusz) tutira dobogós.

2017. febr. 24. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 2*Sü ***** válasza:
100%

Alfred North Whiteheadtől – aki a 20. század egyik legjelentősebb hatású gondolkodója volt – származik az a szállóige, hogy az egész európai filozófiai tradíció nem más, mint lábjegyzet Platónhoz. Bár bizonyára ez enyhe túlzás, de annyiban egyet lehet érteni, hogy innen Európából – vagy úgy általában a nyugati civilizációból – nézve Platón tette a legnagyobb hatást a filozófiára. Persze minden kornak megvoltak a nagy gondolkodói, akik a filozófia történetében megkerülhetetlenek, de szinte mindegyikre hatással volt Platón munkássága, sokszor idéztek ők is tőle, vagy tekintették viszonyítási alapként. Platónnak nagyon erős hatással volt az ókori, a középkori filozófiára, de mind a mai napig viták és filozófiai vizsgálódások tárgyát képezi a munkássága.


Ha viszont megnézzük, hogy hány ember él ebben a nyugati civilizációban, és félretesszük azt, hogy Európa mekkora hatással volt a világ történelmére, és csak abból indulunk ki, hogy hányan élnek itt, és hányan élnek a Távol-Keleten, akkor talán ebből a nézőpontból érdemes kiemelni egy keleti filozófust is. Ott talán Lao-ce mondható a legnagyobbnak, bár Konfuciuszt is lehet annak tekinteni. Buddha már inkább vallásalapító volt, mint vegytisztán filozófus, még akkor is, ha a buddhizmusban az istenek nem kapnak akkora szerepet, így sok esetben inkább filozófia, mint vallás az, amit tanított.

2017. febr. 24. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 Wadmalac ***** válasza:

Hát igen, ha Konfuciusz, akkor már Lao-ce is.

A taoizmus hatása a mai napig áthatja Kínát.

2017. febr. 24. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Rám eddig Diogenész, de még nem ismerem mindet.
2017. febr. 24. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Tislerics Máté ***** válasza:
0%
Jézus
2017. febr. 24. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Tislerics Máté ***** válasza:
0%

Szerintem azok a legnagyobb filozófusok, akik egy vallás kialakulását eredményezik tanításukkal. Ha ez így elfogatható érvelés, akkor Jézus eléggé megcsinálta... :D


Nyilván attól függ, hogy vallásalapító tekinthető e ilyen kontextusban filozófusnak.

2017. febr. 24. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 Tislerics Máté ***** válasza:
Ha valakit ezzel felzaklattam, hogy Jézust filozófusnak állítom be, attól szeretnék elnézést kérni! Nem tiszteletlenségből tettem. Tiszteletben tartom azok véleményét akik Isten fiát látják személyében. És nem tudom, akarom cáfolni érveiket... :)
2017. febr. 24. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Wadmalac ***** válasza:

Max a bigott vallásosok borulnak meg tőle.

Jézus nem szándékozott vallást alapítani.

Azt a követői csinálták. Ha látná mi lett belőle, lehet, hogy megint elővenné az ostort, mint a templomi kufároknál.

2017. febr. 24. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Máté, értem, mire célzol, de szerintem ez fordítva van. Egy (mint később bebizonyosodott) nagy hatású vallás kialakulásához szükség van emberi vonatkozásokra abból a célból, hogy minél nagyobb tömegre legyen hatással.


2*Sü érvelése legondolkodtató. Hozzátenném, hogy Platon (és sok kortársa) tanait feltehetően a mai művelt világ nem ismerné az iszlám kulturális hatása nélkül. Másképpen szólva, ők menekítették át azt a tudást sok más, távol-keleti ismerettel együtt a 11-12. században újraéledő Európa számára.


Egyébként számos kísérlet van a világ kultúrájában jelentős szerepet játszó személyek valamiféle sorrendjének felállítására. Azt gondolom, ennek semmi értelme, márt csak azért sem, mert a kultúra és tudomány egyes művelői erősen hatnak egymásra, tanaik, felfedezéseik nem jöhettek volna létre az elődök, vagy a kortársak munkássága nélkül. Gauss például sohasem foglakozott volna geometriával, ha Bolyai nem küldi el neki az Appendixet.

2017. febr. 24. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!