Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Régész vagy történész a jobb...

Régész vagy történész a jobb foglalkozás?

Figyelt kérdés

A kedvenc tantárgyam a töri.

Kutatni szeretnék valamilyen formában.

Melyik lenne a jobb?


2017. ápr. 22. 20:46
 1/6 EagleHUN ***** válasza:
72%

Mindkettő kutat de a régész ki is megy terepre, szerintem az izgalmasabb lehet.

A történész "csak" irattárakban túr.


Szereted-e a terepmunkát? Földet sarat áskálni? Ha nincs problémád ezzel akkor régész legyél.


(Szeretem a történelmet, de sem régész sem történész nem vagyok. Ha újraélhetnék lehet régész lennék.)

2017. ápr. 22. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
77%
Régész. Az más kérdés, hogy melyikből lehet jobban megélni, vagy hogy mennyire keresettek.
2017. ápr. 22. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
15%

Mintha azt kérdeznéd, hogy a szemész vagy az urológus a jobb foglalkozás.

Mi tudjuk hogy neked mi lenne a jobb?

Ha ezt egyedül nem tudod eldönteni, akkor egyik sem.

2017. ápr. 22. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
67%

Egyikből sem lehet megélni rendesen. Nagyon le vannak amortizálva ezek a szakmák, főleg a régészet, nagyon durva leépítések és támogatás-megvonások vannak. Olyan világban élünk, ahol mindennek csak annyi az értéke, amennyi kézzel fogható produktumot tud ontani, amiből pénzt lehet csinálni (vagyis a szellemi munkának nem sok hasznot tulajdonítanak, és ezért a politikában alacsony is a presztízse, nem támogatja a mai világ ezeket). Ez van, ezt mindenképpen figyelembe kell venni, mielőtt az ember pályát választ.


Ha a töri érdekel, akkor először szerezz egy olyan szakmát, amivel elmehetsz dolgozni, emberi fizetésért (ha más nem, menj jogra, vagy államigazgatásra), és majd ha lesz állásod, hobbiból elvégezhetsz egy törit vagy régészetet, csak a szeretet miatt. Nagyon rossz, hogy ezt írom, én érzem rosszul miatta magam a legjobban, de én tapasztalatból beszélek, sajnos.

2017. ápr. 22. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Melyik korszakkal szeretnél foglalkozni? Csak mert ahogy megyünk vissza az időben, és egyre ritkulnak az írott és vizuális források, úgy értékelődnek fel a tárgyi emlékek információértékei, s fordítva. A régészet azért vonzóbb sokaknak, mert a történészről az a kép él, hogy a szobatudós könyvmoly, a régész meg megy terepre a kalandokba. Ebben valamennyi igazság van, de azért hónapokig a földet túrni, ásni - az eredmény várható bizonyossága nélkül - azért nem annyira Indiana Jones, mint a filmben. :) Másrészt a tárgyi emlékek fontosak, sokkal kevesebbet tudnánk nélkülük a történelemről, de önmagukban gyakran nem sokat érnek, hiszen pl. egy megtalált cserépnek, vagy kardnak nincs nemzetisége, konkrétumokhoz kötni már az egyéb forrásokkal párosítva lehet, ami viszont a történész asztala.
2017. ápr. 23. 05:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Nem mai kérdés, de úgy gondolom, hogy esetleg még tévedhet erre a lapra valaki akinek segíthet néhány információ.


Szóval én tanultam régészetet, voltam ásatásokon is. Nagyon szerettem az elméleti részét ennek a szakmának, viszont gyakorlatban sajnos túl nehéz volt számomra. Szó szerint kint ástunk a tűző napon és a jeges, hideg esőben, de még novemberben is. Nem volt benne semmi kaland vagy romantika, csak a kezeink remegtek a hidegtől, amikor a földben lévő csontokról ecseteltük a sarat. De ezt leszámítva gyönyörű szakma. Nem olyan mint az Indiana Jones filmekben, de egy történész sem olyan, mint Nicolas Cage.


Elvégeztem egy történelem képzést is, mivel érdekel ez a vonal.

A szakmában úgy tartják, hogy a történész az elméleti szakember, a régész a gyakorlati. Hogy melyik a jobb? Egyik sem. A történész ásatásokra megy ki, ha a régészek találtak valami jó leletet.

2019. szept. 14. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!