Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Szerintetek melyek voltak a...

Szerintetek melyek voltak a történelem sorsfordító évei?

Figyelt kérdés

Érdekelne, hogy mely éveket tartjátok sorsfordítónak a világtörténelem és a magyar történelem szempontjából? Rövid indoklás is érdekelne, hogy miért!


Válaszaitokat előre is köszönöm!



2017. jún. 9. 12:55
 1/7 anonim válasza:

1919-1920 A párizsi békerendszerek.

Olyat tettek ami előreláthatólag csak bajhoz vezetett. Tessék meg is kapták. Egyszer olvastam ezt, amit elvileg egy francia tábornok mondott: "Ez nem béke, hanem húsz évre szóló fegyverszünet". Nm tudom már ki.


Hasonlóan nagy jelentőségű volt, hogy Napóleon télen elindult Oroszországba (1812 asszem). Ha nem indul el kicsit el lett volna Európa.


1396, ill 1444 magyar vereségek a török ellen. 1526-ban már nem volt komoly lehetőség a török terjeszkedés megállítására. Sikeres csatára még viszont úgy ahogy.


1762 Erzsébet orosz cárnő halála. Poroszország ekkor hadban állt franciákkal oroszokkal osztrákokkal svédekkel (meg pár német állam). Sok sikeres csata után már konkrétan a halálán volt az ország, majdnem teljesen elfoglalták. Az új cár viszont beszüntetett minden hadi eseményt. Béke lett a svédekkel is, és Poroszország vissza tudta szorítani az osztrákokat. Ha nem hal meg az ország, kicsit máshogy alakul Európa képe.


1917 októberi forradalom, Oroszország. (a kommunisták hatalomra jutása)


1941. jún. Hitler megtámadja a Szovjetuniót. Nyár közepén a marhája... Persze hogy ott ragadt télen.


A kereszténység, a muszlim vallás megszületése és a népvándorlása kora hatalmas mértékben befolyásolta kultúráink fejlődését.

2017. jún. 10. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
1-es, az idézet Ferdinand Foch marshalltól van.
2017. jún. 13. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
Ó igen fos marshall :D így már megvan megvan köszi ;)
2017. jún. 13. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Én mint történész hallgató úgy gondolom, hogy kissé túlbecsülik a legtöbb "sorsfordító évszámot".


Amiket én is elismerek magyar viszonylatban:


1000/1001 - Államalapítás

1222 - Aranybulla

1310 - I. Károly (hagyományosabban: Károly Róbert) királlyá koronázása

1526 - Mohács

1699 - Karlócai béke

1848/9 - Szabadságharc

1867 - Kiegyezés

1920 - Trianon

1945 - Párizs környéki békék

1956 - Szabadságharc

1989 - Kádár rendszer bukása


Ezek mint látni (1-2 kivételtől eltekintve) hagyományos évszámok. Véleményem szerint nagyon kevés évszámot lehet sorsfordítónak tekinteni. A legtöbbjük mögött van egy folyamat ami abban az egy időpontban kicsúcsosodik és később valamilyen hatásai lesznek, amik azonban nem csak ennek az egy 'kicsúcsosodásnak' az eredményei.


Pl ott van Mohács: Az ország egyházi méltóságainak (érsek-püspök) nagyobb része elesett ---> megüresedtek ezek pozíciói és több sokáig nem is lett betöltve, mert így a kincstár igazgathatta a hozzájuk tartozó birtokokat, amiknek bevételei a belháborúban igen csak jól jöttek. Ha akkor nem ez a mentalitás, akkor valószínűleg erős marad az egyházi szervezet és kevésbé nyer utat a reformáció. Tehát nem a főpapság 1526. aug 29-ei legyalulása miatt lett elterjedt az új tan, hanem az azt követő magatartás miatt.


Ezzel csak azt akartam szemléltetni, hogy ugyan vannak évek, amelyeket sorsfordítónak lehet tekinteni (ilyen pl Trianon vagy világtörténelemben a Hiroshima-i és Nagaszaki leatomozása), mert ezeknek azonnal volt látható eredménye. De a legtöbb meghatározó dátumnak nincs olyan hatása, hogy tegnap még ilyen volt a világ, ma felkeltem és egész más.

2017. jún. 13. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok. Elgépeltem.

1947 - Párizsi békeszerződés.

2017. jún. 13. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Nincs ilyen, hogy a "történelem sorsfordító évei". Egy kisváros története is történelem, felsorolhatnám Kiskunfélegyháza sorsfordító éveit is erre a kérdésre. A lényeg, hogy pontatlan.


Bár gondolom, úgy érted a kérdést, hogy az "emberiség szempontjából". De így sem lehet rá válaszolni, mert lehet, hogy a nyugati kultúrkörnek fontos volt pl. Róma alapítása vagy a reformáció, de pl. a kínai kultúrkörnek nem igazán. Ezért csak olyan évszámokat tudnék személy szerint felsorolni, amik globálisan hatottak közvetlenül vagy közvetetten, pl. Amerika felfedezése, a nagy francia forradalom, a napóleoni háborúk, az első világháború, a nagy gazdasági világválság, a második világháború, a keleti blokk összeomlása stb.

2017. jún. 27. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Hasonlóan gondolkodok, mint ti, egy-egy évszám mögött mindig egy hosszú folyamat áll, ahogyan egy adott év után is kialakulnak egyes események hatásai. Szóval igazatok van, nincs olyan, hogy sorsfordító év. Helyesebben úgy tehettem volna fel a kérdést, hogy melyek voltak a világ (itt én most a nyugati kultúrkörre gondolok), illetve a magyar történelem sorsfordító folyamatai? Csak helyette "egyszerűsítettem", még ha így butább is lett maga a kérdés.
2017. aug. 21. 21:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!