Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mi a véleményetek a szvasztiká...

Mi a véleményetek a szvasztikáról (horog keresztről)?

Figyelt kérdés

Ugye Európában a szvasztika tiltott jelképnek számít, mert ez a jelkép a szélsőséges náci ideológiát jelképezi, amihez nagyon sok vér tapad.


Viszont Ázsiában ez egy buddhista szimbólum, a békét jelképezi, egyáltalán nem tiltott, sőt, még ruhákon is használják ezt a jelképet.


Amit viszont észrevettem, hogy a nyugati felfogás erről a jelképről kezd néha átterjedni az ázsiaiakra is. Például a 2020-as tokiói olimpia miatt a japán kormány azon gondolkodik, hogy lecserélik az összes ilyen szvasztikás jelképet (még a műemlékekről, történelmi épületekről is), mert a turisták náci szimbólumnak gondolják.


Mi a véleményetek erről? Jó, hogy be van tiltva, vagy ez maradjon kultúrafüggő?



2017. júl. 6. 15:16
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Félreértettél valamit a tokiói hírekről, semmit nem akarnak betiltani, és nem is szedik le őket a műemlékekről, hanem a térképeken a náluk templomok jelzésére használt szvasztika helyett valami más szimbólumot fognak használni. Ami teljesen érhető, mivel gondolom nem akarják, hogy az olimpia alatt a fél twitter, instagram ezen poénkodjon.
2017. júl. 6. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ismered a róka és a gólya történetét? A lényege, hogy a jó vendéglátó odafigyel a vendégére. Ha a vega orosz barátom hívom át filmezni akkor nem pacallal fogom várni és nem a Szabadság, szerelem c. filmet fogom betenni és nem az Elvitték az oroszok a tankot kezdetű nótával búcsúztatom.


Nézd, Putin kijelentette, hogy nem enged melegfelvonulást és behisztizett pár nagy ország. Elég sokan vannak akik nem tudják, hogy a szóban forgó szimbólum régebbi mint a 2.VH.

2017. júl. 6. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
77%

"Ázsiában ez egy buddhista szimbólum, a békét jelképezi" - nemcsak a buddhizmus használja, hanem a zoroasztrizmus és a dzsainizmus is, és nem a béke jelképe, hanem egy Nap- és életszimbólum.


"a nyugati felfogás erről a jelképről kezd néha átterjedni az ázsiaiakra is" - sajnos a nácik bemocskolták ezt a jelképet, és ez visszahat magára a jelképre, legalábbis arra, amilyen érzéseket kelt. Hasonló az eset a mi "árpád-sávosnak" nevezett zászlónkkal, amit a nyilasok lengettek, miközben a Dunába lődöztek embereket, így sokan allergiásak rá (vagy legalábbis ezt használják ürügynek, ebbe nem megyek bele).

VISZONT nem árt tisztában lenni azzal, hogy honnan ered egy szimbólum, és kinek van "elsőbbsége" a használatban, akár csak kronológiailag is. De pl. ha engem véletlenül Orbán Viktornak vagy Gyurcsány Ferencnek hívnak, akkor sem "kötelező" nevet változtatnom, ha fiatalabb vagyok az adott politikus névrokonomnál - de ha nem teszem, számolnom kell vele, hogy némi viccelődés tárgya lesz a nevem.


"Elég sokan vannak akik nem tudják, hogy a szóban forgó szimbólum régebbi mint a 2.VH." - de akkor a megoldás nem az, hogy megkíméljük őket a valóságtól, hanem hogy lehetőséget biztosítunk nekik felzárkózni alapvető műveltség terén, pl. azáltal, hogy rácsodálkoznak bizonyos dolgokra.

2017. júl. 6. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Ezzel a jelképpel pont az a probléma, hogy Európában és Amerikában az emberek 99%-ának fogalma sincs arról, hogy ez a horogkereszt nem egy náci "termék". Az emberek nem tudják, hogy ez egy ősi szimbólum, amelyet lég gyakran és sok helyen használnak Ázsiában Indiától kezdve Japánon át egészen Mongóliáig.
2017. júl. 6. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 2*Sü ***** válasza:
94%

Sokféle ősi szimbólum létezik. Analógiákon keresztül sok dolgot meg lehet fogalmazni egy-egy geometriai alakzatban. A szvasztika is ilyen szimbólum.


Persze az ember szereti néha a zászlajára tűzni ezeket az alapból tiszta szimbólumokat, majd az ember hibájából, gyarlóságából szépen be is lehet szennyezni ezeknek a jelentését. Sajnos, vagy nem sajnos, ez időről időre óhatatlanul megtörténik. Ilyenkor a szimbólum nem csak az ősi jelentését veszi fel, hanem azt az aktualizált jelentését is, amire felhasználták.


Persze az idő halad, a szekér szalad, idővel ezek a szimbólumok képesek megtisztulni, visszakapni az eredeti jelentésüket, amiről lekopott, elfelejtődött az a gyalázat, amire használták.


Kimondottan a szvasztikára kitérve, itt Európában, illetve a nyugati világban ezt a szimbólum nem nagyon használták, néhány kósza, vagy elhanyagolható kivételtől eltekintve. (A teozófia például használta, a Teozófiai Társulat emblémájában mind a mai napig szerepel, egyébként békében összeférve többek között a Dávid-csillaggal. De a szvasztika még a magyar népművészetben is megjelenik, csak nem túl gyakran.) Tehát mondhatjuk – egy csipetnyi túlzással – azt, hogy a nyugati világban ez a szimbólum nem volt használatban. Ilyen módon itt ha egy szvasztikát látsz, akkor 99,999%, hogy az a nácizmust szimbolizálja.


Keleten viszont jóval ismertebb szimbólum, de mivel a világ globális, és a II. Világháború is az volt, ott is ismert a náci tartalma a szimbólumnak, de az ősi is.


Keleten van esélye annak, hogy a szimbólum le tudja vetkőzni a XX. századi jelentését, megtisztul. Itt nincs, mert nincs hova visszaértelmeződnie, hiszen nem használtuk.


~ ~ ~


Mint szimbólumnak a tiltásával én úgy vagyok, hogy egy picit hülyeség. Ha a nácizmust valami üldözendő dolognak is kiáltjuk ki, a szimbólum betiltása önmagában senkit nem fog más gondolkodásra késztetni. Másik oldalról minél többet használjuk az ősi jelentéstartalmával, annál gyorsabban tisztul meg az ideiglenes „szennyeződéstől”. Azt viszont azért akceptálom, hogy valakiben ez komoly lelki traumát okozhat, aki szenvedett attól a hatalomtól, aminek ez volt a szimbóluma, így azért értem is a szimbólum tilalmát.


És bár a jelenlegi törvényi szabályozás is hagy kiskapukat, azért ez is nehéz téma. Lehetnének olyan skinheadek, akik náci horogkeresztet hordozva azok, amik, és azt is akarják láttatni, amik. De kellő belemagyarázással el tudnák adni magukat „buddhista szerzetes frizurájú” filozófusoknak, akik a hallhatatlanság, az örök körforgás szimbólumával csak sétálni indultak a városba.


Tehát el kell fogadnunk, hogy jelenleg ez a szimbólum aktuálpolitikai jelentéstartalommal terhelt, és az is lesz jó ideig. Ott is, ahol amúgy mint ősi szimbólum is közismert és használt. Majd idővel ez változni fog.

2017. júl. 6. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!