Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Tudományos kutatás megkezdése...

Tudományos kutatás megkezdése és feltételei melyek, hol lehet kezdeni?

Figyelt kérdés
Az érdekel, hogy egy politológus/bölcsész/szociológus stb tehát egyetemi diplomával rendelkező ha tudományos kutatásba akar kezdeni, hol kezdeményezheti ezt hivatalosan, úgy, hogy elismert tudományos kutatás lehessen? Tehát mikor olvasunk híreket, hogy szociológiai kutatás alapján, stb. hol kezdődik a kutatás, mik a bürokratikus, adminisztratív feltételei?

2017. szept. 7. 11:24
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Ilyet csak akkor kell, ha támogatást is kérsz hozzá.

A tudományos kutatás mindig csak UTÓLAG elismert, ha van eredménye is!

2017. szept. 7. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Tudományos kutatást bárki végezhet (aki ért hozzá), és a helyszíne, módja nem meghatározott. Otthon az íróasztalnál is lehet. És ha egy szakfolyóirat elfogadja és leközli, akkor "tudományos eredmény" született.

Jellemzően azonban kutatóhelyeken, konkrét témákban végeznek kutatásokat a munkatársak, majd ha eredményt érnek el, hasonlóképpen leközlik egy folyóiratban.


Például a hivatkozott szociológiai kutatás minden bizonnyal a szociológiai kutatóintézetben (vagy más, e területtel foglalkozó intézményben) valamilyen, a területre irányuló feladat, projekt keretében történhetett, amit aztán közreadnak. E témában gyakran rendelnek kutatásokat hatóságok, például a kormány is.

2017. szept. 7. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! És kivel kell elismertetni utólag? MTA?
2017. szept. 7. 13:27
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Szaklapban kell leközölni.

Ha tényleg jó, hamar elismert lesz.

2017. szept. 7. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
100%

A megkezdésével kapcsolatban - először is nagyon fontos felmérned, hogy pontosan mit is akarsz vizsgálni, és van-e relevanciája. Ha olyan témát akarsz kutatni, amit gyakorlatilag ugyanazon módszerekkel valaki már vizsgált, vagy olyat, aminek nincs semmilyen tudományos alapja, akkor az ötletet el is lehet vetni.


Ha viszont releváns témát kutatsz, akkor fontos eldöntened, pontosan milyen módszereket alkalmazol. Lehet egy szakirodalmi összegzés is, ez azt jelenti, hogy az adott témában lévő eddigi kutatásokat összegzed, és egy összefoglalót írsz róla.


Aztán te magad is kutathatsz, ez esetben meg kell határoznod a mintát (kiket vizsgálsz), a mérőeszközöket (pl. kérdőívet, tesztet használsz; interjúkat készítesz; megfigyeléseket végzel) és a mérési eljárásokat is.


Ha készen vagy a kutatásoddal, publikálhatod egy tudományos folyóiratban, vagy akár röviden bemutathatod egy konferencián is. A konferenciákra általában egy rövid összefoglalót kérnek, amelyben leírod a kutatásod főbb pontjait, és az alapján elbírálják, hogy részt vehetsz-e a konferencián előadóként.


A folyóiratoknál érdemes meggondolni, hogy a témád hova illene, és kik szoktak cikkeket ott megjelentetni, és ez alapján kiválasztani, kiknek küldöd el az általad írt cikket. A konferenciához hasonlóan elbírálják, előfordulhat olyan is, hogy kisebb módosításokat végeznek, és visszaküldik, hogy ha azokat javítod, akkor megjelentetik.

2017. szept. 7. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


"A megkezdésével kapcsolatban - először is nagyon fontos felmérned, hogy pontosan mit is akarsz vizsgálni, és van-e relevanciája."


Néhány hónapja tart ennek a felmérése, de szükségem van ehhez támogatásra. (Nem pénzbeli, szakmai) Itt akadtam el először, hova fordulhat az ember... Én az egyetem tanszékre gondoltam...


A továbbiak:

A napokban elém került egy önéletrajz, egy 12-ben végzett szakember 11 kutatást publikált. Hol, hogyan kezdte ezeket el? Alapból a fejemben ugyanaz a folyamat, amit Te leírtál, de azt akarom kiszűrni, hogy az ember egy rakás melót dobhat majd a kukába valami adminisztratív baki miatt.

2017. szept. 7. 14:18
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Nincs semmiféle adminisztratív baki. Ha van egy tanulmányod (amit te gondolhatsz tudományos eredménynek, hogy jól gondolod-e az attól függ, mennyire ismered a témát), azt elküldöd egy folyóiratnak. Ott a szerkesztő végigfutja, és ha alapból gyengének, ismert dolgoknak tartja, kapsz egy ilyen értelmű levelet és vége. Ha nem, akkor elküldi három szakértő lektornak, akik értelmezik a cikkedet. Megírják a véleményt, esetleg kérdéseket, javaslatokat tesznek. Ezt elküldik neked, te válaszolsz, és ha legalább kettő közlésre alkalmasnak találja, a harmadik nem írt döntő cáfolatot, akkor egyszer csak közlik, a tudományos világ meg elolvashatja. Kész, nincs tovább. Néha fizetned kell, hogy megjelenhess.


Ami pedig a "kukát" illeti. A szakmai képességeid határozzák meg. A kutatómunka jelentős része lehet vakvágány. Ami "sose végzi kukában" az nem kutatómunka, hanem szakmai rutinmunka, ami a kutatás szerves része, de nem új dolog, hanem annak segédeszköze.

2017. szept. 7. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
A 11 publikációt vagy megrendelték, vagy egy kutatóintézetben kutatási témának kapta és a feladatot elvégezte, az eredményeket leadta és közlésre méltónak találták.
2017. szept. 7. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!