Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » A magyarok számára szerintetek...

A magyarok számára szerintetek van nagy ellentét a "kontinentális" és az "angolszász" kultúra, gazdaság, poliitikai rendszer között, vagy inkább afféle saját csoportot alkotunk?

Figyelt kérdés

Francia nyelvű kiadványokban lehet olvasni arról, hogy a franciák egyszerűen "angolszászoknak" (Les Anglo-Saxons) nevezik az Egyesült Királyságot, Kanadát, az USÁ-t, Ausztráliát és Új-Zélandot, és ezen kultúrát, rendszert szembe állítják saját magukkal. Pl. gyakori nálunk "az angolszász modell" vagy "az angolszász rendszer" kifejezés, ami afféle tükörképe, ellentéte a franciaországi gondolkodásmódnak, amit valamely mértékben az egész kontinense rávetítenek.


Én azt veszem észre, hogy mi egyik "modellbe" se illünk bele igazán. A francia kultúra, gondolkodásmód talán valamivel közelebb áll hozzánk, mint az őáltaluk "angolszásznak" nevezett miliő, de téves azt képzelni, hogy a franciák mindenben lefektették azt, hogy mit jelent "kontinentiális európainak" lenni, amikor nálunk olyan sokféle népek élnek, mint a portugálok, a lengyelek, és a görögök.



2018. jan. 13. 23:48
 1/4 A kérdező kommentje:
"Pl. gyakori náluk*"
2018. jan. 13. 23:49
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

az angolszászok is változatosak, a nyelven kívülkevés közös van bennük de beleillenek az úgynevezett "Nyugatba"


a kontinentális Európa ennél sokkal változatosabb, de szintén a nyugat része


mi a nyugaton belül az egyedibb kultúrák közé tartozunk, pl a szlávok között sokkal több hasonlóság van


ezen felül ott van a változékonyság, évtizedes időskálán változnak az európai kultúrák, 1990 körül hasonlóbbak voltak a kelet-európai országok mint manapság

2018. jan. 14. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A kérdésedre csak egy részterületet illetően tudok válaszolni, ami pedig az oktatási rendszer.

S amit el tudok erről mondani, az is egy 1996-ban hallott előadás. Ezt Hegedüs Miklós nevű szakember tartotta, aki mindkét rendszert ismerte, s azok főbb jellemzőit vázolta föl.

Az "angolszász" oktatási rendszerre - közoktatásira gondoljunk!! - egy igen nagy fokú, számunkra ésszerűtlen szabad(os)ság volt akkor jellemző, amelyben a tanulói jog és kötelesség egyensúlya fölbomlott. A megtanítandó tananyagok, tantárgyak nem épültek egymásra. Így eshetett meg az, hogy a tanuló maga választotta meg (vagy a szülei), hogy mely tantárgyakat kíván tanulni. Ebből adódóan volt olyan, aki úgy tanult történelmet, hogy nem tanult földrajzot. (...)

Vagy a fizika mellett hanyagolhatta a matematikát. (...)

A tanár-diák kapcsolat is egészen más (volt), mint a "kontinentális" vagy poroszos oktatási rendszerben (volt).

Azaz: kisebb hangsúlyt kap a tekintélytisztelet, a követelhetőség, a fegyelem- és a rendtartás, és nagyobbat az ún. 'emberi jog'. Például egy diákotthoni nevelőtanár nem ellenőrizhette a diák szekrényét még akkor sem, ha sejtette, hogy a diák kábítószerrel él. Sőt, erről a szüleit sem értesíthette. Ugyanígy a tanulmányi eredményéről sem számolhatott volna be, ha azt a diákja nem akarta.

2018. jan. 14. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A kérdező által soroltaknál eredendően a jogrend (angolszász) az ami más, szemben a mi kontinentális (római) jogrendszerünkkel.


Ezen túl kisebb kulturális, és szerveződési különbségek is adódnak, de utóbbi vonatkozásában csak Anglia az amiről számot tudnék adni.

2018. jan. 18. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!