Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Ha egy ország gazdaságának...

Ha egy ország gazdaságának méretét szeretnénk megtudni, melyik mutatót kell figyelni?

Figyelt kérdés

Alapvetően ugye létezik a nominális GDP szerinti becslés, valamint a vásárlóerő-paritás szerinti GDP. Ez utóbbi számomra kevésbé tűnik megfelelőnek, hiszen ha jól tudom, inkább az egy főre vetített értékét szokták vizsgálni, amely valamennyire képes az egyes országok közötti életszínvonalbéli különbségeket mutatni. Ugyanakkor általában ezt is fel szokták tüntetni, de nem értem miért.

Pl.:

[link]

"Japan is the third largest national economy in the world, after the United States and China, in terms of nominal GDP,[131] and the fourth largest national economy in the world, after the United States, China and India, in terms of purchasing power parity. "


Nominális GDP alapján Japán a világ harmadik vezető gazdasága, vásárlóerő-paritás szerint viszont csak a negyedik.



2018. jan. 16. 17:27
 1/5 anonim ***** válasza:
83%

Ha az ország gazdaságának méretére vagy kíváncsi, akkor miért az egy főre vetített érték érdekel? Kína gazdasági mérete nyilván sokkal nagyobb mint Magyarországé, egy főre vetítve mégis kevesebb a GDP-je. Életszínvonal az teljesen más dolog mint a gazdaság mérete, és általában erre elég gyenge mutató a GDP, mert nem sok köze van az ott élők életének a "jóságához".

A mérethez a teljes GDP passzol, mert ahogy a nevében is benne van a méretre vagy kíváncsi. Ha az a kérdés, hogy mekkora egy ország területe, akkor négyzetkilóméterben méred, nem pedig népsűrűséget vagy annak a reciprokát, azaz az egy főre jutó területet nézed.

Ezen belül pedig a PPP szerinti mutató elterjedt, hogy az országokat össze lehessen hasonlítani. Ugyanis a különböző országok eltérő valutában mérik a GDP-jüket. Ha egy közös valutára, pl. dollárra váltjuk, akkor a pillanatnyi piaci árfolyam eléggé torzítja az adatokat, az nem fejezi ki jól a gazdasági teljesítményt. Ezért PPP szerint korrigálnak az adott ország lakosságának vásárlóerejére alapozva a saját valutájukban, hogy kb. összemérhető legyen a Kínában megtermelt jüan az Amerikában megtermelt dollárhoz. (mennyi dolgot tudnak abból megvásárolni, amit termeltek)

2018. jan. 16. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
75%

Ha egy ország gazdaságának a méretét akarod megtudni, akkor a teljes GDP-t kell nézni.

Egy főre jutó GDP és vásárlóerő paritáson vett GDP akkor érdekes, ha a jólétet vagy a termelékenységet akarod becsülni vele.

Hogy feltüntetik, pffff. hát azért, mert a wikipedia lényege az, hogy minden szirszart feltüntetnek.

2018. jan. 16. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
0%

Esetleg vizsgáld meg a HDI-t, ez mutatja meg a legeslegjobban egy ország fejlettségét.


GDP és GNI egy főre való elosztása + a vásárlóerő paritás még esetleg.

2018. jan. 16. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

"egy ország gazdaságának méretét" a nemzeti vagyon ( ill. annak valamely része, összetevője) jelentheti.

[link]

A GDP ennek éves teljesítménye, növekedése, - sokkal jobban ingadozik.

Pl. ha az USA GDP-je 0,1%-kal csökkenne (mínusz!!!, mondjuk válság), Magyarországé 4%-kal nőne,

attól nem lenne nagyobb a magyar "gazdaság mérete", mint az amerikaié.

2018. jan. 17. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha egy ország gazdaságának méretét szeretnéd megtudni, nem biztos, hogy megismerted a országot. gy ország gazdasága soha nem állandó, hanem dinamikája van. Ez pedig a szerkezetétől függ. Pontosabban a szerkezetétől, körülményeitől, társadalmi viszonyaitól, egyszóval a gazdaság és társadalom harmóniájától.


A japánok gazdasági potenciálja nagy. Alaposabb vizsgálat mégis leszálló ágban mutatja őket. Ez a torz szemléletükből, pontosabban a mai világhoz való rossz alkalmazkodásukból következik.

A magyar viszonyokban találhatsz kivetnivalót. Megállapíthatod, hogy mit kellene változtatni, megfelelő gazdasági ismeretekkel kitalálhatod, mit kellene csinálni (gazdasági szempontból). Tegyük fel, mérhetetlen mennyiségű pénzed van, nekiállsz megvalósítani. Nem fog sikerülni. Ma Magyarország összeszerelő üzem, ebből soha nem lesz jó gazdaság. De hiába változtatnád meg a szerkezetet, nem lesz ember, aki dolgozzon. Mert a társadalom képességeiben, szemléletében és igényességében is torz.


Hatalmas tévedések és nagy gazdasági bakik akkor szoktak bekövetkezni, ha egy gazdaságot kizárólag gazdasági szemlélettel nézünk. Mert mindig az emberi tényező számít.

2018. jan. 18. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!