Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Létezhet-e a modern tömegkommu...

Létezhet-e a modern tömegkommunikációnak valamilyen kollektív személyiség torzító hatása?

Figyelt kérdés
Facebook, okostelefon, okostévé, hülye felhasználó? Van-e ennek alapja? A személyiséget ténylegesen torzítják-e a tévéműsorok, a Facebook, az internet világa, a töménytelen mennyiségű pornó, a számítógépes játékok, a hamis élethelyzeteket bemutató filmek, a túl véres és erőszakos sorozatok?

2018. jan. 23. 07:47
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Az egyéni személyiségre ill. annak fejlődésére (gyerek- és kamaszkorban) hatással lehet, igen. Hogy milyen mértékben, az sok dologtól függ, főleg a többi inger mértékétől, arányoktól.

A kollektív, közösségi viselkedésre is hatással van, igen. Úgy értem, hogy egy nagyobb csoport együttes viselkedésére is hatással van. A torzítás szó elég szubjektív, de formálja, alakítja. Például a világ távoli részéből hozzánk eljutó hírek, de akár a filmek is, ahogy írtad. Sokan pl. csak a filmekből ismernek távoli országokat, népeket. Az, hogy hogyan ítél meg egy csoport (pl. nép) egy másikat, erősen függ a hírek, információk minőségétől, tekintve, hogy személyes tapasztalata nagyon kevés embernek van.

2018. jan. 23. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
59%

Persze, hogy létezik. A Facebook-on pl. miért van olyan sok lájk és külső/belső/esély? Mert egy ember meglátja, tetszik neki, aztán más is, neki is és azután átveszi mindenki, mert ez a "menő".


TV-műsorok: nagyon sokszor agymosás megy benne, lásd legújabb Soros-ellenes kampány, aminek nagy része egyébként messze nem úgy van, ahogy a reklámban előadják.


Pornó: ez a férfiakra van leginkább rossz hatással, akik ilyen filmek hatására azt hiszik, a nő egy tárgy, akivel bárhol, bármikor azt csinálhatsz, amit akarsz. Egy nő pedig azt hiheti ilyen filmekből, hogy ő csak egy alsóbbrendű lény.


És még folytathatnám a sort.

2018. jan. 23. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Wadmalac ***** válasza:
81%

Sajnos tényleg, részben irányított, részben magától kialakuló globális trendek révén igenis nagyon nagy ilyen jellegű hatása van.

A fő baj, hogy magától soha jó irányba nem fog menni, az irányítása meg éppen hogy nem kulturális pozitív érdekeket, hanem politikai, gazdasági célokat irányoz meg.

Amíg ennek egy józan kontrollja, pozitív irányú befolyásolása ellen azonnal kezdődik a cenzúra és a sajtószabadság megölésének sikítozása, de érdekes módon a politikai és profit érdekek irányába terelésre nem, addig sajnos nincs mit tenni.

És bizony ennek világszinten rossz vége lehet.

2018. jan. 23. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Felmerült bennem a gondolat, hogy az emberi élet ennyire keveset érne, hogy a profit és az irányithatóság kedvéért képesek emberek tömegeit manipulálni, mint valami alantas "lényeket"? Ugyanakkor ezzel a humanista szemlélettel nem-e én magam is egy agymosás áldozata lennék? Azaz az egoista neveltetésem, hogy egy fontos egyén vagyok a világ számára, csupán egy hazug képzet lenne amit megetettek velem és most a felismerés hatására fájdalmas hisztizésbe kezdtem? Azaz nem vagyok különleges, mint ahogy a reklámok el akarják ezt hitetni velem, csak azért, hogy a szlogenjükre ráakadva az ő terméküket részesitsem előnyben a versenytársukéval szemben. Nem vagyok olyan fontos, mint amennyire a Facebook hangoztatja ezt a számomra napi szinten, amikor felnézek az oldalra, hogy mi történt az ismerőseimmel. Az esti hiradóban megköszönik a figyelmemet, a boltban megköszönik, hogy ott vásároltam, a webáruház küldi az e-mailt, hogy köszöni, hogy náluk vásároltam, és szeretné, ha még böngésznék a leárazott termékeikből, a mobil szolgáltató rendszeresen küldi az SMS-t, hogy milyen új csomagjaik vannak, mert fontosnak tartanak. Fontos vagyok mindenki számára, mert fogyasztó vagyok, kell nekik a pénzem. Napi szinten elsétálok ezek mellett a dolgok mellett, mert azért ennél fontosabb események is vannak az életben, de most, ahogy kicsit megállok, elborzadok. Ennyi az élet? Járd ki az iskolát, legyen feleséged, csinálj gyereket, de közben fogyassz, amennyit csak tudsz, légy a társadalom hasznos tagja, de a pénzedet mindenképpen add oda valakinek. Szorongasz, alvászavarod van, depressziós vagy? Netén dühös? Semmi gond. Vegyél be ebből a pirulából napi 2x és egyből szebb lesz a világ. Esetleg igyál egy sört, drogozzál, játék gépezz, szórakozz. Nézz meg egy sorozatot, úgyis ömlik mostanába a tévéből. A nagy részük csupa szexualitás és erőszak, olcsó feszültséglevezető eszközök, de az agyat kiválóan kikapcsolják. Erről az egészről a Hálózat cimű film jut eszembe. A műsorvezető próbálja rávenni az embereket arra, hogy álljanak fel a tévé képernyő elől, mert az élet nem az amit velük el akarnak hitetni, és mi lesz a végeredmény? Pont, hogy ismét a tévé képernyő manipulálja őket, kiállnak az ablak elé és elkezdenek kiabálni.


A lényeg amire ki akarok lyukadni. Nem veszélyes ez az egész egy kicsit?

2018. jan. 23. 12:22
 5/11 Wadmalac ***** válasza:
89%

De, az.

Az egoizmus erősödése érezhető mindenhol és valóban, a profitorientált piac a reklámokkal ezt támogatja is.


Talán többet kellene ismernünk, tanulnunk a buddhizmustól, az ősi japán és kínai filozófiákből, szemléletből.

Természetesen nem mindent, hiszen ott sok ezer éven át az egyéni emberi élet értéktelen volt.

Viszont azért nem egy elvetendő irányelv, hogy az egót, öntudatot fontosnak tekinti ugyan, de csupán önmagunk jobb megismerésének céljából és végül is a végcél az, hogy az önmagát jobban ismerő egó jobban, bölcsebben tud a közösség része lenni.


A mai világ mindenben az önérdek-vezérelt egyéni érvényesülést hirdeti, a versenyt, gyakorlatilag minden áron, abszolút kiirtva a közösségi gondolkodást.

Ez hosszú távon egy teljesen működésképtelen anarchiához vezet.

2018. jan. 23. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Igen. Mi lesz igy a Z generációval akik ezen az új normán nőnek fel? Van egy hölgy ismerősöm két gyerekkel. A gyerekek 3 éves korukban már a tableton játszanak, meg a tableton nézik a meséket, jóformán ezen nőnek fel. A nagyobbik, a fiú, kb. 8 éves, ő teljesen a számitógépen és a tableten nőtt fel. Facebook, számitógépes játékok, youtube, televizió, minden információhoz bármiféle szűrő nélkül szabadon hozzá tud jutni. Persze elhiszem, hogy nem lehet a szolgáltatót mindenért hibáztatni, van az egyéni felelősségvállalás. Na de azért mégis...
2018. jan. 23. 13:08
 7/11 A kérdező kommentje:
Ja és még valami. Valahol olvastam, hogy a képernyő zavarja a jobb agyféltekét, tehát még az agyra sincs éppen jó hatással, igy egy fejlődő szervezetben károkat is okozhat. Nyilván egy orvos ezt jobban tudná, én mezei emberként szintén összeszedek minden félinformációt. Bár alapja lehet, hiszen normál esetben ha jól tudom 1 millió féle szint érzékel az emberi szem, a képernyőn meg... töredékét?
2018. jan. 23. 13:12
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

"A gyerekek 3 éves korukban már a tableton játszanak, meg a tableton nézik a meséket, jóformán ezen nőnek fel."


Ebben (szerintem) az a rossz tendencia, hogy magától értetődőnek veszik, mint információ forrást. Elvész az igényük, hogy fenntartásokkal fogadják, és hajlamosabbak lesznek kézpénznek venni, amit ott látnak, hallanak. Ez minél kisebb korban elkezdődik, annál "hatékonyabb".


A jobbik eset, ha itt felteszik kérdésként, hogy "láttam a Youtube-on, ez igaz lehet?"


Vagy a filmekkel kapcsolatban, ami nekem folyton eszembe jut, hogy bombákon a piros vagy a kék drótot kell-e elvágni. Léteznek felnőtt(!) emberek, akik komolyan gondolják, hogy ha ezt tudja valaki, akkor hatástalanít egy bombát. Na most képzelhetjük, egy gyerek fejében milyen világkép alakul ki kamaszkorára, ha többet van az elektronika előtt, mint a szüleivel.

2018. jan. 23. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

De ez nem az elektronika káros hatása, hanem a szülőé. Hiszen a szülő felelőssége, hogy az a gyerek mit is néz, mit is olvas, és a közhiedelemmel ellentétben a Youtube-on minden hulladék Molnár Krisztiános videóra jut egy értékes, érdekes, de legalábbis informatív darab. Csak ehhez nyilván az kéne, hogy a szülő az elektronikai eszközöket és a tömegkommunikációt nem a nevelés helyett, hanem annak részeként alkalmazná. A szűretlen információt is lehet kezelni megfelelő oktatással, felkészültséggel és értelmi képességekkel, a probléma az, hogy sokaknak ez nincs meg. Viszont régen ezek az emberek a falu szélén hordták a szalmát, vagy kapáltak, ma pedig szerveződnek, ágálnak, lázítanak. De ez nem a technikai fejlődés, vagy a kommunikációs csatornák változásának az inherens problémája, hanem a problémák helytelen kezeléséé. Ha megfelelő hozzáértés és hozzáállás mellett használjuk a rendelkezésünkre álló eszközöket, akkor kétségtelen, hogy a negatív hatásokat könnyedén ellensúlyozni tudjuk.


Ha ezt nem tesszük meg, az a mi felelősségünk. A politikai propagandát, médiumokat pedig teljesen felesleges idekeverni, bizonyos csatornák mindig is egy adott agendát népszerűsítettek, ez teljesen természetes dolog. Csak ezt is meg kell tanulni a helyén kezelni.


Mellesleg, itt több dolog is összefolyik. Felmerül itt az erőszakos filmek személyiségromboló hatása, ami azért ennyi év után elég megmosolyogtató. Erőszakos filmek, amik bizonyos társadalmi tabukat döngettek már a mozi feltalálása óta vannak, és mindig voltak károgók. Viszont tudományos vizsgálatok alapján kimondhatjuk, hogy ok-okozati összefüggést nem lehet felállítani az erőszak látványa és elvégzése között, tehát szignifikáns személyiségromboló hatása nem lesz. Megjegyzem, ennek sok köze nincs a tömegkommunikáció elterjedéséhez, teljesen más kérdés.

2018. jan. 25. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Az eléggé gond, ha egy gyerek 8 évesen már a Facebook-on lóg. Nem hiába húzták meg ott 13 évesen a korhatárt. És ugye itt már kezdődik a susumusolás, hogy oké, adjunk meg egy hamis születési dátumot, úgyse bukok le címszóval. És ha egy gyerek ilyen fiatalon így gondolkodik, abból vajon milyen kamasz vagy felnőtt lesz?
2018. jan. 26. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!