Mi a Zipf törvény?

Figyelt kérdés
2008. okt. 28. 22:55
 1/3 anonim ***** válasza:
89%

google!!!


[link]

2008. okt. 29. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
100%

A jelenségek két csoportba oszthatók. Az egyik esetben az értékek egy átlag körül ingadoznak, mint például a felnőtt férfiak magassági értékei.

A második esetben valamiből nagyon sok van, míg nagyon sok dologból csak egy-egy.

Például a magyar nyelvben egy könyvben sokszor szerepel az a, és, van szó, eszperantó szövegben a la, kaj, estas szavak, angol szövegben a the, and, is szavak.

Míg a kacsacsőrű (emlős), az ornitorinko vagy a platypus sokkal ritkább. Ha egy elegendően terjedelmes szövegben megszámoljuk az egyes szavak előfordulását, akkor a szavak gyakoriságuk szerint rangsorba állíthatók.

Ezt a középiskolában tanult módon grafikusan is ábrázolhatjuk, csak sajnos egy olyan görbét kapunk, ami rátapad a koordináta tengelyekre.

Zipf angol nyelvész volt az első, aki azt javasolta, hogy a koordináta rendszer legyen logaritmikus.

Így egy egyenesnek tűnő vonalat kapunk, ami a bal felső sarokból kiindulva megy a jobb sarok aljáig.

Ennek az egyenesnek a dőlésszövege a nyelvekre jellemző. A magyar nyelvnél ez -0,9, az eszperantónál -1, az angolnál -1,1.

Sokan azt mondják, hogy a Zipf törvény csak egy elmeszülemény. Viszont nem csak a nyelvben előforduló jelenségekre érvényes, hanem nagyon, nagyon sok jelenség számszerű adatára is.

2008. nov. 12. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

OFF:

Első válaszolónak. Ennek az oldalnak a létjogosultsága kérdőjeleződne meg, ha mindenki barátja lenne a google. Valószínűleg azért teszi fel ITT a kérdést, mert tapasztalt emberektől tapasztalt választ vár. A google nem magyaráz meg semmi, ott csak kérdést tehetsz fel, kereshetsz. De itt ha nem értesz valamit, visszakérdezel, válasz jön rá, ha azt sem érted, újra megkérdezed, majd arra is jön válasz, egészen addig, amíg meg nem világosul az ember. Ezt gondolom én.

2008. nov. 27. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!