Hol kezdjem a marxizmus megértését?

Figyelt kérdés
Egy nagyon összetett tárgynak tűnik és az lenne a kérdésem, hogy mely könyvekkel és írókkal kellene kezdeni? (A kommunista kiáltványt ismerem.) Esetleg vannak objektív vélemények, jegyzetek a neten, amik egy érthetőbb módon tudják megértetni velem?

2018. máj. 7. 14:50
 1/9 anonim ***** válasza:
36%

Lehet off de asszem az

-állatfarm (orwell) és a 1984 (orwell) ilyen könyv.

2018. máj. 7. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Közelíthetsz pl.

- történelmi elődök, előzmények

- filozófia

- közgazdaságtan

- kultúrpolitika, esztétika, stb.

felől. A wiki cikk egész átfogónak tűnik. Antikváriumokban fillérekért lehet könyveket kapni a témában, persze lesz közte korabeli propaganda jellegű is.

2018. máj. 7. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

A Kialtvany jo kezdet.

Ami egy jo osszefoglalo a dialektikus es tortenelmi materializmusrol az a SzK(b)P Tortenete Rovid tanfolyam konyvben van egy fejezet, az szerintem diohejban jol osszefoglalja, de maga a konyv is alap.

Plusz alapmuvek:

Marx: Toke

Engels: A termeszet dialektikaja, Anti-Dühring

illetve toluk is van Valogatott muvek, az csak harom kotet.

Lenin: Allam es forradalom, Materializmus es empiriokriticizmus, illetve a ketkotetes Valogatott muvei (kezdetnek).

Sztalin: A leninizmus kerdesei (azonbelul is kotelezoen A leninizmus alapjairol), Marxizmus es nyelvtudomany (ez kulonosen az alap-felepitmeny viszony kifejtese miatt erdekes), illetve A szocializmus kozgazdasagi problemai a Szovjetunioban.


Klasszikusokon kivul van meg par eleg jo alapmu, peldaul Rudas Laszlo Materialista vilagnezet, Dialektikus materializmus es kommunizmus illetve Elmelet es gyakorlat cimu munkait tudom ajanlani.


neten is lehet talalni ezek kozul parat, az OSZK honlapjan sok regi konyv letoltheto mar, illetve antikvarium.hu-n pl lehet nezelodni.


Sok sikert!

2018. máj. 7. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :)
2018. máj. 7. 16:50
 5/9 anonim ***** válasza:
Szerintem bőven elég, ha valami ismeretterjesztő, népszerűsítő folyóiratból elolvasod tényleg a lényegét (Rubicon és hasonlók). Végigolvasni azt a sok sz*rt, amit előttem - egyébként szépen - kifejtettek, időpocsékolás, hidd el!
2018. máj. 7. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ha a marxizmust akarod megismerni, akkor egyértelműen a Tőke. Ha keverni akarod a leninizmussal, akkor kellenek Lenin művei is. Ha a létező marxizmust akarod megérteni, na az komplikált. Létező sok minden volt, csak nem nagyon képviselte marxizmus lényegét.

Ha más nézőpontból is meg akarod ismerni a marxizmust, talán legjobb kortársának, Engelsnek az Anti Dűringje. Ráadásul elég olvasmányos.

De ez együtt azért nem két napos munka lesz.

2018. máj. 7. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
54%
Igen, a mai hivatalos álláspont szerint időpocsékolás, de rendkívül hasznos a szemlélet tágítása szempontjából. Segít megérteni, mitől olyan a mai világ, amilyen. Mert ezt abból lehet igazán megérteni.
2018. máj. 7. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
16%
Szerintem meg nem más, csupán tudománytörténeti érdekesség. Semmi több, és így is kell kezelni.
2018. máj. 7. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
0%
Sehol, hagyd a f***ba annak a démoni filozófiának a megértését és olvass Ayn Rand-et.
2018. jún. 16. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!