Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Miért Budapest Magyarország...

Miért Budapest Magyarország fővárosa?

Figyelt kérdés
Azt nem jó, hogy körülbelül középen van, meg az a legnagyobb.
2018. jún. 3. 12:41
 1/4 anonim ***** válasza:
Lehetne Visegrád, Székesfehérvár is többek között, mint királyi székhely. De már pár évszázada Buda vette át ezek szerepet. Aztán az 1800-as évek végén Óbuda, Buda és Pest egyesítésével teljesen természetes módon vált székesfővárossá.
2018. jún. 3. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Mit jelent az, hogy főváros? Ha fellapozod a Wikipédiát, akkor ott az áll, hogy:


„A főváros a szó köznapi értelmében egy ország közigazgatásának, állami csúcsszerveinek székhelye, hivatalosan deklarált központja.”


A rövid és tömör válasz tehát az, hogy azért Budapest a főváros, mert itt van a közigazgatás csúcsának székhelye, itt ül össze a parlament, itt lakik a köztársasági elnök, itt vannak a minisztériumok, stb… Régebben az volt a főváros, ahol a király lakott.


Hogy miért lett pont Budapest a főváros? Ennek meg történelmi oka van. Nem mindig volt az. Volt főváros Aquincum, volt az, amit ma Óbudának nevezünk, volt Székesfehérvár, Esztergom, Pozsony, Debrecen is. Sőt volt időszak, amikor nem volt kinevezett főváros, a király sorra járta a városokat, és mindig máshova költözött az udvartartásával.


Úgy alakult, hogy a XIX. század környékén Buda lett a főváros, ugye nem először. Előtte is valahogy inkább ezen a területen voltak fővárosok, Esztergom és Székesfehérvár sincs olyan messze ugye. Van itt víz, vannak hegyek, vannak termőföldek, jól védhető, az is szempont, hogy nagyjából középen van. Később ugye Pest és Buda egyesülésével Budapest vált a fővárossá.


A legnagyobb is jó közelítés, csak itt ez egyrészt ok, másrészt okozat is egyben. Nyilván a királynak van egy udvartartása, meg vannak, akik kiszolgálják ezeket. Nemesek érkeznek a királyhoz, ergo jó üzlet a fővárosban kocsmát, szabóságot nyitni. A közigazgatási központ mindig növekedésnek indul, és sokszor ez lesz egyben a gazdasági központ is. De ma is előnyös egy cégnek Budapestre tenni a székhelyét, könnyebb lobbizni, könnyebb speciálisabb ügyeket intézni, nem kell felutazni a fővárosba, mert eleve ott vannak.


Nyilván ez vissza is hat, a közigazgatási központ azért nem költözik más városba, illetve ha rákényszerül, azért költözik vissza, hiszen itt már van egy jól kiépített infrastruktúra, szolgáltatások, stb…


Amúgy időről-időre felbukkan az az ötlet, hogy költöztessék a közigazgatási központot egy kisebb városba, azaz ne Budapest legyen a főváros. Mert ugye a fővárosban él a lakosság kb. ötöde. Ez eléggé vízfejűvé teszi az országot, ami nem csak a közigazgatásra, vagy a gazdaságra hat ki, hanem sok minden másra is. Mondjuk ha van egy országos egyesület, akkor mivel a tagok jelentős része budapesti, így Budapestre koncentrálódnak az események, programok, rendezvények. Ilyen módon a főváros közigazgatási és gazdasági központ mellett egyben kulturális központtá is válik, ami még erősebben szívja ide az embereket, ami bizonyos határon túl már káros. A gazdasági és a közigazgatási központ szétválasztása ezt egy kicsit, rövid- és középtávon valamennyire fékezi. Hosszútávon nem biztos, ha most a fővárost átköltöztetnénk mondjuk Veszprémbe, akkor azért idővel Veszprém kezdene el növekedni, Budapest népessége meg csökkenni, 300 év, és Veszprém egy kétmilliós várossá válna, Budapest meg egy kétszázezer fős várossá.

2018. jún. 3. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
"Hosszútávon nem biztos, ha most a fővárost átköltöztetnénk mondjuk Veszprémbe, akkor azért idővel Veszprém kezdene el növekedni, Budapest népessége meg csökkenni, 300 év, és Veszprém egy kétmilliós várossá válna, Budapest meg egy kétszázezer fős várossá." Azért ez nem ilyen magától értetődő. Nem egy ország van, ahol nem a hivatalos - államigazgatási - főváros a legnagyobb, gazdaságilag legjelentősebb város. USA, Törökország, Brazília, Skócia, csak néhány példa, ami így hirtelen eszembe jut.
2018. jún. 4. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Ez a 19. században lett döntő, amikor a belső gazdasági folyamatoknak és kulturális eseményeknek köszönhetően egyértelműen Buda és Pest lett az ország "szíve". Idővel a politikai intézmények is oda költöztek (sokáig az országgyűlés pl. Pozsonyban volt). Divattá vált az is, hogy az arisztokraták palotákat építettek maguknak a Duna-parton és más előkelő helyen a városokban. Ennek nagy szorgalmazója pl. gróf Széchenyi István volt, aki egy pezsgő "szalonéletet" szeretett volna megvalósítani az arisztokraták számára azért, hogy Buda és Pest adjon otthont az ország vezető embereinek és ne Bécsbe és Párizsba menjenek múlatni az időt. Ez többé-kevésbé sikerült is neki, divat lett gazdag embereknek ide építkezni, ez is azzal járt, hogy a vezető emberekben kialakult egy orientáció a fővárosok felé. Így végül már nem lett kérdés, hogy Pest-Budát tekintették a fővárosoknak. Egyébként a három város (Pest-Buda és Óbuda) 1873-ban egyesült.
2018. jún. 5. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!