Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » "Ornstein amnézia" - hogy is van?

"Ornstein amnézia" - hogy is van?

Figyelt kérdés

A jegyzetbe így írtuk: "minél több eseményt dolgozott fel az idegrendszerünk az adott idő alatt, annál hosszabbnak becsüljük az eltelt időt."

Nem épp úgy kéne lennie, hogy minél kevesebb a feldolgozandó információ, annál lassabban vánszorog az idő -> hosszabbnak érzékeljük?

Előre is köszi!



2018. okt. 15. 11:20
 1/1 2*Sü ***** válasza:
100%

Igazából mindkettő igaz, csak más-más szemszögből nézve.


Mikor az ember fiatal, rengeteg új élmény éri. A fiatalkorra úgy emlékszik vissza az ember, mintha nagyon hosszú lett volna. Egy középiskola, vagy az egyetemi évek pár évig tartanak, mégis egy komplett életszakasznak éli meg utólag az ember. 30-40 évesen már sokkal kevesebb az új élmény, sokkal ismerősebbek a dolgok, gyakran az egyik nap úgy telik a másik után, hogy kvázi nem történt semmi különös. 5-10 év úgy eltelik visszanézve, mintha csak pillanatok lettek volna, mintha 5-10 év annyi idő alatt zajlott volna le, mint középiskolában egy hónap.


Viszont a jelent meg pont az információ mennyisége pörgeti fel, illetve ennek a hiánya teszi lassúvá. Ha pörögnek az események, mondjuk egy buliban, az ember nagyon rá tud csodálkozni, hogy már éjfél van, már éjjel kettő van. Viszont ha buszra kell várakozni, akkor 20 perc egy évnek tűnik.


A sok információ a jelent gyorssá teszi, de a visszaemlékezést meg kinyújtja. Sokkal többnek érezzük a múlt pörgős eseményeit, az az élményünk, hogy sokkal többet – több időt? – éltünk meg. Pedig ott és akkor úgy rohant az idő, hogy fel sem fogtuk. Az unalom viszont a jelent lassítja le nagyon, az ember vánszorogni érzi az időt, viszont visszaemlékezve meg – mivel nem nagyon történtek események – az ember úgy éli meg, mintha kvázi meg sem történt volna, nem egy hosszú, akciódús filmként tekint vissza rá, hanem kvázi majdnem állóképként marad meg az emlékünkben. Oké, tudjuk, hogy hosszú volt valamilyen (nem)történés, mégis leírja az emlékünkben egyetlen állókép. Az unalom a jelent nyújtja meg, a múltat viszont összeszűkíti, pontszerűvé teszi.

2018. okt. 15. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!