Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Sokk hatására miért felejtünk?

Sokk hatására miért felejtünk?

Figyelt kérdés

Van egy pszichológiailag számomra nagyon érdekes esemény: Amikor egy embert trauma éri vagy vmilyen sokk hatás, akkor bizonyos dolgokat elfelejt.

Azok a kérdéseim, hogy hogy működik ez a jelenség?, pontosan miket és miért felejtünk el?, és örökre elfeletjük-e a dolgokat, vagy csak egy időre?



2016. szept. 20. 14:07
 1/5 anonim ***** válasza:
74%
Nem elfelejti, nem törlődik az emlék, csak kiblokkolja a tudatalatti, hogy ne traumatizálódjon tőle folyamatosan az ember. Regressziós hipnózissal vissza lehet menni.
2016. szept. 20. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Hogy tudja blokkolni?

És csak azt a pillanatot blokkkolja, amikor a trauma történt, vagy az előtte/utáni lévő pillanatokat is?

Azt is blokkolja a tudatalatti, amire akkor éppen gondolt?

Tehát, ha egy almára koncentrálok, és akkor ér vmi trauma ér, akkor nem fogok tudni visszaemlékezni az almára?

2016. szept. 20. 15:04
 3/5 Vree ***** válasza:

A modern pszichológusközösség NEM tekinti bizonyítottnak az elnyomott emlékek létezését.

[link]


Ez részben amiatt is van, hogy nem lehetséges a "valós" és képzelt emlékeket megkülönböztetni, tehát bármilyen "visszahozott" elnyomott emlék csekély megbízhatóságú.


A emlékek elnyomását Freud feltételezte 1896-ban és egyik fontos eleme az ő filozófiájának. De Freud az elsők egyike volt, az ő hipotéziseit azóta már sokan meghaladták.


Tehát amit a kérdésben leírsz, az a valóságban nem létezik. Hasonlóan első válaszadó (és akik őt tanították) még egy korábbi Freud-i tudásnál vannak leragadva.


Létezik egy olyan dolog, hogy motivált felejtés.

[link]


En azonban nem tudatalatti jelenség, hanem tudatos feldolgozási stratégia.

2016. szept. 20. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
"Tehát amit a kérdésben leírsz, az a valóságban nem létezik. Hasonlóan első válaszadó (és akik őt tanították) még egy korábbi Freud-i tudásnál vannak leragadva." - Nem tanított senki, hanem megtörtént velem. Egy óriási trauma után 9 nap teljesen kiesett, egyetlen percére sem emlékeztem pár hét után.
2016. szept. 20. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Szia! Tobbfele memoriarendszerunk van: a legfontosabb felosztas ebben az esetben a procedualis (pl hogyan biciklizunk, illetve ide tartoznak az erzelmek is) es a deklarativ (akkor ott mikor es hol milyen sorrendben tortentek a dolgok - ezt hivjak epizodikus emlekezetnek is es mi volt Villon keresztneve - ez meg a szemantikus emlekezet). Ez utobbi az agy hippocampus nevu regiojaban rogzitodik, trauma hatasara ennek a mukodese bolygatodik meg, igy lehetseges, hogy az epizodikus emlekezeted kiesik, azonban az erzelmi- procedualis emlekek hatassal vannak az eletedre - de nagyreszt kimondhatatlanok, pont a deklarativ emlekhiany miatt. Azonban evoluciosan ez egy adaptiv reakcio volt, abba viszont mar nem megyek bele, hogy miert. Remelem azert segitettem.

Egy vegzos pszichologushallgato

2016. szept. 21. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!