Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Használjuk-e a "kitetszik"...

Használjuk-e a "kitetszik" szavunkat hasonló - ugyanolyan - értelemben, mint a "kitűnik"-et?

Figyelt kérdés

Példának okáért mondtam egy ilyen mondatot, hogy

"Továbbá az is kitetszik a törvénykönyvből, hogy..."


Tényleg ennyire csak én használom a "kitetszik" szavunkat ilyen kontextusban ? :D



2019. jún. 22. 19:29
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem érzek rajta semmi furcsát, érthető, szerintem nincs vele semmi gond, használható.
2019. jún. 22. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Régies, (1800-as évek vége) ritkán használt kifejezés, de teljesen érthető. Köznyelvben nem nagyon használják.
2019. jún. 22. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Hasonló az "áttetsző" szóhoz, ugyanazon jelentésű "tetszik" (nem a "szeretjük" értelemű) szó előtt van másik igekötő. A "kitetszik" ritkábban használatos, de amúgy működik.
2019. jún. 22. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Az általad idézett értelemben igen. A kitűnik-nek van egy "kiválóságával kiemelkedik" értelme, ott nem helyettesítheti a kitetszik.

*Béla kitetszik szorgalmával és eszével is

- na, ez szabálytalannak tűnik számomra.

2019. jún. 22. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Érdekes, nem találok leírást a "tetszik" szó látszik, sejlik, tűnik jelentésére, pedig van ilyen. (Pl. ahogy fentebb írtam, az "áttetsző" szóban, vagy pl. "teljesen úgy tetszik, mintha...", bár ezt ritkán hallani.)

Amúgy igen, a "kitűnik" itt nem az átvitt értelmű "kiemelkedik" jelentésű, hanem vizuálisan meglátszik, láthatóvá válik, megjelenik, elkülönül, pl. "a periszkóp messziről kitűnik a hullámokból", "a farmeredben nagyon ki fogsz tűnni a többiek közül", stb.

2019. jún. 23. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
73%

#5.

Amúgy igen, a "kitűnik" itt nem az átvitt értelmű "kiemelkedik" jelentésű, hanem vizuálisan meglátszik, láthatóvá válik, megjelenik, elkülönül, pl. "a periszkóp messziről kitűnik a hullámokból", "a farmeredben nagyon ki fogsz tűnni a többiek közül", stb.

A kérdés maga nem az általad kifejtettekre vonatkozott, hanem a következő kifejezésre:


"Továbbá az is kitetszik a törvénykönyvből, hogy..."


Itt a „kitetszik” szó arra utal, hogy a törvénykönyv rámutat, megalapozza, alátámasztja mindazt, amit én érvként felhoztam. Tegyem ezt akár a vád, akár a védelem oldalán. De lehet az ellenkezője is, ha valamely törvényhelyre hivatkozva valamit cáfolok mondjuk a védelem érdekében, és az általam felhozott cáfolatot a törvényben foglaltak alátámasztják, mert a törvény is úgy ismeri el, úgy került benne meghatározásra, akkor mindaz „kitetszik” (kiolvasható) a törvénykönyvből. És ez nem a vizualitásra, nem a láthatóságra vonatkozik, hanem arra, hogy a törvény magában foglalja, megalapozza azt, amit mondok.

2019. jún. 23. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"A kérdés maga nem az általad kifejtettekre vonatkozott"

Ha figyelmesen olvastál, nem is arra írtam, hanem az előző kommentre.

2019. jún. 23. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!