Hogy lehet, hogy a 19-il századik nem volt kérdés a hun-magyar rokonság,200 éve viszont irányt váltott a magyar a történetírás?

Figyelt kérdés

Wikipedia:

A magyar történetírás kezdetétől a 18–19. századig a magyarok és a hunok közös eredetének tanát – hazánkban és külföldön egyaránt – általában fenntartások nélkül elfogadták.[44] A nyelvészek azonban – a finnugor nyelvrokonság elméletére alapozva – kimunkáltak egy szinte kizárólagosan nyelvészeti érveken alapuló feltevést.


2019. jún. 29. 12:13
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt azóta finomodott a tudományos munka, kicsit következetesebben vizsgálják a kérdést, másrészt különvált a nyelvi és a származási (genetikai) rokonság fogalma.

Egyébként ma nyelvileg és genetikailag is erősen kérdéses a hun kapcsolat (már csak azért is, mert a hun nyelvről nem sokat tudunk.) Sokkal valószínűbb, hogy a honfoglaló magyarok már eleve egy nagyon vegyes keverék nép lehetett genetikailag.

2019. jún. 29. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Igen de 1400 évig tovább adták ezt a generációk és akkor annak semmi jelentősége nincs? A tudomány ezt felülírhatja úgy 1400 év távlatából?
2019. jún. 29. 13:27
 3/14 anonim válasza:
100%

Mivel a 19. század előtt nem igazán volt ennek a témának tudományos ágazata, ezért nem is tudták vizsgálni.


Azt viszont nem mondanám, hogy fenntartások nélkül elfogadták előtte, ugyanis ilyenről a Középkorban nem is volt általában szó. A hunokat a Gestán kívül semmi nem említi az országunbkban a 19. századig. A 19. század előtt nem találsz egy sírkövet sem Attila névvel, vagy egy Góg és Magóg mondát, ezeket leginkább a 19. századi orientalizmusnak köszönhetjük. Tehát annak másik oka, hogy a 19. században kezdték el vitatni az, hogy ekkor jelent meg komolyan vehető formában ez az egész elmélet.


A hunokról nagyon keveset tudunk. A genetikájuk ismeretlen, a nyelvük ismeretlen. Már azt sem sokan támogatják, hogy a Kínát támadó Xiongnu és a hunok egy népcsoport voltak, ugyanis ezt időbeli egybeesésen kívül semmi nem erősíti. A nyelvükből három szó maradt fent: sztrava, kamon és medosz.

2019. jún. 29. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Tehát keveset tudunk = biztos nem tőlük származunk
2019. jún. 29. 14:07
 5/14 anonim válasza:
83%

Keveset tudunk, de amit igen az is ellene van. Vagy neked talán azok a szavak magyarnak tűnnek?


Ugyanakkor más elméletekre konkrét bizonyítékok vannak. Nyilván, annak is fennt áll a lehetősége, hogy sumérok vagyunk, de a ló másik oldalára sem érdemes átasni, ahogy te teszed.

2019. jún. 29. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim válasza:
82%
A tudományban nincs olyan, hogy biztosan. Viszont kijelenthetjük, hogy a legnagyobb eséllyel nem tőlük származunk.
2019. jún. 29. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
A nemzetállamok kialakulása azt is eredményezte, hogy valamilyen közös ősöktől próbálták magukat eredeztetni, ezzel is igazolva egységességüket. Nem véletlenül születtek meg ebben az időben az "ősi" mondák. Például a Kalevala (finn teremtéstörténet) is az 1800-as évek közepén született (persze támaszkodott különféle régi történetekre, de Lönnrot jócskán hozzátett, átalakított, hogy egységes történet legyen belőle). Szóval nem meglepő, hogy nálunk is születtek "elméletek" származásunkat illetően ebben az időben.
2019. jún. 29. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Olvasmányain alapján a finnugor elmélet megalkotásában az osztrák barátainknak is igen kiemelt szerep jutott. Vajon fűződtek érdekek hozzá akkor, amikor minden népnek hirtelen fontossá vált a származásuk bizonyítása.
2019. jún. 29. 16:29
 9/14 anonim válasza:
100%

Az osztrákok előtt is volt finnugor elmélet. Ez csak egy városi legenda, hogy ők alkották. Ha megnézed a Dualizmus kori emlékeket akkor a valóságban a császár mindig is a hun elméletet támogatta. A finnugor elmélet volt a kettő közül a visszafogottabb, kevésbé érzelmeken alapuló, úgyhogy nagyrészt az ellenzői kezdték el terjeszteni, hogy a gonosz osztrákoktól van, ezzel a hitelességét próbálva aláásni. Viszont azóta több helyen is kutatták a témát és elég egyöntetű vélemény születt. Az szintén városi legenda, hogy a finnek nem tanítják. Ha magad akarsz megbizonyosodni a hitelességéről, akkor hallgass meg egy Mansi szöveget.


A modern kutatás módszerei sem mondanak mást. A nyelv hovatartozása viszont nem jelent egyet az emberek hovatartozásával. A magyarok már a honfoglaláskor is kevert nép voltak, az "uráli gének" kiveszőben voltak már akkor, ma már pedig genetikailag több közünk van a környező népekhez. A mai magyarokban csak fejlettebb genetikai módszerekkel lehet kimutatni a közös és olyan szálakat, melyek csak az uráliaknál fordulnak elő.

[link]


A magyar törzsszövetségben viszont voltak olyan csatlakozott elemek, melyek a Bolgár török vonalon keresztül rendelkeztek hun felmenőkkel. Mivel ezek az alcsoportok más felmenőkkel (de már magyarul beszélve) rendelkeztek és életmódjuk is másabb volt nem értettek annyira egyet a főbb magyarsággal az letelepedéssel kapcsolatban, ezért nem tudtak eleinte asszimilálódni. I. István ezért egy részüket elüldözte (lásd: 3 Kabar törzs), másik részüket pedig a nomád törzsszövetségekben használatos, csatlakozott népekre vonatkozó előörsszolgálatra tekintettel és annak feudális rendszerbe való átültetésével határőrként használta. Tehát a határközeli területekre küldte letelepedni. Így álltak össze a Székelyek is a keleti elemekből + néhány magyar törzsből. Magyarul mi nem a hunok leszármazottjai vagyunk, de a székelyek nem egy lépésben habár, de rendelkeznek hun felmenőkkel.

2019. jún. 29. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
61%
El vagy tévedve. A 19. századig egyáltalán nem volt téma a magyarok származása, mert olyan mint magyar nemzet nem létezett előtte. akkor akarták megadni neki az alapot a közös származástudattal és a nyelvvel, és ahogy a nyelvet is rendesen megreformálták úgy a származástudatot is. A hun vonal egyébként egy szlovák nacionalistának köszönhető aki a magyarokat mint ázsiai népséget a kereszténység ellenségét akarta beállítani, csak aztán jöttek olyan irányzatok akiknek ez beleillett a világképébe lásd nácik és ők felkapták ezt.
2019. jún. 29. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!