Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a különbség ezen 5 sugárzás...

Mi a különbség ezen 5 sugárzás emberekre gyakorolt hatásai között?

Figyelt kérdés

1. alpha

2. béta

3. gamma

4. röntgen

5. neutron


Melyik milyen hatással van az emberre?


A Csernobili tűzoltók és liquidátorok melyikkel találkoztak?


Ha felrobbantanak tőlem nem messze egy atombombát, melyik fog hatni rám?


Ha most a Voyager 1 űrszondán utaznék, melyik sugárzásnak lennék kitéve?


HBO Go brought me here...



2019. júl. 27. 22:47
 1/8 EagleHUN ***** válasza:
2019. júl. 27. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
24%
Egyik sem túl egészséges
2019. júl. 28. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
77%

Nem tudom érdekel-e még...



Alfa sugárzás magában veszélyes lenne, de már a ruhában, levegőben, bőrben simán elnyelődik, így egy Csernobilhoz hasonló balesetben hatása az emberre elhanyagolható.


A Béta is hasonló bár ez nehezebben elnyelődik, bár már egy vékonyka fémlemez elnyeli, egy vastagabb pl. tűzoltó öltözék szerintem megfogja.


A röntgen sugárzás egy átfogó elnevezés. Nagy hullámhossztartományt neveznek röntgensugárzásnak.

A gamma pl ide tartozik.

A gamma a "legdurvább"! Azt már csak vastag ólomréteg fogja meg.

Ő okozta az égési sérüléseket, a rákot, a sugárbetegséget a tűzoltóknak.

A neutronsugárzás rendre a gammával együtt jön, lényegében nincs élettani hatása..

2019. aug. 20. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Ez alapján a video alapján a neutron a legrosszabb:


[link]


Ő a neutrontól halt meg:


[link]


Az alfa hatása is jelentős, ha a rádioaktív por az ember szervezetébe kerül, viszont egy gázmaszk segítségével kivédhető.


Amit még olvastam valahol, hogy a béta sugárzást bár nem nehéz megállítani, ha ólomnak csapódik, az gamma sugárzást kelthet, így az ólompajzs nem feltétlenül elég.

2019. aug. 20. 22:38
 5/8 A kérdező kommentje:

A likvidátorok főleg gamma sugárzásnak voltak kitéve hivatalosan, viszont a gyakorlatban nem használták a gázmaszkot, mivel napi 12 órát kellett dolgozni és leesett róluk, így alfát és bétát is kaptak.


A tűzoltók is kaptak alfát is rendesen. Az alfa sugárzó anyag kelti a fémes ízt.


A neutron viszont csernobilnál nem volt jelentős, ugyanakkor egy atombomba robbantásnál már az lehet.

Kifejezetten erre a célra építettek is atombombát, mivel a lökéshullámmal szemben a neutron mindenen átmegy.

2019. aug. 20. 22:43
 6/8 EagleHUN ***** válasza:

#4 #5 Jól látod kérdező #3 válaszában súlyos hibák vannak.


Az alfa és béta is veszélyes ha közvetlen kontakt van. Ha rákerül a bőrre, ha belélegzi az illető az ilyet sugárzó izotópokat, vagy megeszi az étellel. Belülről és így direktben még nagyobb károkat tud okozni és hosszútávon. Főleg hogy a legtöbb ilyen izotóp még mérgező nehézfém is.


És valóban az egyik legpusztítóbb a neutron sugárzás, nem véletlen hogy neutronbombát is építettek!


Chernobilnál akik viszonylag gyorsan meghaltak azok mind a gamma/röntgen/neutron hatástól haltak meg.


A többi hosszútávú hatásba rákba stb meghalt ember pedig mind az izotópoktól, azok alfa és béta sugárzásának folyományaként.


Ha pl nukleáris baleset történik a világban akkor a néhány hét felezési idejű levegőbe került radioaktív jód beépülése ellen ildomos szedni jódtablettákat.

Ez okozza a pajzsmirigy rákot.

2-3 héttel a baleset után már teljesen felesleges. Folyamatosan szedni pedig veszélyes!


A többi radioizotóp ellen a védekezés az hogy ne egyél szabadföldi termékeket nukleáris baleset után. Nem csak salátát, semmit sem.

(Üvegházit talán, illetve konzervet lehet.)


Érdekesség hogy 86' -ban a baleset után a zöldségeket nem lehetett exportálni mert senki nem vette meg akkor a menzákon megszaporodott a saláta és egyebek mennyisége.

Azaz elsütötték idehaza!

Milyen "rendesek" voltak hogy az akkori gyerekekkel és fiatalokkal feletették...megsemmisítés helyett!


(Remélem olvassák olyanok akik anno ezt csinálták itthon, javaslom nekik a plutóniumot mint fűszert az ételükbe!)

2019. aug. 21. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

3-as vagyok!


Igaz nem írtam, de úgy gondoltam a dolgot, hogyha a sugárforrás a testen kívűl van. Ezért is tértem ki mi "fogja meg" az adott sugárzást.


Nyílván belülről az összes sugárzás szétkap, de ezért kapták a maszkokat, hogy ez elméleti úton ne okozzon problémát! Sőt ha belülről kapjuk a dózist, az alfának még komolyabb hatása van (Q=20 alfa sugárzás esetén)!


A neutronsugárzás meg...

Fogjuk rá hogy fáradt voltam! 😅

Tegnap kezdődött a tanulás, aztán ki voltam... Bár ez persze nem mentség.


Üdv: egy BME-s fizikusjelölt...


/Még az szóljon mentségemre, hogy ezelet a dolgokat hivatalosan nem tanultam, csak jövő évtől fogom!/

2019. aug. 21. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Farkas999 ***** válasza:
100%

Az alapok itt:

[link]

2019. aug. 28. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!