Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki el tudná ezt magyarázni...

Valaki el tudná ezt magyarázni? (biológia)

Figyelt kérdés
Többször olvastam már, hogy az élőlények lokálisan csökkentik az entrópiát, de "összességében" ők is növelik. Ez pontosan mit jelent (az entrópia fogalmát ismerem)? Milyen folyamtokkal csökkentik? És miért nő mégis?

2019. aug. 20. 12:20
1 2
 11/12 dellfil ***** válasza:
100%

"Az élő anyag legfontosabb tulajdonságai az összetettség és a bonyolultság (komplexitás): a

szerves molekulákból általában jól meghatározott szerkezetű makromolekulák, ezek kapcsolódásából

sejtalkotó elemek (pl. citoszkeleton, lipid-fehérje membránok stb.), sejtek, szövetek, szervek és egyedek

épülnek fel.

Mindez ellentmondani látszik a termodinamika második főtételének, amely a rendetlenség (az

azt leíró fizikai mennyiség, az entrópia) növekedését „írja elő” minden magától végbemenő folyamatra

(ilyenek például az életfolyamatok). Az entrópia növekedésének törvénye azonban csak a zárt

rendszerekre igaz."

A Föld nem zárt rendszer. Energia érkezik, egy része visszaverődik, más része átalakul a kölcsönhatások révén, és kisugárzódik hőmérsékleti sugárzásként. A bejövő és elmenő energiamennyiség egyensúlyban kell legyen, ha azt látjuk, hogy a rendszer hőmérséklete stabil, nem változik lényegesen. Vagyis a Földön mint "energetikai" rendszeren az energia átáramlik, és közben "termolizálódik". Ez fedezi az élővilág "entrópia költségeit".

De itt a cikk amiből az elején idéztem:


[link]


dellfil

2019. aug. 20. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 dellfil ***** válasza:
100%

"A többi energia hő formájában szóródik szét, tehát igen rendezetlen lesz."

Igen, erre gondoltam amikor a "termolizálódást" említettem.

Az össz. entrópia nő, de helyileg csökken. Lásd, élővilág...


dellfil

2019. aug. 20. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!