Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A leggyorsabb aszteroidák...

A leggyorsabb aszteroidák miért 72 km/s-mal csapódhatnak a Földbe?

Figyelt kérdés

2019. szept. 5. 16:45
 1/7 TappancsMancs ***** válasza:
59%

Vannak még gyorsabbak is, van amelyik a Naprendszeren kívülről érkezik.


Oumuamua asteroid:

[link]

[link]



(Megjegyzésként, a magam részéről semmi értelmét sem látom a km/s mértékegységnek, mert mindenki le tud írni egy kétjegyű szám helyett, egy hatjegyűt. Fölöslegesen bonyolít és a hétköznapokban már úgyis megszoktuk a km/h léptékeit. A 72 km/s az = 260 000 km/h) Jééééé? Sikerült leírni :D és kérdező nem neked szólt személyesen, csak az ebbéli szokásoknak.

2019. szept. 5. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
2019. szept. 6. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 TappancsMancs ***** válasza:
Azért írtam az Oumuamua-t, mert ez az első bizonyítottan a Naprendszeren kívülről érkezett égitest, és gyorsabban is haladt, mint a Naprendszeren belülre számolt kérdésbeli sebesség. Elérte a 80 km/s, 300 000 km/h sebességet, bár nem biztosak benne, hogy a mély űrből érkező aszteroida volt-e, vagy üstökös. Mindenesetre gyorsabb volt, tehát van rá példa. Talán lehetnek még gyorsabbak is.
2019. szept. 6. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 BrettShaw ***** válasza:
100%
"a hétköznapokban már úgyis megszoktuk a km/h léptékeit" - pont ez az, hogy más léptékben vagyunk szokva ehhez a mértékegységhez. Tehát az, hogy 260 000 km/h, nem mond az embernek semmit, csak azt, hogy "nagyon gyors". Ha el kellene képzelni, gondban lennénk, hogy mennyire is gyors az. A 72 km/s sokkal beszédesebb.
2019. szept. 6. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Alex Fly ***** válasza:
100%

Végül is megadhatjuk a sebességet akár öl/miatyánk egységben is; de célszerű az adott esetekben kényelmesen használható mértékegységet választani. Jelen esetben ez nagyságrendileg a km/s tartományba esik.

Persze nyugodtan használhatod a Földön megszokott sebességeknél megszokott egységeket is -természetesen nem a tudományban nem használatos km/h-ról beszélünk, hanem a szabványos m/s-ról (de ugye a km/s pontosan ugyanez, csak a prefixumokat használva)...

2019. szept. 7. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 sadam87 ***** válasza:
100%

A 2. válaszadó által küldött linkben leírták, de a lényeget leírom ide, hátha nem tud mindenki olyan jól angolul.

A Föld keringési sebessége kb. 30 km/s. A Naprendszerből való szökési sebesség a Föld pályájáról kb. 42 km/s. Ez azt jelenti, hogy ha egy égitest ennél nagyobb sebességgel mozog akkor el tudja hagyni a Naprendszert, tehát gyakorlatilag nem tekinthető a részének. Azaz a Naprendszerben keringő aszteroidák ennél gyorsabban nem fognak menni a Föld pályájánál. A Földbe akkor fog legnagyobb sebességgel becsapódni az aszteroida, ha pont szembemegy vele, ekkor a relatív sebesség 30 km/s + 42 km/s = 72 km/s.

Ahogy TappancsMancs is írta, ez nem érvényes akkor, ha az aszteroida a Naprendszeren kívülről érkezett. (Illetve akkor sem, ha pl. a Jupiter egy gravitációs hintamanőverrel felgyorsította.)


#1

Én meg nem látom értelmét fizikai számításoknál annak, hogy ne SI alapegységet (m/s) vagy annak valamilyen prefixummal ellátott változatát (pl. km/s) használjuk.

2019. szept. 7. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:
4-es, jó, mondjuk elfogadható érv. Okés.
2019. szept. 7. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!