Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik-e a modern fizika...

Hellobello23 kérdése:

Létezik-e a modern fizika szerint "véletlen" vagy bármi ok nélkül történik az az véletlenül?

Figyelt kérdés

2019. okt. 18. 17:38
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:

Ott is azt írják, hogy nincsenek rejtett paraméterek és valódi a véletlen!


"Hogy akarsz egy olyan hatást kimérni, amit nem is ismerünk?"

A HATÁST tudnánk mérni! Pont úgy, ahogy a kétrés kísérletben.


"Nyugodj bele, a QM nem cáfolja a determinizmust."

Amit te idéztél, ott is azt mondják, hogy cáfolja.

Aki az ellenkezőjét mondja ott, az nem bizonyítja, levegőben lóg az állítása.


"nem ismerünk cáfolhatatlanul bizonyított random eseményeket"

A kvantumjelenségek azok.


Bár... szóval, nézzük át:

a makrovilágban két fajta jelenséget ismerünk:

1: A=>B

2: A=>B és A=>C.

Ennyi.

A második esetben B és C változása lehet ellentétes is, de mindig együtt változnak.

Ez ugye egyik sem véletlen: véletlen a makrovilágban nem létezik.


A kvantumvilágban viszont nem mindig teljesülnek ezek a feltételek, és néhol valami egészen más hozzárendelés működik: olyan, amire jelenleg még szavunk sincsen.

És igen: valódi véletlenek is lehetségesek.

2019. okt. 21. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 anonim ***** válasza:
0%
Nem szeretném megismételni magam. Én csak azt csodálom, hogy amikor nem ismerjük a körülöttünk lévő világegyetem tizedét se, századát, milliomodát se, hogy a fenébe mer bárki kijelenteni olyat, hogy BIZTOSAN nincs olyan jelenség, ami azon ominózus véletlen eseményeket bármilyen csekély mértékben is de befolyásolni lennének képesek? Milliárdnyi ilyesmi lehet, és aki ezt nem ismeri el, hát - bocsánat érte, de - eléggé szűk látókörű szerintem.
2019. okt. 22. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 anonim ***** válasza:

Nézd:

leírtam pontosan, hogy ha VAN ilyen jelenség, az mivel járna. Elolvastad, ugye?

Persze ettől még van egy icikepicike lehetősége, hogy mégis van ilyen jelenség, csak valami miatt még nem fedeztük fel.

Van neki 1% esélye?

Mennyire leszel boldog, ha kiderül, hogy létezik a jelenség, de gyakorlatilag soha nem szól bele a dolgokba?

2019. okt. 22. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 anonim ***** válasza:

Elolvastam igen. De azért halkan megkérdezem: Te mindenható vagy, hogy pontosan tudod, hogy egy olyan jelenség, egy olyan folyamat, amiről most még csak nem is tudunk, azaz nem is tudjuk hogy létezik, milyen hatással lenne bármire is? Hát megbocsáss, de ez már több mint merészség.


És még egyszer ... Én azt mondom, ha csak 1, de lehet tízezred vagy milliomod % esélye is van annak, hogy létezik ilyen folyamat, akkor nem jelenthetjük ki minden kétséget kizáróan hogy Nem létezik ilyen "dolog".


Összefoglalom. Nem ismerjük a minket körülvevő világegyetem akármekkora részét ( szerintem jóval kevesebbet ismerünk, mint amennyit nem ...), beleértve az atom modellt, a sötét anyagot, sötét energiát, és a jó ég tudja még mi mindent. Illetve mekkora részét.


És akkor mi a valószínűbb? NEM létezik már olyan felfedezett, és fel nem fedezett folyamat, történés akármi, ami a jelenlegi felfogásaink szerinti véletlenekre bármiféle befolyással lehet, vagy hogy Elképzelhető, hogy létezik olyan folyamat folyamatok, amik igenis hatnak ezekre az eseményekre, csak olyan picik önmagukban, hogy jelenleg ( és lehet hogy a távoli jövőben sem) vagyunk/leszünk képesek a hatásukkal számolni?


Nos, én annak vagyok a híve, hogy vannak ilyen folyamatok, csak annyira gyenge a hatásuk, hogy a jelenlegi technológiánkkal, még érzékelni sem tudjuk őket, nem hogy kiértékelhetően megmérni. Viszont pl. bőven elegendő pl. egy rádióaktív mag véletlenszerű (?) "elbomlasztására".

2019. okt. 22. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 anonim ***** válasza:

Jelenlegi ismereteink szerint a kvantummechanikai események (eltekintve a makroszkopikus sajátállapotban preparált rendszerek sajátértékeinek mérésétől) véletlenszerű események, amelyek kimenetelét számunkra ismeretlen tényezők befolyásolják - már ha ilyenek egyáltalán léteznek.


Azt, hogy később nem fedezzük-e föl ezeket a még ismeretlen tényezőket, nem lehet előre megmondani, de a kérdés megválaszolásának csak úgy van értelme, ha a jelenlegi ismereteinkre alapozunk.

2019. okt. 28. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 anonim ***** válasza:
58%

Már leírtam kétszer, de talán harmadszorra:

a tudósok jelenleg úgy látják bizonyítva, hogy NINCSENEK rejtett paraméterek, vagyis LÉTEZIK valódi véletlen.


Tehát NEM az van, hogy "nem találjuk", hanem az, hogy "NEM LÉTEZIK".

Mint ahogy örökmozgó sem létezik, ez is tuti - pedig még nem néztük át az egész világot, hátha valamelyik sarokban mégis van.

Nincs.


Ugyanez a helyzet itt is.

Persze van egy PICI esélye, hogy mégis tévedtek - de NAGY esélye meg annak van, hogy NEM tévedtek.

2019. okt. 28. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 anonim ***** válasza:

#36


Fölösleges fáradnod, én fizikus vagyok, te meg valószínűleg nem.


Jelenlegi ismereteink szerint a kvantummechanikai folyamatok véletlenszerűek, de kizárni semmit nem lehet. Így azt sem, hogy később nem jön létre egy még általánosabb elmélet, amelyen belül ezeket a véletlen folyamatokat nem vezetjük vissza más, még elemibb folyamatokra.


Én személy szerint úgy gondolom, hogy ilyen nem fog megtörténni, és a természet kvantummechanikai, az igazi véletlenszerűséget is magában foglaló alapjai annak lényegét adják, amelyek felelősek annak sokszínűségéért.

2020. febr. 12. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 anonim ***** válasza:

"de kizárni semmit nem lehet. Így azt sem, hogy később nem jön létre egy még általánosabb elmélet"

Ez igaz.

Ezzel együtt 𝐌𝐎𝐒𝐓 az összes létező megfigyelés azt mondja, hogy a kvantummechanikai véletlen az VALÓDI véletlen,

és ez a fizikusok tudják a legjobban.

2020. febr. 13. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!