Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy halnak, vagy pl egérnek...

Egy halnak, vagy pl egérnek vannak gondolatai?

Figyelt kérdés
Tudunk erről valamit? Természetesen egyszerű gondolatokra értem. Pl az egér képes ilyesmit alkotni az agyában, hogy "Ott a macska, futás!" Nyilván nem tökéletes nyelvtani helyességgel gondoltam, hanem egyáltalán bármilyen gondolatra. Vagy ezek csak ösztönös reflexek?

2019. nov. 18. 22:12
1 2
 1/13 anonim válasza:
85%
Az ilyen élőlények teljes mértékben az ösztöneik alapján viselkednek. Érzik, hogy nekik mi (lehet) a jó, vagy éppen mi (lehet) a rossz. Ez az egyik oka annak, hogy az ember kiemelkedik az állatvilágból, hiszen jóval összetettebb a gondolkodása. :)
2019. nov. 18. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
80%

Egy halnak még nem igazán, egy egérnek már inkább vannak önálló gondolatai.

Mindkettőben nagyon sok az ösztön, amihez semmit nem kell gondolkodni, mert fix huzalozású. Pl. a macskával kapcsolatos dolgok tipikusan ilyenek.


De pl. a gondolkodáshoz nem kell öntudat (ami amúgy egyiküknek sincs).

Egy agykutató többet tud mondani erről.

2019. nov. 18. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Az egér nagyon intelligens és persze hogy vannak gondolatai és tervez is.

Ugyanis például a minap pucoltam diót és feltettem a kamrában egy olyan helyre ahol nem tud belemászni. Majd másnap elvittem arról a helyről és lám az egérke felmászott egy virágkaró tetejére hogy ő kérem szépen onnan ugrott korábban bele a diós edénybe amíg ott volt egy ideig.

2019. nov. 19. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%

Nincs egzakt tudományos definíciója a "gondolatnak".


Pont azért mert egy érzés is lehet gondolat az embernél, úgy egy ösztönös de valamilyen szinten tervezett viselkedés is gondolatnak számít.


Éppen ezért átmeneti szintjei vannak a kognitív képességeknek.


Egyes kutatások szerint vannak halak amelyeknél nem fejlődött még ki az a fajta magasabbrendű hálózat, ami az öntudatért felelős. Így ezek lehetséges hogy teljesen ösztönlények, ahogy a mi gerincvelőnk is egy "robot". Ha megégeted a kezedet akkor az húzza el azonnal, nem az agyad.


Amely élőlényeknek van magasabbrendű thalamokortikális hálózata, ott már biztosan zajlanak gondolkodásra utaló jelek.


Nincs szigorú átmenet.

2019. nov. 19. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 EagleHUN ***** válasza:
88%

Ahogy előzőek is írták a nagyon alacsony rendű élőlények kizárólag ösztönlények. Magasabb rendűeknél pl: egér, patkány, papagáj, kutya, macska, delfin... már megjelennek bizonyos képességek. Képesek tanulni, megérteni dolgokat és előre tervezni is bizonyos szintig.


Persze az ember messze kiemelkedik minden élőlény közül.


(Egyik előző írta a macskát hogy csak ösztönlény, ellenkezőleg nagyon okos állat. Bizonyítottan okosabb még sok kutyánál is. Csak hát öntörvényű. Nincs a falkaösztön amivel rávedd a feladatokra, "tesz" a fejedre. Ha valamiben nem látja a saját "hasznát" azt nem fogja neked megcsinálni.)

2019. nov. 19. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Tislerics Máté ***** válasza:
82%

Ha szigorúan vesszük, akkor az embernek sincsenek önálló gondolatai. Kísérletekkel lehet igazolni, hogy az agyban már a döntéseink előtt megindulnak folyamatok, amik meghatározzák mi lesz a cselekedetünk.


Nincs szabad akarat! Se az embernél, sem a többi állatnál. Ez inkább csak egyfajta illúzió. Gondolatok, érzések, emlékek, tervek, stb. mind már elkészülnek az agyunkban, mire tudatosulna bennünk. Mi csak a végeredményt tapasztaljuk meg. Nincs beleszólásunk abba, hogy az agyunk mit "tesz" velünk. Akkor mi is ösztönösen viselkedünk? Nos, mi is az ösztön?! Mi is a gondolat? ezekre nincsenek végleges, jó válaszok. Meg kell ismernünk még-jobban az agyunkat...


Az összes életforma ugyan arra törekszik: szaporodásra! ehhez energiára van szükségünk, amit táplálkozással be is viszünk. A bonyolultabb agykéreg sikeresebb szaporodást tehet lehetővé. Ezért elterjed az evolúció során. És ezért van az, hogy az ember okosabb az összes többi állatnál. Nekünk ez a stratégiánk és ha megnézzük elég jól be is jött. Úgy szaporodunk mint a nyulak a frankó agykérgünkkel...

2019. nov. 19. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
76%
Eddig még egy hal vagy egér sem publikálta a gondolatait.
2019. nov. 19. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 LeonScottKennedy ***** válasza:
76%
De az agy az maga az ember. Ha így nézzük, minden illúzió. A színek, az illatok, a hangok. Minden. Ha jönne egy hozzánk hasonlóan intelligens idegen lény az egészen másképp látná és érezné a világot mint mi.
2019. nov. 19. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 2*Sü ***** válasza:
100%
Nincs igazán jól definiálva az, hogy mi számít reflexnek, mi számít érzetnek, érzésnek, gondolatnak. Már csak azért sem, mert ezek nem szigorúan elkülönülő fogalmak, hanem átmenetek vannak ezek fogalmak között. Egy hal is reagál a külvilágra. Érzékeli a külvilág jelenségeit, és ezek alapján reagál. Ha ez gondolat, akkor kb. olyan szintű gondolat, mint mikor az ember meglát egy pókot, és ösztönösen hátralép, összerezzen. Nem egy mentális folyamat, hogy "ott egy pók, a pók veszélyes is lehet, ezért most úgy döntök, hogy hátralépek egyet". Te sem ilyen mentális gondolatmenet mentén cselekszel, az egész inkább ösztönösen, reflexszerűen működik, nem a hétköznapi értelemben vett gondolat szintjén.
2019. nov. 19. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
52%
Igen
2019. nov. 19. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!