Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megvalósíható-e a gravitációs...

Megvalósíható-e a gravitációs vontatás?

Figyelt kérdés

Először egy amerikai űrhajóstól hallottam ezt az ötletet, azóta több tudós is rávetődött a témára.


Szerintük egy földet veszélyeztető aszteroidát el lehetne téríteni egy űrhajóval, amely hosszú ideig az aszteroida mellett tartózkodna és a gravitációja eltérítené az aszteroidát a pályájáról.



Szerintem egy nagy tömegű aszteroida gravitációja magához húzná az űrhajót, illetve ha az űrhajót hajtóműveivel próbálnák a megfelelő pályán tartani -évekig, esetleg évtizedekig- a hajtómű által kifejtett erő éppen ellentétes lenne a gravitációs erővel, azaz semmi változás nem következne be az aszteroida pályájában.



2019. dec. 19. 12:10
1 2 3
 1/23 LeonScottKennedy ***** válasza:

Ajj, megint ez az aszteroidálás.

Be kell építeni a Holdra egy gamma-sugár ágyút. Aztán az lesz az űrvédelmi rendszerünk.

2019. dec. 19. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%

Newton 3. törvénye szerint, ha az aszterodia húzza az űrhajót, akkor az űrhajó is húzza az aszteroidát.

Csak ugye számít a tömegarány.

Ezért mondjuk az űrhajó 1km-t mozog az aszteroida felé, közben az aszteroida 1mm-t az űrhajó felé.

Ha ezután az úrhajó megint 1 km távolságra megy és onnan megint behúzzák egymást az már 2mm.

És így tovább.

Folyamatos nagyon kicsi gravitációs erőkifejtés hosszú időn át bizony eltérítheti azt az aszteroidát.


"a hajtómű által kifejtett erő éppen ellentétes lenne a gravitációs erővel,"

Ez az erő csak az űrhajóra hat az aszteroidára nem.

Amikor meg "zuhannak" egymás felé a gravitáció miatt, akkor mindkét tárgyra erő hat.

2019. dec. 19. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 dq ***** válasza:

Igen, megvalósítható. Egy kötél valószínűleg praktikusabb, _sokkal_ nagyobb erőt képes kifejteni.


A „Szerintem” részt nem értem, mire alapozod. Csak úgy? Miért nem használod mondjuk Newton törvényeit?

2019. dec. 19. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Egy kötél valószínűleg praktikusabb, _sokkal_ nagyobb erőt képes kifejteni."


De nem kell nagy erő.

Szépen egy ionhajtóművel fix távolságra kell tartani, esetlegesen a fent említett szakaszos üzemeltetéssel és kész.

Ha csak egy-két N erővel is húzza, mondjuk egy évig, sokmilliárd kilométeres pályakör-hossznál az több ezer kilométerrel is odébb viheti.

2019. dec. 19. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

#3

Bocs a szerintemért, de jó 50 éve tanultam Newton törvényeit.

A "köteles" megoldás -tudtommal- a rögzítés miatt problématikus.


#2


"a hajtómű által kifejtett erő éppen ellentétes lenne a gravitációs erővel,...

Ez az erő csak az űrhajóra hat az aszteroidára nem."

Úgy értettem, hogy a hajtómű által kibocsájtott gáz, ion, stb. éppen ellentétes erőt fejt ki az aszteriodára, mint a gravitációs hatás.

Másrészt milyen mennyiségű üzemanyaggal kellene ellátni ezt az űrhajót, hogy évekig/évtizedekig kifejthessen bármilyen hatást.


#1

Még ha lézerágyút írtál volna...

2019. dec. 19. 13:03
 6/23 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Úgy értettem, hogy a hajtómű által kibocsájtott gáz, ion, stb. éppen ellentétes erőt fejt ki az aszteriodára, mint a gravitációs hatás."

Azt persze nem árt megoldani, hogy a hajtómű csóvája ne verje telibe az aszteroidát, az tényleg hatásfok-rontó.

A szóródás miatt nem nullázza ki a vontatás erejét, de tényleg rontana.

Ez viszont simán megoldható több, kicsit szögben nyitó hajtóművel, amiknek az eredő ereje néz az aszteroida felé, de asugara nem.

2019. dec. 19. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

Vadmalac


Na igen. ha csak így nem.

De még mindíg ott van az a probléma, hogy mennyi hajtóanyag kellene ahhoz, hogy ez évekig működjön, ráadásul az űrhajó mindig pontosan a megfelelő pozicióban kell legyen.

2019. dec. 19. 13:49
 8/23 Gugu Gabor ***** válasza:
100%

Sok hajtóanyag kell, (az ion hajtómű elvileg jó lenne erre a feladatra) simán lehet hogy több műholdat kell indítani.

Egy több tízezer kilóméter/órával közeledő igen csak súlyos meteort nem olyan egyszerű eltéríteni sajnos itt évekre előre kell gondolkozni, már ha tudunk és lehet.

2019. dec. 19. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 Wadmalac ***** válasza:
100%

Hát, szerintem nem kell sokkal több üzemanyag, mint egy geostac műhold élettartamra szánt üzemanyaga, szorozva a hajó és a műhold tömegarányával.


Szerintem nincs itt borzalmasan nagy mennyiségekről szó.

2019. dec. 19. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 Winni Spinzo ***** válasza:
Ha kitalálsz valamit ami lendület mellett képes megszüntetni és felvenni a saját tömegét ritmikusan, rezgő gyorsasággal akkor igen.
2019. dec. 19. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!