Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Savi erősség, HF < HI?

Savi erősség, HF < HI?

Figyelt kérdés

Esetleg van tippje valakinek, hogy a HI miért erősebb sav a többi H-X -nél?


Ha az elektronegativitásra gondolok, a F- sokkal jobban magához vonza az elektronokat, így a H könnyebben leszakadhat, vagyis savasabb lesz az oldat.. illetve nem így van az esetükben, szóval valszeg nem az EN a kulcs.


Arra gondoltam, hogy esetleg a polarizálhatósággal függhet össze, de ez alapján sem tudom megmagyarázni. Normális leírást nem találtam róla a neten.


2019. dec. 23. 16:11
 1/2 anonim ***** válasza:

Igen, sajnos a hiányos középiskolai "tanítás" ami tudományos szempontból valójában semmire nem jó, kijelenti hogy a saverősség az EN különbség (ami a kötés polaritásának mértékét tükrözi) függvénye.

Csak elfelejti azt a tényt, hogy a kötésben lévő elektronpár akkor alakítja ki az energetikailag optimális kapcsolatot ha közel eső főkvantumszámú atomi orbitálok kombinálódnak egymással.

A HI esetében a H n=1 főkvantum számú elektronja párosodik az I n=5 (!) főkvantum számú elektronjával, ami energetikailag kedvezőtlen. (A kvantummechanika leírja az elektron párral kialakított kötések energetikáját és ebben az esetben az elektronpályák úgynevezett átfedési integrál értéke kicsiny a nagymértékű főkvantumszám különbség miatt.) Más szavakkal: a HI azért erősebb sav, mint a HF, mert a H-I esetében a kötés jelentősen eltérő enegia szintű atomi orbitálokból képződött és ezáltal gyengébb mint a H-F esetében.

2019. dec. 23. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszi szépen, így már abszolút érthető és logikus! A kémia BSc-t már kijártam, de ez a rész eddig valahogy kimaradt az életemből.

Néha eszembe jutnak ilyen triviálisnak tűnő kérdések, aztán meg kiderül, hogy nem is annyira triviálisak.:)

2019. dec. 23. 18:28

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!