Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi van, ha a matematikánk nem...

Wadmalac kérdése:

Mi van, ha a matematikánk nem jó többé?

Figyelt kérdés

Ne kövezzetek meg az okfejtésért és próbáljatok elvonatkoztatni a "józan ész" által sugallt prekoncepcióktól.


A fizikánk ma valahol el van akadva.

Vagy egy alapesetben remekül működő newtoni fizikánk. Magasabb léptékeknél térbe-időben ezt remekül korrigálja a rel. elmélet.

De a szubatomi világban már ez sem működik.

Erre van egy, egyre jobban működő de még mindig hiányos és sok ponton kérdéses kvantumfizikánk.

A rel. elmélet és a kvantumfizika nagyon eltérő megközelítéssel, mégis ugyanazt a jó eredményt adja MAJDNEM minden esetben.

De ott az a pont, ahol egymásba akadnak.

Gravitáció.

Szingularitás.

Hullámfüggvény viselkedése.


Várjuk, hogy sikerüljön létrehoznunk a mindenség elméletét, ami egyben remekül leír mindent, de pont ott, ahol ennek teljessé kéne válnia, ott kerül a fizikánk önellentmondásba.


Szóval baj van a fizikánkkal.


De biztos, hogy azzal van baj?


Mi van, ha a hiba sokkal mélyebben rejlik?


Matematika, geometria.

Volt egy remek euklideszi geometriánk, gyönyörűen lefedett mindent.

Aztán kiléptünk a bolygóközi térbe és beléptünk a szubatomi fizika területére és az euklideszi geometria elkezdett hülyeségeket mondani. Vagy legalábbis pontatlan lett.

Aztán rádöbbentünk, hogy az euklideszi geometria nem maga a világ szövete, akármilyen konzisztens, nem tökéletes modellje a világnak.

És jöttek a nem-euklideszi geometriák, Bolyai, Riemann és egyszercsak rájöttünk, hogy más, konzisztens geometriák is életképesek és JOBB modelljei lehetnek a világnak, vizsgálati területtől függően párhuzamosan is léteznek, más-más szempont alapján vagy ez, vagy az a legjobb világmodell.


És most jön a nagy kérdés.


Mi van, ha az algebránk is csak egy többé-kevésbé jó modell?

A konzisztenciája és a hétköznapi életnek megfeleltetése sem bizonyíték arra, hogy valódi törvényszerűsége a világnak.

Az alapvető algebrát felfedeztük, vagy csak feltaláltuk?

És erre alapoztuk a teljes fizikánkat is, nem is tudunk más algebrában gondolkodni.

Az alapaxiómái megkérdőjelezhetetlenül igazak a kézzel fogható világunkban, ez tény. De mi van, ha nem mindenhol helyesek?


Mi van, ha van egy, ugyanolyan konzisztens algebra, amire eltérő fizika alapul és ez a kettő együtt egyrészt ugyanoylan jól le tudná írni az eddig ismert világunkat, mint a mostani, de NEM CSAK AZT, hanem a hullámfüggvény-állapotot, szuperpozíciót, részecske-összefonódást, szingularitást?


Mi van, ha a "mindenség egyenletéhez" kellene egy új algebra, ahol, biztos rossz példa, de az 1+1=2 helyett 1≤2, 2≤1+1≤4 stb.?


Annyira része az életünknek, nem csak hétköznapi szinten ,de minden mai tudományunkban a megszokott algebra, hogy észre sem vesszük, hogy nem ultimatív modell?


És esetleg ezért nem találjuk a fizika további szintjét, mert itt van előttünk, de a felépített rendszerünk inkompatibilis vele, kiveri a szemünket, de ettől nem látjuk?


Mi van, ha a nagy áttöréshez csak ez kellene?


Tudom, a kérdés kissé filozófiai, de azért kíváncsi lennék a felvetéseitekre.



2020. jan. 24. 09:04
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Mióta Gödel tudományfilozófus nézeteit kifejtette, ezen sokat töprengenek. "kiveri a szemünket, de ettől nem látjuk?" -igen, a szem nem látja önmagát, ez a probléma gyökerénél van
2020. jan. 24. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%
A meglévő matematika önmagában rendben van, de tény, hogy szükség lenne még új megoldásokra matek téren is. Vannak jelenségek, amiket a meglévő eszközökkel nagyon nehéz leírni vagy számításokat végezni vele, vagy rosszabb esetben nem adnak értékelhető eredményt. És igen, elképzelhető, hogy lesz a matematikában is olyan áttörés, amivel a fizikai kutatások is felgyorsulhatnak.
2020. jan. 24. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

"A meglévő matematika önmagában rendben van"

Persze, bizonyos szinten, mint ahogy bizonyos szinten a newtoni, einsteini meg a kvantumfizika is.


Lehet, hogy hülyeség, de van egy olyan, tényekkel alátámaszthatatlan érzésem, hogy a mai matematika csak a világnak azt a részét kezeli tökéletesen, aminek elemei nincsenek szuperpozícióban.

Szóval a hullámfüggvény összeomlásával "esik be" az anyag a "hagyományos" matematikánkba.

Azzal igazodik be az ehhez tartozó, erre épülő fizika kereteibe is.

És ezért is lehet az, hogy a mostani matematikánkkal, fizikánkkal a kvantumvilág csak sztochasztikusan kezelhető, míg esetleg egy új matematika ezt is determinálttá tenné.

Csak ötlel.

2020. jan. 24. 10:43
 4/19 anonim ***** válasza:
44%
Ha én írok egy szimulációt, amiben benne marad 1-2 bug vagy implementációs korlátokból fakadó artefakt, akkor a szimulált világomat belülről feltérképező lényecskék szintén azt hihetik, hogy velük van a baj, ők a hülyék, pedig nem is.
2020. jan. 24. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

#4: Tiszta sor. Csak akkor a világban van a hiba, nem a modellemben.

Jelen esetben ez a verzió csak akkor releváns, ha TÉNYLEG szimulációban élünk.

2020. jan. 24. 10:51
 6/19 anonim ***** válasza:
100%
#5: Nincs lényegi különbség a kettő között. Egy szimulált világ is ugyanúgy szabályok alapján működik, mint a "valódi". Mi alapján is lehetne megkülönböztetni a kettőt egymástól? Ha szépek és elegánsak a szabályok, akkor isten teremtette őket, ha csúnyák, akkor meg valami egy szimulációs réteggel feljebb élő, esendő hobbista?
2020. jan. 24. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

"És ezért is lehet az, hogy a mostani matematikánkkal, fizikánkkal a kvantumvilág csak sztochasztikusan kezelhető, míg esetleg egy új matematika ezt is determinálttá tenné."

Ez egy érdekes kérdés, hogy a világ kvantummechanika szintjén determinált-e, még ha nem is vizsgálható direkt módon. Jelenleg valóban statisztikai módszerekkel tudunk előrejelzéseket tenni, miközben lehet, hogy determinisztikus rendszer.

Viszont fontos részlet, hogy a determinisztikus felíráshoz legalább egy kezdeti állapotot ismernünk kellene, de ezt elméletileg sem lehet vizsgálni. (A bizonytalansági elv elég stabilan megáll a lábán, aztán kit tudja, ki lehet-e terjeszteni, általánosítani.)

2020. jan. 24. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

"Ha szépek és elegánsak a szabályok, akkor isten teremtette őket, ha csúnyák, akkor meg valami egy szimulációs réteggel feljebb élő, esendő hobbista?"


Nem erről van szó. Arról, hogy mondjuk van egy bugos szimuláció világunk és a mi felállított tudományos rendszerünk azért nem vág össze vele, mert bugos, a modellünk meg nem.

2020. jan. 24. 12:05
 9/19 A kérdező kommentje:

"Viszont fontos részlet, hogy a determinisztikus felíráshoz legalább egy kezdeti állapotot ismernünk kellene, de ezt elméletileg sem lehet vizsgálni."


Egen, mert ma sztochasztikus jelenségként tudjuk csak kezelni és nem tudunk visszafelé pörgetni, ha nem determinisztikus.

De ha létezik olyan matematika, ami képes determinisztikusan leírni a működést, akkor visszafelé is tudnánk következtetni.


"de ezt elméletileg sem lehet vizsgálni"

És ez a vizsgálhatatlanság is kötődik a matematikai rendszerünkhöz.


Persze, ez tűnhet misztifikálásnak is, olyan Mulder ügynökös odaát van az igazság, de amíg nem vagyunk 100%-ig biztosak, hogy a matematikánk valóban a komplett univerzumunk egyetlen helyes alapvető leírása, nem is lehetnek mások a működőképes axiómáink, a konzisztens modellező rendszerünk, addig a lehetőség fennáll.

2020. jan. 24. 12:11
 10/19 anonim ***** válasza:

Ez így simán előfordulhat, de önmagában ez még kevés.

Kb. mintha a középkorban valaki rájött volna, hogy az akkori alkímiai módszerek lehetséges, hogy nem tökéletesen alkalmasak az aranycsináláshoz vagy az alkimista mágnes létrehozásához. Mármint ugye 𝐞𝐥𝐯𝐢𝐥𝐞𝐠 𝐬𝐞𝐦 alkalmasak.

Na és akkor, innen hogyan tovább?

2020. jan. 24. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!