Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Amikor hangos zene után cseng...

Amikor hangos zene után cseng az ember füle, az miért van? És miért pont azon a frekvencián sípol?

Figyelt kérdés

Miért nem mélyebben vagy magasabban?

Mi ennek az oka? Fizikai vagy biológiai egyáltalán?



2020. jan. 28. 00:57
 1/10 anonim ***** válasza:
50%

1: Ha eltörik egy érzőszőr a belső fülben, akkor onnan kezdve folyamatos jelet ad, míg meg nem gyógyul.

2: Ha csak rövid időre, akkor a vérnyomás okozza.

2020. jan. 28. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

"A hang erejének a hanghullám akadálytalan terjedésekor határozott pozitív és negatív irányú nyomásváltozás felel meg, amely rezgésbe hozza a dobhártyát és a hallócsontokat. Ennek a nyomásnak a változása határozza meg a perilympha mozgását a csigában és a hallóideg környéki végződések (Corti szerv, szőrsejtek) izgalmát okozzák. A rezgések bizonyos intenzitáson túl a nyomásváltozás mechanikusan sértheti az idegvégződéseket."

[link]

2020. jan. 28. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

A lényeg, hogy ez a halláskárosodás jele.

Általában ideiglenes, de lehet maradandó is. Szóval kerülni kéne az oylan hangerőt, ami ilyet okoz.

2020. jan. 28. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 dellfil ***** válasza:
100%

Olyasmi ez, mint amikor erős fény hatása után "káprázik" a szemed.

És igen, igazuk van az előttem szólóknak. A csiga (cochlea) tulajdonképpen egy "feltekert" exponenciális tölcsér. Folyadékkal tele. A belső felületét az úgynevezett " szőrsejtek" borítják, ezek alakítják át a megrezgetett folyadék mechanikai energiáját elektromos energiává, mely idegi impulzus formájában a hallóidegen keresztül az agyba jut. A különböző átmérőhöz tartozó szőrsejtek, különböző rezgésszámokon rezonálhatnak, így érzékelhető a hangmagasság (frekvencia) különbségei. A magasabb hangok érzékelésére kialakult szőrsejtek különösen érzékenyek lehetnek az erős hangokra, és fokozottan pusztulhatnak tőle. Ezért először a "magasabb" hangok érzékelése csökken "halláskárosító" hangerő miatt.

A "fülcsengést" - a nagy hangerő után - főleg a magasabb frekvenciájú hangok érzékeléséért felelős "érzékelők" túlterhelése, (izgalma) okozza. Ezért magas hangú a "fülcsengés". (A fülcsengés akkor is hangérzetet nyújt mikor nincs is "hang", és magas hangú "sípolás".)

Fizikai-biológiai egyaránt. Biofizikai. :)

Egyébkén a rendszer (hallás!) eléggé bonyolultan összetett, és bármely "komponens" meghibásodása/hiánya okozhat "fülcsengést".

Az erős hangoktól kezdve, az agy hallásért felelős területeinek károsodásáig. Az érzékelő láncban bárhol lehet hiba, károsodás.

Fiatalon, én kedveltem a brutális hangerőn szóló rock/metal zenét. (Pechemre ma is rajongok értük... :DD)

Így a hatvanas éveimre, már teljesen elveszítettem a hat-nyolc kHz feletti hangok érzékelését. A többi sem "tökéletes". Magyarán igen csak süket vagyok. Sajna.

Ezért a fejhallgatóm, és az erősítője csutka hangerőn szuperál ha a kedvenceim szólnak...

Bocs, hogy bő lére eresztettem. Szószátyár a vénember... :D


dellfil

2020. jan. 28. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 dellfil ***** válasza:
100%

Ez lemaradt, a sok beszéd közben...

"Amennyiben a szőrsejtek egyáltalán nem rezegnek, a részecskék hiába jutnak el csigába, onnan nem továbbítódnak az agyba. A szőrsejtek nem rezgése lehet az egyik oka a siketség kialakulásának. A fülcsengés a hallóideg károsodásának következménye. Hatása: állandó csengő, vagy fütyülő hang a fülben, melyet nem igazi hanghullámok keltenek."


[link]


dellfil

2020. jan. 28. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Wadmalac ***** válasza:
100%
Nekem spec sosem volt nagy kedvem a diszkóhoz, koncertekhez, fülest, otthoni hangfalakat sem bömböltettem, így szerencsére 46 évesen is meg-meghallom a denevérek "legmélyebb dörmögéseit", a legutolsó hallásvizsgálatom szerint valahol 17 kHz-nél magasabbat nem hallok.
2020. jan. 28. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 dellfil ***** válasza:

Wadmalac én világéletemben rühelltem a "diszkót". Nem, én a hard rock, a jazz rock, és a "metal" irányokban "hallgatgattam" bizonyos durvaságokat. Egy időben még a "free jazz" is megfogott. (Még ma is időnként... némi szeszek arcba töltése után... :D)

A disznó csak hangos. Semmi egyébb... :D Ja bocs disz.. micsoda.

Hé! az "egyébb" szó nem két "b"? Olyan hülyén néz ki egy "b"-vel. (Egyéb) (Olyan "névszerűsége" van. Pl.: Kovács Egyéb. Tudjátok Pl. Szürszabó Egyed :D) Özséb... ilyen név is van!

Na jó. Tudom. Menjek innen a ... :)


dellfil


U.i.: Egy kis populárisabb - https://www.youtube.com/watch?v=N7BQCkUb4SI :D

2020. jan. 28. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! :)
2020. jan. 28. 19:28
 9/10 Wadmalac ***** válasza:

"a hard rock, a jazz rock, és a "metal" irányokban "hallgatgattam" bizonyos durvaságokat"


Nálam kábé egyformán volt kevés mindkettő.

Pár Stainless Steel koncert Csolnokon. :D

2020. jan. 29. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 saucony válasza:
55%
Nagyon egy évig tartott kőkeményen a zúgás. Részt vettem egy csomó kezelése mára már hál istennek jóval halkabb. De azóta ha szórakozni megyek szigorúan füldugó. Sőt még moziba is!
2020. febr. 13. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!