Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Hold évente körülbelül 4...

A Hold évente körülbelül 4 centimétert távolodik a Földtől. Hogyan lehet ilyen kis mennyiséget megmérni?

Figyelt kérdés

[link]


A fenti linken erre a kérdésre azt írják, hogy:


"Az Apollo 11 ûrhajósai 1969-ben fényvisszaverõ eszközöket helyeztek el a Holdon. Késõbb újabbakat vittek fel. A kutatók egy távcsövön keresztül lézersugarat bocsátanak az egyik fényvisszaverõ eszközre. A fény visszaverõdik a távcsõre, ahol érzékeny szûrõ- és erõsítõberendezések detektálják a halvány jelet. A Föld-Hold távolságot abból az idõbõl számítják ki, amely a lézerimpulzus útjának megtételéhez szükséges."


De ez nem egészen kielégítő válasz. Tegyük fel, hogy megmérjük ma a Föld-Hold távolságot: 384000000m . Megmérjük 1 év múlva: 384000000,04m. Az előbbi esetén a fény az oda-vissza utat 2,58855218855219s, az utóbbi esetén 2,58855218882155s alatt teszi meg. A kettő különbsége: 0,00000000027 másodperc. Mégis, hogy a csudába mérnek ilyen precizitással?



2020. jan. 30. 18:37
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
100%
Ilyen pici távolságokat interferométerrel mérnek. A lézersugár koherens fény, rendkívül stabil a frekvenciája (hullámhossza). A Földről kibocsájtott lézersugarat optikai berendezéssel kettéválasztják, az egyik sugár megy a Holdra, és onnan visszaverődve az interferométerbe, a másik közvetlenül megy az interferométerbe. A két egymásra vetített azonos hullámhosszú sugár jellegzetes interferenciavonalakat rajzol ki, ahogy a hullámok különböző fázisban találkoznak. Ahol azonos fázisban lesznek ott erősítik, ahol ellentétes fázisban találkoznak ott gyengítik (kioltják) egymást. Könnyű belátni, hogy ha a Hold a mérés folyamán akár fél hullámhossznyit is elmozdul, úgy teljesen megváltozik az interferenciakép.
2020. jan. 30. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 EagleHUN ***** válasza:
83%

"A kettő különbsége: 0,00000000027 másodperc. Mégis, hogy a csudába mérnek ilyen precizitással?"


Atomórákkal.

[link]

"A legjobb atomóra pontossága jelenleg az 5×10−19 nagyságrendben van 1 órás átlagolással, ezt 3-D kvantumgáz alkalmazásával érték el."

2020. jan. 30. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:

#2 Az oké, hogy az atomórának mennyi a pontossága, de ilyen precizitással hogyan időzítesz bármit is?


#1 Köszi, az interferométer jópofa dolog, de ezzel nem csak a fény hullámhosszával összemérhető nagyon kis változást lehet mérni? A 4 cm ehhez képest elég sok. A naponta mérünk nem tűnik opciónak a Hold pozíciójának változása miatt. Meg ott van a magas légköri turbulencia, ami a csillagok szabad szemmel is látható vibrálásáért felelős.

2020. jan. 30. 22:04
 4/24 Barnabas333 ***** válasza:
15%
Ez ugyan olyan mikor bejelentették, hogy 20,30 vagy 60ezer évente(nem emlékszem már a pontos számra) a hold gravitációja miatt egy másodperccel hosszabb lesz 24óra...Ezt is hogyan számolták ki?
2020. jan. 31. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 Wadmalac ***** válasza:
100%

"A naponta mérünk nem tűnik opciónak a Hold pozíciójának változása miatt. Meg ott van a magas légköri turbulencia, ami a csillagok szabad szemmel is látható vibrálásáért felelős."

Sok párhuzamos és ismétlődő mérés, aztán ezek összevetése és hibaszűréses kiátlagolása.

2020. jan. 31. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 Wadmalac ***** válasza:
100%
Már csak abból is kikövetkeztethető, hogy ez egy nagyon-nagyon átlagolt érték, hogy a Hold sem egy 4 cm méretpontosságú gömb.
2020. jan. 31. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Az 1-eshez hozzátehető még egy kicsi és érthető is a dolog működése, mert a működés leírása nincs befejezve.


- A holdi tükörre céloznak lézerrel.

- Ismerik a fény sebességét mégpedig nagyon pontosan (ez is külön kísérlettel meghatározható).

- Atomórval mérik, hogy mikor érkezik vissza a fény a holdi tükörről.

- A visszaérkezési idő és fénysebesség alapján pontosan számolható távolság. Nyilván, mert van egy adott sebesség és egy hozzá tartozó idő.


Nyilván mindkét adatnak rendkívül pontosnak kell lennie, ezért használnak atomórákat és meghatározott lézerfényeket és egy nagyon pontos fénysebességgel számolják. Nagyon leegyszerűsítve olyan ez, mint fizikaórán a kérdés, hogy "Egy 100 km/h-val haladó autó, mekkora távot tesz meg fél óra alatt?" Csak a pontosságok lényegesen túlmutatnak a hétköznapi mérések pontosságain, de ugyanaz az alapelv.

2020. jan. 31. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
100%
A mérés egyszerű, viszont az, hogy kijöjjön az átlagos évi 4cm az már egy több évtizeden át tartó projekt eredménye. A lézer interferométer roppant pontos műszer, és ebben az esetben nem biztos hogy előny ez a pontosság. Különben ilyen műszerrel, és mérési technikával mérték ki a gravitációs hullámokat is. Ha történetesen zöld lézert használnak, mert az jól látszik, annak a hullámhossza 530 nm. Az éves egyenletes távolodás 4cm, akkor a 10 perces elmozdulás 0,000000761 m, ami 761 nm. Itt már 3 félhullámot elmozdul az interferenciacsúcs, ami úgy jelentkezik hogy folyamatosan másznak el a vonalak. Ez eddig az elmélet, de a gyakorlatban az a helyzet, hogy ennél sok nagyságrenddel nagyobb effektusok zavarják a mérést. Elmegy egy autó a labor előtt, ledobtak egy bombát Irakban, földcsuszamlás volt Izlandon , árapály jelenségek, 50 km-re lévő gyárban leejtettek egy tonnás vasdarabot, stb, ezek mind sokkal nagyobb elmozdulásokat generálnak mint a pár nanométer. Lehámozni ezeket a zavaró jeleket a szinte észlelhetőség határán lévő mérendő effektusról, na az a művészet. Mivel a Hold távolodása folyamatos és egyenletes, ezért lesz a mérésben egy "vivőhullám" szerű effektus is, ezt már a mai kísérleti fizikusuk két szendvics közt kimérik. A gravitációs hullámoknál elméletileg még egyszerűbb is volt a helyzet, mivel tudták hogy a G-hullám fénysebességgel terjedt, és a sok kilométeres képzeletbeli háromszög csúcsaiban lévő detektorokba érkező jelekből az időrés-effektust kihasználva ki tudták hámozni a sok zavaró jelből azt a három magfelelőt, ami konkrétan egy adott eseményhez tartozott. Megvolt az elméletileg jelzett eredmény, mellékesen megkapták az égi jelenség irányát is a háromszögelésből, az égen vizuálisan is megtalálták az esemény forrását, viszlát, mehetett mindenki Stockholmba a Nobelért. Ilyen egyszerű, biztos sokaknak már régen az észébe jutott ez, csak hiányzott hozzá az a pár tíz-százmillió ajro hogy megépítsék a berendezést. A következő projektem az lesz, hogy az űrbe telepítsek 4db műholdat egymástól pár ezer (tízezer) km-re, rajtuk egy-egy interferométerrel, tükrökkel, lézerekkel, mindennel ami a méréshez kell, és a gravitációs hullám-csillagászatot megteremtsem. Minden ki van már találva, csak azt az 50 milliárd dolcsit kéne összekuporgatnom :)
2020. jan. 31. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:
Köszönöm az eddigi válaszokat! Egy újabb kérdés merült fel bennem. A Hold tükör prizmáit milyen technológiával gyártják le? Ahhoz ugyanis, hogy pont az ellentétes irányba verje vissza a beérkező fényt, kb. a fent említett precizitással kellene a tükrök szögeit beállítani.
2020. febr. 1. 01:21
 10/24 TappancsMancs ***** válasza:
A kérdés teljesen érthető. Azok nem sima hétköznapi tükrök, hanem olyan prizmákból állnak, amik bárhonnan is érkezik rájuk a fény, képesek azt ugyanarra visszatükrözni. Teljesen erre kifejlesztett eszköz, nem hétköznapi tükör. Így már csak a pontos helyét kell becélozni, és bár az sem hétköznapi mutatvány, de legalább foghatóvá teszi a visszavert jeleket.
2020. febr. 1. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!