Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van olyan tudathoz kapcsolódó...

Van olyan tudathoz kapcsolódó sejtünk, ami nem cserélődik le?

Figyelt kérdés

Olvastam egy dilemmát:a Szotyola hajó elindul pl. Amerikába, amit egy csónakos követ. A hajót az út során folyamatosan új alkatrésszel látják el, a lecserélteket pedig a tengerbe dobják, amit az evezős felhasznál, hogy fejlessze a csónakját. Végül ez addig folytatódik, míg végül két hasonló hajó halad egymás mögött. Az első már egy eredeti alkatrésszel sem rendelkezik. A kérdés, most melyik a Szotyola hajó?

Van olyan része a testünknek, ami nem cserélődik le? Vagy lehetséges, hogy az eredeti én már évekkel ezelőtt meghalt?



2020. febr. 7. 22:47
 1/9 anonim ***** válasza:
79%

A neuronok nagyrésze ilyen a dendritekkel és axonokkal együtt. Életünk végéig velünk maradnak. Nem osztódnak, nem cserélődnek le. Csak a támogató gliaszövet és a mikroglia rendszer cserélődik aktívan le.


Illetve néhány régióban zajlik neurogenezis és migráció. Főleg a szaglás és az emlékezés területén.


...


Viszont ez nem jelenti azt, hogy a tudathoz ne lehetne új elemeket integrálni. Pl implantált mikroelektródokat, vagy optikai interfészeket lehet csatolni a rendszerhez.


Ezen felül ma már egyre inkább haladunk az őssejtekből differenciálódó neuronok beültetéséhez. Ha sikerül megoldani, hogy építsék ki az axon-dendritfájukat, és integrálódjanak a rendszerbe (erre vannak kísérletek már), akkor akár megoldható lesz az agy hosszútávú regenerációja.


Mindig azt mondom, hosszú távon ez megegyezik az agyi plaszticitással. Este még nyomaszt egy probléma, alszol rá... és az agy konszolidálja az emlékeket, feloldja a problemákat. Reggel már teljesen máshogy látod. Más emberként ébredsz.


Vékhetően ilyen ha fokozatosan cseréljük pótoljuk a neuronokat. A tudat folyamatosan alakul át.

2020. febr. 8. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Ez inkább filozófiai kérdés, mint biológiai. Például ha egy ház minden tégláját egyenként kicseréljük újra, akkor az még ugyanaz a ház lesz, vagy egy másik ugyanolyan? Mi határoz meg minket, mitől vagyunk azok, akik, stb.
2020. febr. 8. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 EagleHUN ***** válasza:
0%

Tudomásom szerint testünk minden sejtje nagyjából 7 év alatt lecserélődik. (Van olyan szövet ahol nagyon gyors és ez idő alatt már rengetegszer cserélődött, és van olyan sejt ami kb eddig bírja.) Igen a neuronok is lecserélődnek mind.


Ezen felül a bennünk lévő sejtem nagyjából 40% -a nem is saját hanem a velünk (szimbiózisban) élő többnyire jótékony baktériumok és organizmusok.

Hogy ez a rész mennyire gyorsan cserélődik nem tudom, valószínű elég gyorsan, de ez a 40% akkor mi vagyunk vagy nem mi vagyunk? Mert genetikailag nem mi vagyunk, de ha eltávolítanád bárkiből az meghalna gyakorlatilag nyomban. Így ugyanarra jutok mint kettes, ez egy filozófiai kérdés amire tudományos választ nem lehet adni.

2020. febr. 8. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

A még sci-fi technológiák: teleportálás és tudatfeltöltés miatt fontos nekem ez a kérdés. Mindkét esetben csak önmagunk másolatát kapjuk. Viszont ha az agyunkban a személyiségért, gondolkodásért felelős részek, sejtek aktívan cserélődnek, és az információ átmásolódik az új sejtre, akkor lényegében csak korábbi önmagunk másolatai vagyunk, így a teleportáció, tudatfeltöltés sem lenne különb testünk természetes regenerációs folyamatánál. Így az eredetiség kérdése inkább az, hogy a másolat mennyire pontos.

Persze most nem vesszük figyelembe a lélek, elme testtől független létezésének kérdését.

2020. febr. 8. 15:27
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

#3 Rosszul tudod, elnyomó többségben NEM cserélődnek a neuronok!


[link]


[link]


Csak pár speciális területen zajlik új idegsejtek képződése. Minden más területen stabilak maradnak a populációk. Csak a dendritfájuk és axonjaik változnak idővel.


Még a gerincvelő neuronjai sem újulnak meg. Ezért hat Zente GMO vírusa is, mert a megmaradt gerincvelői idegsejteket meg tudja javítani és örök életre termelik már a jó fehérjét.

2020. febr. 8. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
#4: tehát a oersonal identity-t köthetjük ezekhez a nem lecserélődő sejtekhez?
2020. febr. 8. 15:56
 7/9 A kérdező kommentje:
*personal identity
2020. febr. 8. 16:35
 8/9 anonim ***** válasza:

"a bennünk lévő sejtem nagyjából 40% -a nem is saját hanem"

Ez csak darabszámra igaz, viszont ezek jóval kisebb sejtek, szóval összesen olyan másfél kg. körül lehetnek.

Ráadásul a többségük a beledben él... tehát vehetjük úgy, hogy legalábbis egy határoló fal mögött.

Ezzel együtt aktívan részt vesznek az életedben.

2020. febr. 8. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
51%

A tudat, a sejtekhez önmagában nem, hanem az általuk alkotott sokszázmillilárd szinapszishoz, axonok és dendritek szövevényéhez - egységéhez Ezekben ha változás áll be, akkor a tudat is átalakul, ködössé válhat mondjuk Alzheimer esetén.


Neurobiológusként én azt mondanám, hogy a tudat egy dinamikusan, percről percre változó folyamat. Ha implantált őssejteket csatolunk be a rendszerbe, fokozatosan... akkor fokozatosan fog változni, az anyag és a tudat kiterjed a teljes rendszerre, az új neuronok új hálózatára is.


Semmilyen más filozófiai módot nem látok rá, hogy az tudatot, mint dendritekben kódolt szinaptikus hálózatot kibővítsük, vagy letöltsük. Az minden esetben másolásnak számít.

Illetve filozófiailag nem deríthető ki, hogy a te tudatod meghalt-e és csak egy másolat, vagy az eredeti az.


Viszont ha fokozatosan adjuk hozzá az elemeket, mint egy éber agyműtétnél, akkor mint bioelektromos egységek beépülnek a nagy puzzle-ba.


A tudat szerintem továbbra is tudat marad, ha minden 2-3 puzzle elemet kicserélünk, mert a nagy kép számít. A tudat mint egységes bioelektromos létező. Az integritása nem sérül, egy egy elem módosításával.


Viszont nem zárható ki az sem, hogy minden pillanatban újjászületik a tudatunk, és amit most élünk meg az csak egy illúzió.

Vagy az is lehetséges, eszméletvesztés vagy alvás után másnap egy teljesen új tudat ébred, és a tegnapi meghal. Csak erről senki nem tud, és bizonyítani vagy cáfolni sem lehet.

2020. febr. 8. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!