Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kétréses kísérlet?

Kétréses kísérlet?

Figyelt kérdés
Értem a jelenséget, viszont matematikailag nem tudom kezelni, nem tudom levezetni. Valaki segítene?

2020. febr. 9. 18:41
 1/6 A kérdező kommentje:
legfőképpen síkhullámokkal szeretném levezetni
2020. febr. 9. 18:48
 2/6 Wadmalac ***** válasza:

Ez segít?

[link]

2020. febr. 10. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Matematikailag két azonos frekvenciájú (de helyenként eltérő amplitúdójú és fázisú) szinuszhullám összeadásáról van szó, amelyeket trigonometrikus azonosságok segítségével lehet összeadni. Komplex függvényekkel, azaz valószínűségi amplitúdókkal célszerű dolgozni, ezek abszolútérték négyzete adja meg a valószínűséget (valószínűség-sűrűséget).
2020. febr. 10. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Ha csak egy rés van, azt sem igazán értem.


Ha pl EM síkhullám (mondjuk fény) érkezik egy résre, akkor hogyan kaphatom meg a dektektor által mért fényintenzitáseloszlást?

2020. febr. 10. 17:36
 5/6 Tom Benko ***** válasza:
Ha a rés szélessége w, akkor az útkülönbség α szög esetén w*sin α. Ha a rés d távolságra van, akkor az x helyen az ernyőn a szög kifejtése alapján \frac{wx}{\sqrt{d^2+x^2}}.
2020. febr. 10. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

EM hullámnál a diffrakciót a réstől nagy távolságban, és a fény hullámhosszához képest viszonylag nagyobb rés esetén a Rayleigh-Sommerfeld-féle diffrakciós integrállal tudod kiszámolni, de fény esetén ez csak közelítés, mert skalár hullámmal számol.


A fénynek, mint transzverzális vektoriális EM hullámnak a diffrakciós elmélete egyáltalán nem triviális, és többféle modell is létezik rá. Sok esetben elegendő közelítés a skalár diffrakció (mint fent), de kis réseknél vagy a rés közelében való számításokhoz ezek már pontatlanok.

2020. febr. 12. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!